En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır…

0
34

En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır…
Gerçektende öyle midir? İnsan insanı neden sever? Nasıl birini sever? Yada seçtiği kişiyemi aşık olur?

Bazen eksikliklerini tamamlayabileni, bazen onu seven insanın kendisine duyduğu o sevgiyi, hatta bir çay bardağı tutuşunu, saçlarını toplamasını yada dağınık bırakmasını, gözlerini yada onun penceresinden görebildiklerini, aynı filme ağlamanızı, hüznünü, aynı şehirde aynı havayı solumanızı aynı Ay’a bakıyor olmanızı, aklınızı alıp gitmesini, onu farklı insan yapabilmesini, helede ellerini, gülüşünü, en çokta gülüşünü belki, hava soğuk sıkı giyin demesini, hatta ve hatta onun sesinden “Günaydın”ı sever işte o zaman güneş doğmuştur.

Yani sevmek herkes için farklıdır milyonlarca insan arasında birisini nasıl severiz herkeste olmayan onda bulduğumuz şey nedir? Bence hayatta sadece bir kişiye aşık oluruz birinde yaşadıklarını başkasında bulamıyorsak o aşk olmaktan çıkıp koca bir boşluğa dönüşür.
Ama Moliere‘ye göre insan kendisine benzettiği insanı severmiş… Mesela en sevdiğiniz yemeğin yada müziğin aynı olduğu ,sinirlenince ikinizinde ağlaması veya birşeyler yırtıp atmanızı, üzüldüğünüzde köşede uyumayı beklemeniz mesela ? Hamburgerde domates sevmeyişiniz, çorbalardan mercimeği, keklerden havuçlu olanı veya elma suyunu sevmeniz ortak olabilir. Gülmeyin hayat ihtimallerle dolu .Size benzeyen birini anlamak daha kolaydır belkide çünkü sizde aynı durumlarda aynı tepkiyi verir ve onun yaptığı zamanda anlarsınız bende böyle yapardım dersiniz en basiti.

Ama Moliere‘nin dediği hep olur mu? Belki insan zıtlıkları, tartışmayı, farklılıkları onu tamamlayanı sever mesela.
İnsan sever en önemlisi nerede ne zaman bu belirli değildir aslında. Seçimle veya deneme ile değildir. Başkasında açamadığımız kapıların anahtarları ya o kapıya uymuyor ise. İşte tamda bu, zorla sevilmez bir bakarsın bir bakarsın yani …

Ne kadar Moliere kişide benzerlikleri sevse de her insan aynı değildir. Siz yeter ki sevin hayatta umutlarınızı yeşertecek biri bulun ama en çokta sevmeyi sevin, geceyi sevin aşka inanmayanlara inat sevin. Sevmek kötü değil hatta korkulacak bişey hiç değil hayat bu kadar kısa iken bir daha düşünün derim.

Aşk elbisesi en güzel sizde duruyor, terzinizi bulmanız dileği ile.. 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here