Epigenetik Bilgi Aktarımı

0

Nesiller İçinde Geçen Hatıraları Gözlemleyebiliriz

Genetik özelliklerin bir nesilden diğerine nasıl geçtiğiyle ilgili çok şey biliyoruz. Anlamak için yeterince basittir. Saç rengi veya bazı hastalıklara yatkınlık gibi bazı özellikler, ebeveynden çocuğa ve devamlı olarak dağıtılır. Bununla birlikte, son yıllarda, adamları, yalnızca ailemizin genetik bilgilerini devralmamakla kalmayıp, epigenetik bilgilerini de hücrelerin epigenetik hafızasından alabiliriz.

Epigenomumuz, hangi genimiz ifade edilir ve ne ölçüde etkilenir. Bir organizmanın DNA’sındaki bu değişiklikler, DNA dizisinin kendisini değiştirmez ve doğumdan kodlanan genomumuzun aksine, epigenomumuz ömrümüz boyunca değişir ve çevre, yaşam tarzı, yaş ve benzeri faktörlerden etkilenebilir. hatta hastalık durumu.

Daha önce, bilim adamları, bir kişinin epigenomundaki bu değişikliklerin, bu dış faktörler nedeniyle öldüğünü varsaydı ancak son araştırmalar böyle olmadığını gösterdi. Epigenetik bilgiler aslında yavrulara aktarılabilir.

Frontiers in Genetics’de 2011 yılında yayınlanan bir çalışmada Biyolog Zoe Migicovsky ve Igor Kovalchuk, “Memelilerin epigenetik bilgiyi nesline aktarabilme kabiliyeti, mirasın DNA dizilimi ile sınırlı olmadığını ve epigenetiklerin canlı yavrular üretmede önemli bir rol oynadığının açık bir kanıtı olduğunu” belirtti.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here