Enkaza Devam Mı Yoksa Yeni Bir Yapıt Mı?

0
12

”Bir başarısızlık, daha iyi bir başlangıç yapma fırsatından başka bir şey değildir. ”

Bir çoğumuz en ufak bir başarısızlığa uğradığımızda hemen o işi asla beceremeyeceğimizi düşünüyoruz ve o defteri kapatıyoruz. Bu inkar edilemez bir gerçek. Kaçınız bir şeyde başarısız olduğunda en azından onu denemiş olduğu için kendisiyle gurur duyuyor? Kaçınız bir şeyi başaramadığında yeniden deneyebileceğini kendisine hatırlatıyor? Sizin sıfırdan başlamaktaki sorununuz nedir? Neden sıfır sizin için bu kadar korkunç ? Matematiği hiç bilmiyorsun ama 30 yaşındasın. Artık matematik öğrenmek için çok geç değil mi? Değil efendim, tabiki değil! Şu yaş takıntınızdan kurtulun artık! Yaşın ne olduğunu doğru düzgün bir algılayın. Bir saniye düşünün. Yaş ne demek? Nedir bu yaş? Hayatımızı yöneten yaş nedir? Kahrolası yaş nedir?!

Sahip olduğunuz yaşınız sadece sizin ne kadar süredir dünyada olduğunuzu gösteriyor. Başka hiçbir şey değil anlıyor musunuz? Sahip olduğunuz yaş size artık matematik öğrenmek için çok geç demiyor, artık spor yapamazsın demiyor, artık hiçbir şeyi başaramazsın demiyor. Sahip olduğun yaş sana sadece ne kadar süredir buralarda olduğunu söylüyor. Yaşın ile derdin ne senin ? Dostum neden bu kadar çok takıyorsun bu kahrolası, lanet olası yaşa ?!

Evet gereksiz bir kaç yıl geçirdin, gereksiz on yıl geçirdin, gereksiz yirmi yıl geçirdin hadi sınırları zorlayalım hayatından otuz yıl kaybettin. Eee ? Neden bundan şikayet edip duruyorsun? Söyler misin bana senin hayatından 30 yıl kaybetmiş olmandan şikayet etmen ne işe yarayacak? Dur sana hemen söyleyeyim. Bir otuz yıl daha kaybetmeni sağlayacak. Bu mudur yani? Otuz yıl zaten kaybettin, otuz yıl daha kaybedersen senin için sorun olmaz değil mi?

Şu lanet olası yaşlarınızı unutun. İçinizden geldiği gibi davranabilme özgürlüğüne sahipsiniz. İnanın bana yedi yaşında da oyun oynayabilirsiniz yetmiş yaşında da ! Buna yaşınız karar veremez. Buna karar verebilecek olan tek kişi sizsiniz. Dünyada ne kadar süredir bulunduğunuz gerçeği ne kadar süre bulunacağınız gerçeğini etkilemesin. Geçmişinizin önemsiz olduğunu söylemiyorum, bazı durumlarda oldukça önem taşıyabilir. Ancak unutmayın ki geçmiş geçmiştir ve hiçbir zaman gelecekten daha önemli olamayacaktır. Bu yüzden gelecekteki geçmişinizi yazmak için sıfırdan başlamanın hiçbir zararı olamaz. Sıfırdan başlamak iyidir. Hayatınızın temellerine bir bakın. Ne görüyorsunuz? Bir yapıt mı yoksa bir enkaz mı? Onarılamayacak bir enkazı onarmak için çabalamak mı daha mantıklıdır yoksa enkazla tüm ilişkiyi kesip yeni bir yapıt oluşturmak mı? Hangisi daha akıllıca? Hayatınız bir enkazdan üzereyse onu onarmaya falan çalışmayın, yenisini yapın gitsin. Enkazla uğraşmak sizi daha iyi bir yere getirmeyecek, daha çok yıpratacak ve zaman kaybı olacak. Ancak yeni bir yapıt yapmaya çalışmak daima daha yararlıdır. Bu yüzden asla unutmayın ki karşılaştığınız her başarısızlık daha iyi bir başlangıç yapma fırsatından başka bir şey değildir. Düşünsenize, hem tecrübelisiniz hem de yeniden başlıyorsunuz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here