Entrika Dolu Haseki Safiye Sultan

0
12

Haseki Valide Safiye Sultan

 

Doğumu: 1550
Ölümü: 10 Ocak 1619

Padişah III. Murat’ın eşi ve Sultan Mehmet’in annesidir.

 

 

Kökeni

Döneminin Venedik kaynaklarında Dukakin’de Rezi köyünde doğduğu ve Arnavut kökenli olduğu geçer. Venedik kaynaklarına göre on üç yaşında Şehzade Murad’a takdim edilmiştir.

Yaşamı

Safiye Sultan’ın pek çok rakibi oldu. Bunlardan başlıcaları Nurbanu Sultan, Mihrimah Sultan, Esmehan Sultan ve Gevherhan Sultan idi. Safiye Sultan III. Murat tahta geçince baş kadın oldu ve rekabet ettiği sultanlarla uğraşmak zorunda kaldı. Sultanlar onun gözden düşmesi için III. Murat’a pek çok cariye yolluyorlardı. Ama III. Murat, Safiye Sultan’a aşıktı.

Nurbanu Sultan’ın ölümünden sonra güç kazanmıştır. Devlet içinde yapılan rüşvetlerden sorumlu olduğu söylenmiştir. Bunun dışında dış işlerine de karışan Safiye Sultan’ın, I. Elizabeth’le uzun süre hediyeleştiği kayıtlara girmiştir. Kraliçe kendisine mücevherlerle süslü kendi tablosunu,Safiye Sultan da ona gümüş işlemeli bir elbise ve kemerle altın işlemeli iki mendil göndermiştir.

Şehzade Mahmut ve annesini tehdit gördüğü için sessizce torununu boğdurmuş, gelinini de sürgüne yollamıştır.

Oğlu III. Mehmet tahta geçince 19 kardeşini de boğdurmuştur. Öldürülenlerin çoğunun bebek olması halkın III. Mehmet’e kin duymasına neden olmuştur.

Safiye Sultan, oğlunun iktidarlığında çok güçlenmişti. Oğlu onun sözünü dinliyordu. Maaşı 3 bin akçeye çıkmıştı. Sultanın elçilerden rüşvet kabul ettiği de kayıtlara geçmiştir.

III. Mehmet’in ölümünden sonra tahta geçen I.Ahmet tarafından sürgüne gönderilir. Bu neden sultanın torununa lanetler yağdırdığı iddia edilir.

19 Ocak 1619’da Payitahta düzenlediği bir seyahatte fenalaşır. Hekimlerin müdahalelerine rağmen aynı gün ölür. Ölüm sebebi kalp krizi ya da beyin kanaması olarak düşünülmüştür. Yine de sultanın doğal yollarla vefat ettiği iddiası şüphelidir.

Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii’nin eski vaftizhanesi olan kocası III. Murat’ın türbesine defnedilir.

 

 

Eserleri

9 Nisan 1598 tarihinde Eminönün’deki Yenicamii’nin inşasını başlatmışsa da sürgün edildiği için tamamlanamamıştır.

Üsküdar’da Karamanlı köyünde bir cami ve çeşme yaptırmıştır.

1610 yılında Kahire’de Melike Safiye Camii’yi yaptırmıştır.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here