El-Kaide Lideri Usame Bin Ladin

0

Usame Bin Ladin Kimdir?

10 Mart 1957’ de Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde dünyaya gelmiştir.
• Babası, Muhammed bin Ladin’dir.
• Sunni bir müslümandır.
• Oldukça varlıklı bir aileden gelmektedir.
• Siyasi bir liderdir.
• El Kaide örgütünün kurucusudur.
• Suriye ve Lübnan’da eğitimini tamamlamıştır.
• Pakistan Gizli Servisi ISI’nın projesinde yer almıştır.
• Afganistan’da iki yıl bir savaşta bulundu. Celalabad yakınında yaralanmıştır.
• Müslümanlara cihat çağrısında bulunmuştur.
• Körfez Savaşı’nın etkisi ile gergin bir ortamda bulundu ve Sudan’da yaşamaya karar verdi.

Usame Bin Ladin İlk Yılları ve Eğitimi

• Tam zamanlı medrese eğitiminin yanı sıra bir dönem ilkokul öğrenimi sırasında annesinin memleketi Suriye’de bulundu.
• Coll, Beyrut’taki Brummana İlkokulun’da öğrenim görmüştür.
• Lübnan’da da öğrenim gördüğü bilinir
• El –Segr Model Okulun’nda bir dönem öğrenim gördü ve bu okuldan mezun oldu.
• Kral Abdülaziz üniversitesinde ekonomi dalında eğitim almıştır.

Usame Bin Ladin Silahlı Faaliyetleri
• Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a müdahalesi
• Caci Muharebesi
• Terörizmle Savaşları
• Afganistan Savaşı
• Tora Bora muharebesi
• Veziristan Savaşı

 

Usame Bin Ladin Düşünce Yapısı
İslam Devletleri korumak birlikte cihat yapmak anlayış mevcuttu. Abdullah Azzam ile Pakistan’da gizli örgütte bulunduğu sırada savaşlara katılmıştır. Dünya’nın şeriat ile yönetilmesini doğru bulmuştur. Batılı Devletleri İslam dinine davet etmiş, yanlış yolda olduklarını dile getirmiştir.

Usame Bin Ladin Afganistan Mücahit Faaliyetleri
1979’ da Afganistan’a yerleştirmesinin ardından Sovyet birliğine karşı oluşan Mücahit Kuvvetlerine katıldı.
1988’de El-Kaide örgütünün kurucusu oldu. Amerika Birleşik Devletlerinin baskısı sebebiyle Sudan’ı terk etti. Körfez Şavaşı’nın etkisi ile Afganistan’da teşkilatlanmıştır. Mücahitlerin önde gelen isimleri ile iş birliğine giderek. Orta doğuda Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı grupların örgütlenmesini sağladı.

Usame Bin Ladin El-Kaide’nin Kuruluşu ve Yapılanması
Soğuk sırasında Afganistan’ı Sovyet Rusya’dan korumak amacı ile kurulmuştur. Sovyet Rusya’nın Afganistan’ı terk etmesinden sonra bu örgüt mücadele etme kararına etmiştir. Bu dönemde El-Kaide örgütünün temelleri atılmıştır. Sudan’a yerleştiğinde çok sayıdaki adamını önemli pozisyonlara yerleştirmiştir. El Kaide örgütünü dünyanın her yerine bu şekilde yuvalanmasına öncü olmuştur.

Usame Bin Ladin Suudi Arabistan Dönemi
2 Ağustos 1990’da Irak Kuvvetlerinin petrol zengini Kuveyt’i işgal etmesi ile vuku bulan Körfez Savaşı’nın etkisi her yeri sarmıştı. Petrol bakımından ilk sıralarda gelen Kuveyt Bölgesi’nin Irak tarafından alınmasına batılı devletler karşı çıkmıştı. Bu durum onların lehine sonuç doğurmayacağı çok iyi biliyorlardı. Körfez Savaşı sırasında Suudi Arabistan Kralı Fred ile Savunma Bakanı Sultan’la görüşmüştür. Kutsal topraklara batılı devletlerin ayak basmasını İslama karşı olan bir hareket olarak nitelendirmiş. Bu duruma çok sert tepki göstermiş ve burayı terk etmiştir.

Usame Bin Ladin Sudan’daki Hayatı
Usame bin Ladin dünyanın en çok aranan teröristlerinden biridir. Suudi inşaat kralının oğludur. Babasının mesleği gibi inşaat sektörünü seçmeyen Usame bin Ladin, cihat yolunda batılı devletlere karşı savaşmayı tercih etmiştir. Usame bin Ladin’in Amerika tarafından tanınması New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi binalarına ( ikiz kuleler) ve Virginia Pentagon bölgelerine saldırı düzenlemesi sayesinde olmuştur.
El Kaide örgütü liderinin en büyük ses getiren olayı ise 11 Eylül 2001 yılında ikiz kulelere yapmış olduğu uçak saldırısıdır. Usame bin Ladin Amerika Birleşik Devletleri istihbarat yetkilileri ve cesur gazetecilerin çalışmaları sonucunda 6 yıl önce sakatlandığı evde bularak öldürüldü.

Usame Bin Ladin 11 Eylül Saldırıları
2974 kişinin öldürüldüğü ve 24 kişinin kayıp ilan edildiği saldırılar için her ne kadar Amerikan hükümeti ve gizli servis tarafından düzenlendiği şeklinde komplo teorileri ortaya atılmış olsa da olayı 1988’ de Sovyetler Birliği ile savaşmak için kurulan Usame bin Ladin’in liderlik yaptığı kökten bölücü bir örgüt olan El-Kaide üstlenmiştir.
Geçikmeli olarak yerel saat 07: 59’da başında Logan hava alanından kalkan Amerikan hava yollarına ait Boeing 767.22ER tipi uçak Los Angeles hava alanı rotasında devam ederken 08:14’te uçak ile iletişim kesildi.
Saat 08:16’ da uçak rotasından saptı saat 08:23’te eylemcilerden biri olan Muhammed Atta uçaktaki anons yapmak isterken yanlış bir tuşa basarak hava trafiğine de anons geçmişti saat 08: 46’da Amerikan hava yollarına ait uçak 11 sefer sayılı uçak Dünya Ticaret Merkezi’ne 94.ve 98.katlar arasına çarpmıştır. Bu çarpmanın etkisi ile tam 102 dakika sonra bina yıkıldı.
United Airlines hava yollarına ait ikinci bir uçak ise saat 09:03’te Dünya Ticaret Merkezi binasına güney yönünden 77.ve 78.katlar arasına çarptı bu çarpmanından gam 56 dakika sonra güney binasıda yıkılmıştır.

Usame Bin Ladin 11 Eylül Saldırısı Sonrası Faaliyetleri
Dünya Ticaret Merkezi bu haldeyken. Pentagon ‘da bir uçak çarptı ortalık savaş alanına döndü. Hasar büyüktü.
Bu olayların açıklanması için çalışmalar başlatıldı. Bush, El-Kaide örgütünün bu işle alakası olduğunu öğrendiğinde Afganistan’a hava saldırısı emrini verdi.

Usame Bin Ladin Aranması ve Ölümü
2 Mayıs 2011 günü yerel saatle 1:00’den sonra, Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizli olarak yürütülen ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Özel Harp Geliştirme Grubuna (DEVGRU) bağlı Navy SEALs adını taşıyan Amerikalı özel kuvvetleri ile 160. Özel Harekât Havacılık Alayı (Hava İndirme) birimleri tarafından düzenlenen Neptün Mızrağı kod adını taşıyan harekât kapsamında gerçekleşti. Afganistan’dan kalkan iki hayalet helikopterin taşıdığı 23 harekatçının gerçekleştirdiği baskında Usame bin Ladin’in oğlu Halid bin Ladin, bin Ladin’in kuryesi Ebu Ahmed el-Kuveyti, El-Kuveyti’nin erkek kardeşi Ebrar ve Ebrar’ın karısı Büşra da öldürüldü. Görevlerini tamamladıktan sonra helikopterlerle bölgeyi terk eden harekatçıların, yanlarına aldıkları bin Ladin’in cesedini 24 saat içerisinde Umman Denizi’ne bıraktıkları açıklandı.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama yerel saatle 23.35’te başlayan ulusa sesleniş konuşmasında bin Ladin’in öldürüldüğünü açıkladı.

Usame Bin Ladin Suçlamalar
Dünya Ticaret Merkezi binalar ve Virginia Pentagon bölgesine düzenlenen saldırının suçlusu olarak görüldü.

Usame Bin Ladin Popüler Kültürdeki Yeri
Bu olaylardan esinlenerek, Zero Dark Thirty adlı Usame bin Ladin’in ikiz kule saldırısını konu almıştır. O dönem  sonrası olaylar Usame bin Ladin’in ölümü ile son buluyor.

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here