En Çok Gidilmek İstenen 10 Ülke

0

EN ÇOK GİDİLMEK İSTENEN 1O ÜLKE 

 

Bugünkü yazımızda, birbirinden eşsiz tarihi eserleri, mimari yapıları ve turistik yerleri ile en çok gidilmek istenen 10 ülkeden bahsedeceğiz.

İşte insanların en çok ziyaret etmek istediği 10 ülke!

 

1)Birleşik Krallık

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerinden oluşan Birleşik Krallık, kültürel zenginliklerle dolu bir coğrafyaya sahiptir. Doğal güzellikleri, modern şehir görüntüleri ve büyüleyici tarihi yapıları ile insanlarda hayranlık uyandıran Birleşik Krallık, gezilip görülmesi gereken ülkeler arasındadır. Birleşik Krallık denilince elbetteki ki akla gelen ilk şehir Londra! Bu nedenle yazımızda “Londra’dan bahsetmek istedik.”

 

LONDRA;

Içerisinde birçok farklı kültürü barındıran Londra, İngiltere’nin başkentidir. Romalılar tarafından kurulan bu tarihi şehir, 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. 8 milyonu Aşkın nüfusu ile dünyanın en fazla ırkını barındıran Londra, tarihi güzellikleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

En çok gidilmek istenen şehirlerden  biri olan Londra’nın tarihi ve turistik yerleri hakkında kısa bilgiler:

Buckingham Sarayı;

775 odalı olan bu mükemmel sarayın genişliği 108, yüksekliği ise tam 24 metredir. Kraliyet ailesinin başkentteki ikametgahı olan Buckingham Sarayı, dünyaca ünlü sanat koleksiyonlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa’nın en gözde yapılarından biri olan bu saraya Londra gezi rehberiniz de yer verebilirsiniz.

Londra Kalesi; 

Merkez Thames Nehri kenarında bulunan, önündeki çukuru ve surları ile meşhur olan Londra Kalesi’ni her yıl yaklaşık 3 milyon turist ziyaret etmektedir. Görkemli yapısı ve eşsiz mimarisi ile Londra’nın en turistik yerlerinden biri olan Londra Kalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın!

 

Britanya Müzesi; 

Great Russell Caddesi’nde bulunan Britanya Müzesi 1753 de faaliyete başlamıştır. İnsanlığın en önemli tarih ve kültür müzelerinden biri olarak kabul edilen Britanya Müzesi, bir yılda 6 milyondan fazla ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

2)Rusya

Topraklarının yarısı ormanlarla kaplı olan Rusya, tarihi ve turistik açıdan güçlü bir turizm potansiyeline sahiptir. Rusya’nın nüfus sayısı 145 milyon civarındadır. Rusya, 17.098.242 kilometrekare arsası ile, Dünya’nın en geniş arazisine sahiptir.

En çok gidilmek istenen 10 ülkeden biri olan Rusya’nın tarihi yerleri hakkında kısa bilgiler:

Ermitaj Müzesi;

İçerisinde Dünyadaki en geniş çizim sergilerini barındıran Ermitaj Müzesi, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Moskova Kremlin Sarayı;

Dünyaca meşhur “Kremlin Sarayı” 1482 ve 1495 yılları arasında inşa edilmiştir. Moskova Nehri kenarında bulunan ve ihtişamı ile görenleri büyüleyen Kremlin Sarayı, aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı’nın resmi ikametgahı olarak kullanılmaktadır.

Peterhof Sarayı;

Rusya’nın büyük merkezlerinden biri olan St. Petersburg’da bulunan “Peterhof Sarayı” muhteşem mimarisi ve büyüleyici bahçesi ile Fransa’daki Versay Sarayı’na benzemesinden dolayı bazı kesimlerce “Rus Versayı” olarak da adlandırılır. Görkemli yapısı, olağanüstü bahçeleri ve havuzları ile her yıl milyonlarca ziyaretçi akınına uğrayan Peterhof Sarayı’nı Rusya gezi rehberinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Kızıl Meydan;

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ nde yer alan ve yüzyıllardır önemli hadiselere tanıklık eden Kızıl Meydan, Moskova’ nın tarihi ve turistik noktasında yer almaktadır. Kızıl Meydan’ın ismi 300-350 yıllık bir geçmişe dayanır. Heykel, kilise, müze gibi turistik mekanlarla çevrili olan Kızıl Meydan’ı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

3)Tayland

Yaklaşık  67 milyon nüfusun yaşadığı Tayland, bir Güney Doğu Asya ülkesidir. Mükemmel coğrafyası, görülmeye değer tarihi ve turistik yerleri ile en çok gidilmek istenen ülkeler arasında bulunan Tayland, Laos Myanmar ve Kamboçya gibi ülkelerle sınır komşusudur. Turistlerin Tayland’ı tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biri de, sıcak, samimi ve güler yüzlü insanlarıdır.

İşte,  Tayland’ın görülmeye değer bazı tarihi ve turistik yerleri:

 

Nong Nooch

Tropikal Botanik Bahçesi ;

Olağanüstü bir görselliğe sahip olan Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, 2 kilometrelik dev bir alana konuşlandırılmıştır. Tayland’ ın Chonburi kentinde Sukhumtiv Yolu üzerinde bulunan dev Botanik bahçe 1980 yılında halkın hizmetine sunulmuştur.

 

Büyük Saray ;

1782 yılından bu yana Siyam Krallığı’ nın ikametgahı olarak kullanılan Büyük Saray, kraliyet hükümeti ve adliye olarak da kullanılmaktadır. Tayland’ın en gözde turistik yerlerinden biri olan Büyük Saray’ ı Tayland gezi rehberinize mutlaka eklemelisiniz.

 

Zümrüt Buda Tapınağı;

Tayland’ın kutsal Budist Tapınağı olarak kabul edilen “Zümrüt Buda Tapınağı” başkent Bangkok’ un tarihi merkezi Phra Nakhon ilçesinde yer almaktadır. Içerisinde bulunan “Zümrüt Buda” heykeli sembolünün, Tayland topluluğunu koruduğuna inanılmaktadır. Zümrüt Buda Tapınağı 18. yüzyılda inşa edilmiştir.  Değerli taşlarla inşa edilen, görenleri büyüleyen eşsiz mimarisi ve renk cümbüşünü  andıran bir görselliğe sahip olan tapınağı, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Bang-Pa Kraliyet Sarayı;

Ayutthya kentinin Bang-Pa bölgesinde bulunan saray, Chula Longkorn Kralı tarafından inşa ettirilmiştir. Choo Phraya nehrine bakan saray,  muazzam bir manzaraya sahiptir. Kendisine bağlı olan gözetleme kulesi, özenle tasarlanan peyzajlı bahçeleri ile görülmeye değer Bank-Pa  Kraliyet Sarayı’nı Tayland gezi listenize ekleyebilirsiniz.

4)Almanya

80 milyonu aşkın  nüfusu, tarihi ve turistik yapıları ile Orta Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Almanya, şatoları, Sarayları, kuleleri, dini yapıları ve müzeleri ile ziyaretçilerine adeta görsel bir ziyafet sunmaktadır.

Almanya’nın bazı tarihi ve turistik yerleri hakkında kısa bilgiler:

 

Berlin Duvarı;

Ülke vatandaşlarının Batı Almanya’ya geçişini engellemek için inşa edilen Berlin Duvarı, birçok kesim tarafından “Utanç Duvarı” olarak adlandırılıyor du.  Berlin Duvarı 1961 yılında Doğu Almanya’da alınan meclis kararı ile inşa edilmişti. 1989’da yıkılan duvarın yıkamanın ilk olarak Brandenburg kapısı etrafında gerçekleştirildi. “Utanç Duvarı” olarak adlandırılan bu yapıyı görmenizi tavsiye ederiz.

 

Neunschwanstein Şatosu;

Avrupa’nın en güzel şatoları ndan biri olan Neunschwanstein Şatosu Bavyera Bölgesi’ nin Füssen’ e bağlı Nohenschwonegau yöresinde yer almaktadır.  Bulunduğu yörenin en yüksek tepelerinden birine inşa edilen Şato, Almanya’nın en şaşalı ve muhteşem kalesi olarak bilinmektedir. Yeşillikler arasında farklı bir mimariye sahip olan kaleyi,  eminim ki görmek isteyeceksiniz.

 

Köln Katedrali;

Tüm Hristiyan aleminin en gözde ve şaşalı katedrallerin den biri olarak bilinen Köln Katedrali’ nin tamamlanması 632 yıl sürmüştür. Bu tarihi yapı Gotik mimarisinin eşsiz özelliklerinden biri olarak kabul edilir. En yüksek noktası 157 metre uzunluğundadır. Yeryüzünün en büyük 3 Kilisesi olan Köln Katedrali, turistlerin en fazla ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

5)İtalya

Tarihi ve kültürü ile gönüllere taht kuran İtalya’yı gezip keşfetmek, emek ve zaman ister. Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan İtalyan kuzeyinden güneyine her yerini büyük bir keyifle gezebileceğiniz şahane bir ülke!

 

Novana Meydanı;

Bu tarihi meydan yüzyıllar boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Roma’nın en hareketli meydanlarından biri olan Novana Meydanı, Çeşme, heykel ,tarihi kilise vs.  gibi birçok yapıyı içerisinde barındırmaktadır.

 

Kolezyum;

Roma ve İtalya’nın en gözde tarihi yerlerinden biri olan olarak bilinen, Roma dönemine ait amfitiyatro, MS 72 ve 80 yılları arasında inşa edilmiştir. Gladyatörlerin kanlı dövüşleri ile halkı heyecanlandırdığı, arena olarak kullanılan “Kolezyum” şimdilerde turistlerin en çok ziyaret ettiği tarihi bir yapıttır.

 

Floransa Katedrali;

Halk arasında “Duomo” ve “Santa Marie del Fiore” isimleri ile de bilinen Floransa’ nın, hatta İtalya’nın değerli manevi yapılarından biri olan Floransa Katedrali’ nin 1294 yılında ilk temelleri atılmıştır. Fakat tamamlanması oldukça uzun sürmüştür 1496 da tamamlanabilen katedral, Floransa’ nın en çok ziyaret edilen mekanı,  ünvanına sahiptir.

6)Türkiye

Havası, suyu, kendine has gelenek ve görenekleri, tarihi ve turistik yerleri, samimi ve sıcak insanları ile ziyarete gelen turistleri büyüleyen Türkiye, saymakla bitmeyecek özelliklere sahip bir ülke! Her şehrinde ayrı bir güzellik barındıran Türkiye’yi gezip görmemek olmaz…

 

SAFRANBOLU;

Karabük’ün ilçelerinden biri olan Safranbolu, Göynük, Beypazarı, Odunpazarı gibi Osmanlı mimarisini yansıtan evleri ile meşhurdur. İlçenin ismi “safran”  bitkisinden gelmektedir. Tarihi evleri ile UNESCO Dünya Mirasları listesine girmeye hak kazanan Safranbolu, 3000 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Tarihi çeşmeleri, hanları, hamamları, konakları, köprüleri ve camileri ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.

 

Kapadokya;

Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin başında Kapadokya geliyor. Doğal güzellikleri ve peri bacaları ile  tanınan Kapadokya, gerçekten görülmeye değer bir şehir. Kayadan oyma mağara şeklindeki ev, pansiyon ve otellerin bulunduğu bu bölge özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale, Denizli ilimizde bulunmaktadır Pamukkale, kaynak sularının kirecin den oluşan bir tepede kuruludur. Şifa veren yeraltı suları ve 20 kilometre uzaklıktan dahi görülebilen travertenleri ile meşhur Pamukkale’ yi ziyaret etmek isteyeceksiniz.

 

Sürmela Manastırı;

Anadolu’da sıkça rastlanan Kapadokya kiliseleri’ ni andıran yapı, oldukça farklı bir görüntüye sahip. Sümela Manastırı Trabzon ilinin Maçka ilçesinde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetiminde müze olarak ziyarete açılan Manastır, Doğu Karadeniz’in en gözde yapılarından biridir.

7)Çin

Dünyanın en köklü devletlerinden biri olan Uzakdoğu Ülkesi Çin,   tarihi ve turistik yerleri, kültürel zenginlikleri ile meşhur bir ülkedir. Ülkenin başkenti Pekin’ dir. Dilerseniz Çin’in  bazı tarihi ve turistik yerlerini hep birlikte kısaca göz atalım.

 

Çin Seddi; 

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Çin Seddi, harabeye dönen bölümlerini de sayarsak 6 bin  metrelik bir uzunluğu sahiptir. Çin Seddi, ülkeyi Türk saldırılarına karşı korumak ve Çin’den kaçışları önlemek için inşa edilmiştir. Dünya’nın yeni (7 harikası) içinde bulunan bu muhteşem Çin Seddi’ni Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Toprak Askerler;

Pişmiş kilden yapılan heykellerin MÖ 2. yüzyılın başlarına ait olduğu bilinmektedir. Şensi eyaletinde bulunan Çin’in ilk hükümdarı Ghin Shi Huang’ın kabrinde bulunan Toprak Askerler 1974’te bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunmuştur. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Toprak Askerleri eminim siz de merak etmişsinizdir.

Yasak Şehir;

1406 ve 1420 seneleri arasında inşa edilen yapıt başkent Pekin’in tam ortasında bulunmaktadır. Bu göz kamaştırıcı İmparatorluk Sarayı,  Ming  ve Çing hükümdar ailelerinin ikametgahı olarak kullanılmaktadır. Bu mükemmel kompleksin tam olarak 8.707 odası bulunmaktadır.

 

8)İspanya

Avrupa’nın güneybatı bölümünde İber Yarımadası olarak bilinen bölgede yer alan İspanya,  tarihi eserleri, kendine has görünümlü binaları ile gerçekten insanı büyüleyecek güzelliğe sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan İspanya’yı tatil rehberinize eklemenizi tavsiye ederiz.

 

El Hamra Sarayı; 

İspanya’da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında El Hamra Sarayı gelmektedir. El Hamra Sarayı, geçmiş dönemlerde İspanya’da yaşayan Müslümanların yüzlerce yıllık İslam tarihinin en mükemmel yapısıdır. Granoda kentinde bulunan El Hamra Sarayı’nda Allah’ı zikreden Arapça ifadeler yer almaktadır. İçlerin de en önemlisi (Allah’tan başka galip yoktur yazısıdır.)

 

Madrid Kraliyet Sarayı;

İspanya Kraliyet Ailesi’nin resmi konutu olarak kullanılan Saray, İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunmaktadır. Birçok ünlü mimarın ortak tasarımı olan Madrid Kraliyet Sarayı, görkemli yapısı ve göz alıcı mimarisi ile sizlerin ziyaretini bekliyor..

9)Amerika Birleşik Devletleri

Yaklaşık 320 milyon nüfusu ile dünyanın lider ülkelerinden biri konumunda olan Amerika Birleşik Devletleri, (ABD)  tarihi turistik ve kültürel açıdan zengin bir ülkedir.

 

Özgürlük Heykeli;

Amerika Birleşik Devletleri’nin en değerli sembolü olan Özgürlük Heykeli, New York, Liberty Adası’nda bulunmaktadır. 93 metre yüksekliğinde olan dev anıt Amerikalıların değil, Fransızların çalışmasıdır.  Bakır materyalinden oluşturulan Özgürlük Anıtı’nı ülkenin kurtuluşunun yüzüncü yılında Fransızlar hediye etmiştir.

Disneyland; 

1995 yılında inşa edilen park, Kaliforniya eyaletinin Anaheim şehrinde yer almaktadır. Özellikle çocuklardan yoğun ilgi gören Disneyland Şehrin en önemli turizm merkezi haline gelmiştir.

 

Beyaz Saray;

5,100 metrekarelik bir alana sahip olan Beyaz Saray ülke başkanlarının resmi konutu olarak kullanılmaktadır.  Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri de o saraydan yönetilmektedir. Farklı mimarisi ve güzelliği ile Beyaz Sarayı görmenizi tavsiye ederiz.

10)Fransa

Avrupa’nın ve dünyanın başta gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Fransa,  her yıl milyonlarca turistin ziyaret  akınına uğramaktadır. 66 milyona yakın bir nüfusa ev sahipliği yapan Fransa, görselliğin ve eşsiz mimarilerin ülkesidir. Eğer bir tatil planı yapıyorsanız, size, Fransa’ya gitmenizi tavsiye edebiliriz.

 

Eyfel Kulesi;

Başkent Paris’te bulunan Eyfel Kulesi 1887 ve 1889 yılları arasında inşa edilmiştir.  Eyfel Kulesi’nin yüksekliği 300 metredir. Demirden  inşa edilen kulenin yapılması esnasında birçok vatandaş gönüllü olarak çalışmıştır. Eyfel Kulesi dünyada en çok turist çeken yapılar arasındadır.

 

Versay Sarayı;

Iç dekorasyonu, bakıldığı zaman insanın içine huzur veren bahçesi ile adeta bir görsel şölen Versay Sarayı, Fransız Barok ve Candaş mimarisinin eseridir.

 

Notre Dame Katedrali;

Başkenti Paris’in en önemli yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali, Meryem Ana’ ya hasredilen  meşhur bir yapıttır. Fransız Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan katedral, görülmeye değer başyapıtlar arasında yer almaktadır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here