Emine Erdoğan Kimdir ?

0

21 Şubat 1955 de İstanbul’un Fatih kentinde dünyaya gelen Emine Erdoğan, beş çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur. Aslen Siirtlidir fakat Arap kökenliği de vardır. Babası Cemal Bey ve Annesi Hayriye Hanım Siirt’ten kalkıp İstanbul’a yerleşmişlerdir. Hüseyin, Ali ve Eyüp adında abileri vardır, Emine ise tek kız çocuğudur. Emine’nin çocukluğu Fatih ve Üsküdar da geçmiştir. 1966 yılında Zeynep Kamil ilkokulundan mezun olan Emine, daha sonra Mithatpaşa kız lisesi ortaokuluna geçmiştir. Ders notları iyi olan Emine, kendi isteğiyle okulu bırakmıştır.

Emine, 15 yaşına geldiğinde Ağabeyi Hüseyin tarafından başını kapatması konusunda uyarılmış hatta zorlanmıştır fakat Emine bu sert uyarıların üzerine intihar etmeyi bile düşünmüştür. Ancak 1970 den sonra başını kapatmış bir daha da çıkarmamıştır.

Yazar Şule Yüksel Şenler ile tanışması hayatında dönüm noktalarına sebep olmuştur. Şenler’in kurduğu ‘İdealist Kadınlar Derneği’nde aktif olarak toplantılara katıldığı sırada Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmış ve 4 Temmuz 1978 yılında evlenmişlerdir.

Tayyip Erdoğan’ın Siirt’ten Milletvekili seçilmesi de hayatlarında dönüm noktası olmuştur. 14 Martta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de onayıyla Tayyip Erdoğan Başbakan olmuş bunun yanı sıra da Emine Erdoğan resmen ‘ First Lady’ olmuştur.

2007 yılında Ayşe Özcan tarafından yazılan “Emine Erdoğan; İktidara Taşıyan Kadın” adlı kitap yazmış ve burada Emine Erdoğan’ın hayatını anlatmıştır. Emine Erdoğan ve Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ahmet Burak, Sümeyye, Necmettin Bilal, Esra adında 4 çocuğu vardır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here