En Önemli 3 Seçeneğe Sahip Tek Canlı İnsandır

0
8

Bugün dışarıda bu yazıyı gördüğümde hemen resmini çekip sizinle paylaşmak istedim. Çünkü hemen hemen hepimizin unuttuğu çok önemli bir şeyden söz ediyor.

Hepimiz çoğu zaman geçmişte çekmiş olduğumuz acılarımızın esiri oluyoruz. Herhangi bir şey yaparken aklımıza ilk gelen insanların bunu hak edip etmediği. Kötü bir eylem gerçekleştirmeye niyetlenirken genelde bu aklımıza pek gelen bir soru değil. Ama iyi bir eylem gerçekleştirirken aklımıza çok gelen bir soru. İnsanlar bu iyiliğimi hak ediyor mu?

Hayatın esas olayının başkalarına hak ettiği gibi davranmak olduğunu sanıyoruz. Oysa hayat başkalarının ne hak ettiği değil bizim neye inandığımızdır.

Ben bir kitap okumuştum. Adı Kelebekler Ağlamaz. Bu romanda geçen bir söz var. Evrendeki iyi olmayı, kötü olmayı ya da hiçbir şey olmamayı seçebilme lüksüne sahip tek canlı insandır diye. Bu söz beni gerçekten çok etkiledi.

Kitabın başka bir bölümünde “yağan kar taneleri gibi girdi hayatıma ve birden uçup gitti.” diye. Ve bu cümlenin ardından eklenen bir söz daha var. “Kış masalları yalnızca kışın güzeldir.”

Şimdi bu karmaşık cümlelerin ardından daha açık ve daha anlaşılır bir şekilde yazayım.

İyi biri olup olmadığınız tamamen size bağlıdır. İyi olmayı, kötü olmayı ya da hiçbir sey olmamayı sadece siz seçebilirsiniz. Buna sadece siz karar verebilirsiniz.

Bazen o kadar canımız yanar ki kötü şeyler yapmak isteriz ve bu bize çok güzel gelir. Ancak arkadaşlar kötü şeyler yalnızca kötü zamanlarda güzeldir ve sonsuza dek o kötü zamanda kalamazsınız.

O an gururla yaptığınız bir kötülük ileride kendinizden nefret etmenize sebep olabilir. Bu dünyada gerçekten kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Ama aynadaki kişiyi sevmek zorundasınız. Aynada gördüğünüz kişiyi olduğu gibi kabul etmek zorunda değilsiniz. Onu geliştirebilirsiniz. Daha iyi birisi haline getirebilirsiniz.

İyi biri olduğunuza inanması gereken tek kişi sizsiniz. Sizinle yaşayacak tek kişi sizsiniz. Bunu asla unutmayın. Bir kötüye kötülük yapmak sizi bir gün pişman edebilir. Ancak bir kötüye bir iyilik yapmak sizi pişman eder mi bir düşünün bence. Çünkü inanın bana bir kötüye iyilik yaptığınızda en kötü ihtimalle ona iyi birisi olabilmek icin bir şans daha vermiş olacaksınız. Ve bu şansı nasıl kullandığı sizin meseleniz değil. Sizin meseleniz ona o şansı neden verdiğiniz.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here