Engizisyon İşkenceleri

1

Engizisyon mahkemeleri Avrupa’nın kara lekesidir diyebiliriz. Dinden çıkanları, sözde cadıları, Müslümanları ve Yahudileri hatta Protestanları bile hedef alan bence tamamen bir avuç hasta ruhlu adamın sapık fantezilerini gerçekleştirdikleri Katolik din mahkemeleridir.

Engizisyon genelde ihbarla işlerdi ve söylentilerin doğru ya da yanlış olup olmadığı ile ilgilenilmezdi. Suçluyu savunmak seni de suçlu ederdi ve suçlu bulunanların avukat edinme hakları yoktu. Neye göre, ne için suçlu belirlerlerdi bilinmez artık. Onlar için herhangi bir sebep yeterliydi bence. En acımasız engizisyon işkenceleri İspanya’da görülmüştür. Fransa, Almanya, Roma engizisyonun olduğu ülkelerdendir. İspanyalılar genelde Müslüman ve Yahudileri hedeflerdi. Romalılar ise cadılık ve büyüye karşı mahkemeler kurardı.

İlk engizisyon mahkemeleri 1183’te Papa III. Lucius tarafından kurulmuştur. Genel amacı farklı fikirleri değiştirmek gerekirse din adına öldürmekti.

Bu mahkemeleri ünlü yapan işkenceleri olmuştur haliyle. Diri diri yakılma ve canlı halde deri yüzme en bilinenlerinden. Binlerce işkence yöntemleri vardı belki de ama biz bu yazımızda en bilinenleri göreceğiz.

1-) Engizisyon Sandalyesi

 

19. yüzyılın sonuna kadar kullanılan bu yöntemde, işkence aleti niyetine konulan sandalyede 500 ile 1500 arası çelik çivi bulunmaktaydı. Sandalyeye oturan kurban, etine işleyen çivilerden hareket edemezdi. Tabii sadece bununla sınırlı değildi işkence. Bu çiviler kurbanın derisine daha da işlemesi için vida ile tutturulurdu. Bazen çekilen acının şiddetini arttırmak için ateş koyulacak yerler bile mevcuttu sandalyede.

 


2-) Kurşun Süzgeci

 

En acı verici aletlerden olduğu söylenmekte. Bir sapın ucuna takılan süzgecin içine kaynar su, kızgın yağ, eritilmiş kurşun veya katran doldurulur, kurbanın en hassas bölgelerine püskürtülürdü.

 


3-) Strappado İşkencesi

 

 

Filistin Askısı olarak da bilinen bu işkence yönteminde kollar arkadan bir iple bağlanırdı. İp, yüksek bir makaradan geçirilir, kurbanın ayaklarına da ağırlıklar takılırdı. İp yavaş yavaş gerilir ve kurban yukarı doğru çekilirdi. Yer çekiminin de etkisiyle omuzlar da giderek gerilirdi. Tepe noktasında ip serbest bırakılır, kurban tam yere düşecekken ani bir şekilde ip bir daha yukarı gerilince kurbanın omzu çıkardı.

 

 


4-) Testere İşkencesi

 

 

Bu korkunç ve ölümcül ceza genellikle büyü yapan, isyan çıkaran ve zina yapanlara uygulanan en çok başvurulan işkence yöntemlerindendi. Kurban bir kazığa ayakları bağlanarak baş aşağı sallandırılıyordu ve elleri bağlanıyordu. Testere ile bacak arasından kesiliyordu ve kurban baş aşağı olduğundan dolayı bilinci açık bir şekilde korkunç acılar çekerek ölüyordu.

 

 

 


5-) Göğüs Koparıcı

 

 

Almanya ve Fransa’da görülen bu alet hem işkence için hem de sorgulama için kullanılıyordu. Bu ceza genellikle zina yapanlara, evlilik dışı çocuğu bulunanlara, büyücülere ve Tanrı’ya küfür edenlere ayrıca bilerek düşük yapanlara verilirdi. Kıskaçlar bazen soğuk bazense sıcak halde çıplak bedene koyulur, göğüs ucu ya da göğüsün kendisi koparılırdı. Kurban kan kaybından öldürdü. Tam bir ruh hastasının icadı anlayacağınız.

 


6-) İşkence Tezgahı 

Bir çeşit masa olan bu alette kurbanın ayakları ve elleri iplerle bir çıkrık sistemine bağlanırdı. Kurban istedikleri yanıtları vermediğinde makaralar birbirleriyle ters yönde döndürülürdü. Bu işlemle kurbanın eklem yerleri çıkıyor ya da uzuvları kopuyordu.


7-) Judas Sandalyesi ( Yahudi Kazığı)

 

 

Bu işkence yönteminde piramit şeklinde ucu sivri bir kazığa elleri bağlı bir şekilde, bel kısmından demir bir kemerle bağlanan kurban, piramidin sivri ucuna oturtulurdu. Erkekler anüs bölgelerine denk gelecek şekilde kadınlar ise vajina bölgesine oturtulurdu. Bu acı verici işkencenin sonunda kurban enfeksiyon kaparak ölürdü.


8 -) Timsah Makası

 

 

Suikastçilere veya vatan hainlerine uygulanan bu işkencede timsah ağzına benzer bir alet kullanılırdı. Bu timsah şeklindeki makasın içi küçük jiletlerle doluydu. Makas kızgın ateşte kızdırılır ve kurbanın penisi koparılırdı. Böylece kurban kan kaybından ölürdü.

 


9-) İspanyol Eşeği

 

 

İspanyol mahkemelerinin ünlü işkence yöntemi olan bu alet, tepesi sivri tahta bir bloktur ve kurban çıplak bir şekilde elleri arkadan bağlanarak eşeğe biner gibi sivri bölmeye oturtulurdu ve ayaklarına da ağırlıklar bağlanırdı. Ağırlıkların arttırılıp, azaltılması durumu genelde işlediği suça yönelik oluyordu. Genelde ise kurban ikiye ayrılana kadar ağırlıklar verilmeye devam ediyordu.

 

 

 


 

10-) Charbons Ardents

Bu yöntemde kurban kor halinde kömür üzerinde yürümek zorunda kalıyordu. Kurbanın ayaklarının iyi yanması için ayak tabanına yağ sürülüyordu.


11-) Garotte (Boğaz Sıkma Aracı)

 

İspanya’da kullanılan bu idam yönteminde, aletin demir tasması kurbanın boynuna geçiriliyordu. Tasmanın tam arkasında ise kurbanın ensesine denk gelecek şekilde vidalar bulunmaktaydı. Boynunu hareket ettiremeyen kurbanın omuriliği her germe işleminde arkadaki vidalarla deliniyordu. İşlemin sonucunda kurban müthiş acılar çekerek ölüyordu.

 


12-) Izdırap Armudu (Vajina ve Rektum Armudu)

 

Zina, homoseksüellik ve ensest suçlamalarında kullanılan bu alet erkeklerde anüs, kadınlarda ise vajinaya sokularak vücutta ağır bir tahribata yol açardı. Armut şeklindeki bu alet bir vida yardımıyla ikiye veya üçe ayrılırdı.

 


13-) Böğüren Boğa

 

Kökeni Antik Yunanistan’a bağlı olan bu işkence yöntemi engizisyon işkenceleri arasında en acı verici olanıydı. Kurban çıplak bir şekilde, metalden bir boğanın içine elleri bağlı bir şekilde yerleştirilirdi. Boğanın altında yakılan ateşle, metal iyice ısınırken, kurban içeriden çığlıklar atardı. Bu çığlıklar da boğanın böğürmesine benzer bir şekilde boğuk çıkardı. Sesin şiddeti kişinin ne derece suçlu olduğunu gösterirdi.


14-) Iron Maiden

 

 

Almanya icadı olan bu işkence aleti çivilerle dolu bir tabuttur. Çiviler kısadır ve kurbanı öldürmez ama hayati organlarına ağır zararlar verirdi.

 


15-) Çöpçünün Kızı

 

Londra kökenli bu işkence yönteminde kurban dizlerinin üzerine çömeltilirdi ve etrafına metal bir çerçeve geçirilirdi. Kurbanın ağzından ve burnunda kan gelene kadar demir sıkıştırılırdı. Basit ama oldukça acı veren bir işkence yöntemidir.

 

 


16-)Ordalia İşkencesi

 

Kurbanın suçunu itiraf etmesi için ilk uygulanan işkence yöntemidir. Bu yöntemde kurbanın organları veya eli kaynar suya sokulur ya da kor haline getirilmiş bir demir zorla tutturulurdu.

 


17-) Kafa Ezici

 

Kurbanın kafası üst kısma yerleştirilir, çenesi ise alt kısma konurdu. Üstteki vidanın sıkıştırılması ile ilk olarak dişler ve çene parçalanırdı. Ardından gözler yuvalarından fırlardı.

 


18-) Diz Bölücü

 

Kurbanın dizinin ön ve arka kısmına konulan diz bölücü sıkıştırılarak dizlerin bölünmesine ve kullanılmaz hale gelmesine yol açardı. Engizisyonun en popüler işkence aletlerinden birisidir.

 


19-) Parmak Kırma Aleti

 

Diz bölücü gibi, vidaları sıkıştırarak kurbanın ayak parmakları kırılırdı. Ta ki suçunu kabul edene kadar.

 


20-) Kedi Patisi

 

İşkencecinin eline takılı olurdu ve kurbanın etini kemikten ayırmak için kullanılırdı.

 

 


Dediğim gibi daha pek çok işkence yöntemi bulunmakta. Bu mahkemeler sırasında kim bilir bizim bilmediğimiz daha neler olmuştu! Dinin arkasına sığınan pislikler tarafından pek çok genç kadın tecavüze uğramış, aynı şekilde pek çok masum insan da hiçbir delili olmadan korkunç acılarla öldürülmüşlerdir. Her ne kadar aradan binlerce yıl geçse de engizisyon ve işkenceleri günümüze kadar ulaşmayı başarmış, işkence aletleri şimdi bile bizi ürkütmeye yetmiştir.

Cehalet her ne kadar zararsız ve basit bir bilgisizlik gibi gelse de kulağa aslında dünyayı felakete sürükleyebilecek kadar tehlikeli bir şey. Her geçen gün cehaleti azalmak umuduyla yazımı sonlandırıyorum. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

Share

1 YORUM

  1. ben bu işkenceleri harikulade buldum yani şimdi bunlari bu tecavüz suclulularina uygulasak iyi olurdu aslinda bunu yürekten istiyorum hele hele bu son eylül ve leyla gibi dünya tatlisi iki cocugun ugramis oldugu ihaneti bu türlü cezalarla cezalandırmak bence en iyi cözüm olsa gerek ileride başka leylalar ve eylüller acı çekmesin anaların ve babalarin yüregine ateş düşmesin. yazınızda güzel begendim elinize saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here