Emanuel Lasker

0
57

Emanuel Lasker, Alman matematikçi ve İkinci Dünya Satranç şampiyonudur. Bunların yanı sıra iyi bir felsefe doktoruydu.
Hep birlikte bakalım Lasker’ın hayatı ve başarıları nelerdir ?

Emanuel Lasker 24 Aralık 1868‘de Berlin, Almanya‘da doğdu. Emanuel’in Berthold adında bir ağabeyi vardı. Tıp Fakültesi öğrencisi olan Berthold, 11 yaşındaki Emanuel’e satranç oynamayı öğretti. Emanuel’in amacı aslında satranç oyuncusu olmak değildi. 15 yaşından sonra onun için işler biraz değişti. Matematik ve satrançtaki olağanüstü yeteneklerini göstermeye devam etti.

Lasker Berlin, Göttingen ve Heidelberg üniversitelerinde matematik ve felsefe okudu. 1889 yılında, Wroclaw’da ana turnuvayı, Berlin’de ilk satranç turnuvasını kazandı. “Alman Ustası” ünvanını işte burada aldı. Bu olayı Leopold Hoffer şöyle yorumlamıştı: “Genç efendi gelecek yarışmalarda zorlu bir rakip olacak.

Lasker, çok iyi satranç oyunları oynuyordu. 1891-92 yıllarında İngiltere’de kaldı vardı ve bu ülkede en iyi oyuncuları yetiştirdi. 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve maçları kazanmak için devam etti. O, her oyunu kazanan bazı rakip oyunculara rağmen New York Uluslararası turnuvasını kazandı ve Amerikan satranç şampiyonunu yendi.

1892 yılında Alman satrancının en büyük oyuncularından Tarrasch’la maç yapmak istemiş ama Tarrasch kibirli bir şekilde maçı reddetmiştir. Ne gariptir ki daha sonradan Tarrasch’ın kendisi Lasker’le maç yapmak için uğraşmış ve bu ancak 1908 yılında gerçekleşebilmiştir. 1893 yılı boyunca Lasker bütün Amerika’yı oynadığı bütün turnuvaları ve maçları kazanarak gezmiştir. Böylece kendini dünya şampiyonluğunun en güçlü adayı olarak dünyaya kabul ettirmiştir. Aşılması gereken engeller olmasına rağmen 1894 yılında Lasker ile William Steinitz Dünya Şampiyonluğu için karşılaştı. İlerlemiş yaşı ve yaşam zorlukları Steinitz’in oyunu olumsuz etkilemiş ve Lasker 58 yaşındaki Steinitz’i, Lasker 25 yaşında 10 kazanç, 4 beraberlik ve 5 kayıpla yenerek ikinci dünya şampiyonu olmuştur.

İlginçtir ki hem Lasker hem Steinitz dünya şampiyonluğunu aynı yol üzerinden almışlardır (Berlin-Londra-ABD). Bununla birlikte bunu başarmak Steinitz’in yarı ömrünü alırken Lasker sadece 5 yılını harcamıştır.

Lasker Almanya’ya 1894 sonuna kadar ancak dönmüştü ve o sıralarda ateşlenerek tifo hastalığına yakalandı. Kardeşi Berthold tekrar sağlığına kavuşturdu ama yavaş bir süreç oldu.

1899 yılında Londra’da yapılan turnuvada Lasker’in başarıları onun en etkileyici turnuva zaferleri oldu. Bu yıl içinde Lasker matematiğe daha fazla konsantre oldu. Bu yüzden bu kadar az satranç turnuvasına katıldığını açıkladı.

1897’de Lasker, Heidelberg Üniversitesi’ne girdi. Buradan Erlangen Üniversitesi’ne geçti ve 1902 yılında matematik dalında doktorasını tamamladı. Çalıştığı alan geometrik hesaplama ve cebirdeki ideal sayılardı. Lasker’in vektör uzayında Lasker Teoremi adlı bir teoremi de vardır. Bu matematik çalışmalarının yanında Albert Einstein’la da çok iyi arkadaştılar.

1904’te Lasker’in Satranç Dergisi adlı bir dergi çıkarmaya başladı.
1907’de Lasker Kamph (Çaba) adlı felsefi bir kitap yayımladı. New York’a taşınarak satranç ve briç öğretti. Bir başka uğraşıysa felsefe ve geleceğin toplumu üzerine araştırmalar yapmaktı.
Lasker 11 Ocak 1941 yılında yaşama veda etti. Ünvanını 26 yılda 7 kez korudu. Hesaplanan en yüksek puanı 2720’dir.
Dünya Şampiyonluğu maçlarında 52 kazanç, 44 beraberlik ve 16 kayıpla %74’lük bir başarı yakalamıştı.

26 yıl boyunca çok başarılı skorlarla ve olağanüstü galibiyetlerle ünvanını korumuş. 1921 yılına kadar pek çok kimse o­nun tahtına aday olmuş ama o şüphe bırakmayacak bir şekilde ünvanını korumuştur. Bununla beraber hiçbir şampiyonluk sonsuza kadar sürmez. 1921 yılında Lasker beklenmedik bir şekilde ünvanını Capablanca‘ya kaybetti. Fiziksel ve zihinsel olarak yorgun düşen Lasker aralarındaki maçı durdurarak ünvanını Capablanca’ya teslim etti.

İlerlemiş yaşına rağmen (53) Lasker, hala dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri olduğunu ispatladı.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here