En Eski Galaksi Görüntüsü

0
41

Gökbilimciler, 13 milyar yıl öncesine kadar “Hiç kimsenin görmediği yerlerde” Evreni Yakaladılar.

Bilim adamlarından oluşan bir ekip şimdiye kadar görülen en eskiden galaksinin görüntüsünü yakaladı. Yaşlı (ve daha üst düzey) evrende bir yürümeye başlayan olarak kabul edilir. Görüntü W.M’de yakalandı. Hawai’de Keck Gözlemevi ve çalışma The Astrophysical Journal Letter’de yayınlandı.

Önceki gözlemlerden elde edilen verileri ve gözlemci ile nesne arasındaki büyük nesnelerin yerçekiminin (Dünya ile uzaktaki bir galaksi arasındaki kozmosa doğru sürüklenen süper kütleli bir kara delik gibi olduğu) yerçekimsel mercek olarak bilinen bir optik fenomeni kullanarak görünümü büyütür Konunun.

Bu durumda, galaksinin başka birinin arkasında saklandığı tespit edildi. Uzmanlar, bu olgu olmaksızın, galaksiyi hiç görmek mümkün olmayacağını iddia ediyor

İncelenen galaksinin nispeten genç olması, tahminen 13 milyar yıl önce olduğu tahmin ediliyor. Ekip, sistemin çok düşük bir yıldız kütlesi bulunduğunu söylüyor; biri sadece “Samanyolu’nun yüzde birinin yüzde biri”. Keşfi, kozmosun kökenleri ile ilgili derin kavrayışlar sağlıyor.

Bir basın açıklaması yapan Kuang-Han Huang çalışmasının baş yazarı galaksinin evrenin reyonizasyon çağının sonunda olduğunu ve Big Bang’ten çıkan hidrojen gazlarının nötrden iyonize hale geldiğini söyledi. Bu süreç, yıldızların ilk kez aydınlandığı zamandır.

“Bu çok küçük, çok küçük bir galaksiyondur ve astronominin anlamaya çalıştığı temel sorulardan birine cevap vermenin ipucu: Evrenin başlangıcındaki hidrojen gazının nötrden 13 milyar yıl önce iyonize edildi “diyor Keck astronomu Marc Kassis. “İşte o zaman yıldızlar açıldı ve madde karmaşıklaştı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here