En Sevilen 10 Bitki Çayı ve Faydaları

0

En Sevilen 10 Bitki Çayı ve Faydaları 

 

Bu günkü yazım da severek içtiğimiz  “bitki çayları” ve faydalarından kısaca bahsetmek istiyorum.

 

1-YEŞİL ÇAY:

 ➡ Ülkemizde, en çok sevilen bitki çaylarının başında “yeşil çay” gelmektedir. İçerisinde bulunan kafein, beyni çalıştırır ve zihni açar. Algı, düşünce ve öğrenme gibi  süreçleri kolaylaştırır. Sadece siyah ve yeşil çay yapraklarında bulunan teanin isimli maddenin, stres ve gerginliği azaltıcı özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca teanin,  bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücudumuzu daha dirençli bir hale getirir.

 ➡ Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakmamıza yardımcı olur.

  ➡ Yeşil çayı hem içerek, hem de doğrudan cildimize uygulayarak, cildimizin daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayabiliriz.

 

2-ADAÇAYI:

  ➡ Yeşil çaydan sonra en çok sevilen ve tüketilen çay,  “adaçayı” dır. Adaçayının, hafızayı güçlendirici özelliği vardır. Adet düzensizliği ve adet sancılarına iyi gelir. Rahim iltihaplarını giderdiği bilinen adaçayını, çocuk sahibi olmak isteyen hanımlara tavsiye edebiliriz.

  ➡ Adaçayı, menopoza giren bayanların, ateş basması, terleme gibi şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur. Vücut direncimizi güçlendirici özelliğinden dolayı kalp krizi riskini azaltır.

  ➡ Adaçayının mide ve bağırsakları rahatlatma özelliği vardır.  Bu nedenle mide ve bağırsakta oluşan gazların daha rahat bir şekilde atılmasını sağlar.

 

3-NANE ÇAYI:

  ➡ 3. sırada, faydaları saymakla bitmeyen “nane çayı” mız var.

  ➡ Nane çayı mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Nane çayının buharının solunması, burun tıkanıklığının açılmasını sağlar.

 ➡ Nane çayı, kas ağrılarını hafifletici ve kronik ağrıları azaltıcı özelliğe sahiptir. Soğuk algınlığı tedavisinde iyi bir seçim olan  nane çayı, alerjik öksürük ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Stresli zamanlarınızda bir bardak nane çayı içerek sakinleşir bilirsiniz.

 

4-IHLAMUR ÇAYI:

  ➡ Özellikle Kış aylarının vazgeçilmez içeceği “ıhlamur çayı” soğuk algınlığında, terletici özelliğe sahip olmasından dolayı birinci tercih sırasında yer almaktadır. Ateş düşürücü özelliği vardır.

  ➡ Ihlamur çayı, kaygı ve stresi  azaltarak, vücutta rahatlama sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin de daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.  Ihlamur çayı, migren ağrılarında etkili bir çözüm olabilir.

5-ELMA ÇAYI:

  ➡ Diğer bitki çayları gibi “elma Çayı” da sevilerek içilen çaylar arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan antioksidan maddeler, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

  ➡ Elma çayının kas ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Karaciğer kanseri, kolon kanseri ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engeller. Elma çayı, balgam  sökücü özelliği sayesinde öksürük ve gribin daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçerisinde bulunan pektin,sindirim sistemini hızlandırır ve hazımsızlığı giderir. Elma çayının enerji verici özelliği sayesinde  gün boyu zinde kalabilirsiniz.

 

6-NANE -LİMON ÇAYI:

  ➡ İçerisinde bulunan mineraller sayesinde, vücudunuzu dinlendirir ve uyku düzeninizi dengeler. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için, nane limon çayını tercih edebilirsiniz. Zihninizin dolu olduğunu hissettiğiniz anlarda, bir bardak nane limon çayı içmenizi tavsiye edebiliriz.

 

7-KUŞBURNU ÇAYI:

  ➡ Ülkemizde sevilerek tüketilen kuşburnu çayının faydaları oldukça fazla. Kuşburnu çayı, kolesterolü düzenleyici özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltıyor.

  ➡ Bilindiği üzere birçok insan, kabızlık sorunu yaşıyor. Kuşburnu çayı düzenli olarak tüketilmesi halinde, kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunduran kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

 

8-ANASON ÇAYI:

  ➡ Anason çayı, etkili bir balgam sökücü özelliğine sahiptir. Boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Anason çayı bronşit ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

  ➡ Anason çayının diğer bir özelliği ise hıçkırığa iyi gelmesidir. Akciğerlerin rahatlamasına yardımcı olur. Anason çayı, şişkinliği azaltır ve hazımsızlığa iyi gelir.

 

9-PAPATYA ÇAYI:

  ➡ Yemek sonrasında oluşabilen hazımsızlık ve gaz problemlerini gidermek için, bir fincan “papatya çayı” içebilirsiniz. Etkili bir sakinleştirici özelliğe sahip olan papatya çayının, uykusuzluk ve strese iyi geldiği bilinmektedir. Eğer adet dönemlerinin ağrılı geçiyorsa,  bir fincan papatya çayı ağrılarınıza iyi gelecektir.

 

10-LİMON ÇAYI:

  ➡ İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran “limon çayı” grip nezle gibi üst solunum hastalıklarının daha çabuk anlatılmasın da oldukça etkilidir. Sindirime yardımcı özelliği vardır. Limon çayı vücudunuza enerji verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.  Sabahları içeceğiniz bir fincan limon çayı, sizi gün boyu enerjik ve zinde tutacaktır. 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here