Epilepsi Aslında Nedir?

0

Epilepsi (Sara Hastalığı)

Epilepsi, beynin elektriksel aktivitesindeki bozukluklar sonucunda ortaya çıkan durumdur. Kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı, tekrarlayan epileptik nöbetlerle seyreden kronik bir hastalıktır.

Nöbet; bir grup sinir dokusunun kontrol edilemeyen ve aşırı şekilde eletrokimyasal uyarılması ile gelişen, anormal motor aktivite ve psikolojik davranışlarla seyreden klinik tablodur. Halk arasında epilepsiye, sara hastalığı  denir.

Epilepsi hastası olan bir kişinin beyni normal aktivitesini gösterirken nöbetler sırasında aniden aşırı ve kontrol edilemeyen bir aktivite göstermeye başlar. Bu ataklar hastadan başkasının fark etmediği anormal hisler olabildiği gibi kasılmalar, bilinç kaybı gibi şiddetli nöbetlere de neden olabilir.

 Hastalığın nedenleri nelerdir?

 Çoğu hastada belirli bir neden yoktur. Her yaş grubunda görülebilir. Doğum travmaları, konjenital olarak adlandırılan doğumsal anormallikler, kafa travmaları, tümörler, menenjit,genetik yatkınlık karşılaşılan bazı nedenlerdendir.

Belirtileri nelerdir?

 • Bilinç kaybı
 • Bayılma
 • Titreme, yere düşme
 • Otururken uzaklara dalma
 • Nefes darlığı, nefes kesilmesi
 • Dokularda ve yüzde morarma
 • Aşırı tükürük salgılanması
 • İdrar kaçırma
 • Hareketlerini kontrol edememe
 • Kriz sonrası şaşkınlık, uyku hâli gözlemlenebilir

Hastalık kendini 3 evrede gösterir. Bunlar ;

 1. Aura dönemi: Hastanın hissettiği ilk semptomdur. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Hasta olmayan kokular, sesler, tatlar vs. hissedebilir. Kafası karışabilir, hafıza problemi ile nöbet belirtisi verir. Aynı hastada ilk semptom hep aynıdır. Yani hasta nöbet öncesinde ağır bir koku duyuyorsa her nöbet öncesi aynı kokuyu duyar.
 2. Nöbet dönemi: Semptom evresinden hemen sonra bilinç kaybı ile başlar. Kişide baygınlık ve tüm vücutta aşırı kasılma (tonik – klonik tarza) vardır. Hastanın ilk önce çenesi kilitlenir.Solunumu durabilir ve kişi oksijensizlikten morarabilir. Daha sonra çene kendiliğinden açılır ve köpük gelebilir.
 3. Nöbet sonrası (postiktal )dönem: Vücuttaki elektrik birden boşaldığı için nöbet sonunda kişi çok yorgun olacaktır. Uyku hali görülür. Kaslarda güçsüzlük, huzursuzluk vardır. Bu süreç birkaç dakikadan birkaç güne uzayabilir.

 Tedavisi var mıdır ?

Epilepside nöbetleri durdurmaya yönelik olarak ilaç tedavisi düzenlenir. İlaçlar, epilepsiyi tamamen iyileştiremez ama nöbetleri engeller veya nöbet sayısını azaltır. Nöbetlerin nedeni beyin tümörü, damarsal anormallik gibi yapısal bozukluğa bağlı ise cerrahi tedavi yapılır.

Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri mevcuttur. Kırkın üzerinde nöbet tipi
tanımlanmıştır. Hepsinin belirtileri birbirlerinden farklıdır. Tanımlanmış bu mevcut nöbet
tiplerine rağmen herkesin geçirdiği nöbet kendine özgü bazı farklılıklar gösterebilir.
Nöbetler, tipine göre birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar uzayabilir.

Nöbet türleri nelerdir?

 1. Parsiyel epileptik nöbetler: Beynin yalnızca bir yerinde bozukluk vardır. Beynin hangi bölgesi uyarılırsa nöbet orayı kapsar.
 2. Genaralize epileptik nöbetler: Beynin her iki yarım küresinde aynı zamanda bozukluk olur. Nöbet sırasında şuur kaybolur. Bu tür nöbet geçiren insanlar, nöbet sırasında ne yaşadıklarını hatırlayamazlar.
 3. Sınıflandırılamayan epileptik nöbetler: Yeterli bilgilerin olmadığı nöbetlerdir. Bunların içindeki en tehlikelisi status epileptikus adı verilen epilepsi nöbetidir. Herhangi bir epilepsi nöbetinin 30 dakikadan fazla süre olması veya iki nöbet arasındaki sürenin çok kısa olması durumudur. Bu durumda hasta daha şuuru açılmadan tekrar nöbet geçirir. Kişinin yaşamsal fonksiyonları açısından büyük tehdit oluşturur.Çocuklarda saatler, yetişkinlerde 1-2 gün kadar sürebilir.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here