Ekinoks Nedir?

7
72

Ekinoks gece ve gündüz süresinin ekvatorda eşitlenmesi  demektir. Bu olayın  gerçekleştiği tarihler vardır bunlar; 21 mart ve 23 eylül tarihleridir. Peki bu ekinoks tarihinde ve bu tarihten sonra dünya da ne oluyor?

Ekinoks tarihlerinde, yani 21 mart ve 23 eylül  tarihlerinde güneş ışınları  öğle vaktinde ekvatora  dik (90°)  açıyla  gelir, bunun sonucunda ekvatorda 12 saat gündüz ve  12 saat gece yaşanır.   Aynı zaman da gölge boyu da oluşmaz. Peki 23 eylül ekinoksu yani sonbahar ekinoksu nedir?

23 eylül tarihi kuzey yarim kürede sonbaharın  ilk günü olduğu için buna sonbahar ekinoksu da denir. 23 eylül tarihinde güneş ışınları  ekvatora  90° lik açı  ile düşer bu yüzden gölge boyu oluşmaz. 23 eylül tarihinden sonra güneş  güney  yarım  küreye dik düşmeye  başlar  bunun sonucunda gündüzler uzar geceler kısalır, yani güney  yarım  kürede ilkbahar başlıyor  demektir.  Aynı  zamanda bu tarihde kuzey  yarım kürede ise geceler uzar gündüzler kısalır. Yani kuzey yarım kürede sonbahar başlıyor  demektir. Biz kuzey yarım kürede olduğumuzdan dolayı  bu tarihe sonbahar ekinoksu diyoruz. Peki bu tarihde başka neler olur?


Aydınlanma  çemberi  kutup noktalarını  teğet  geçer. Aynı zamanda bu tarihte  güneş  iki kutup noktasında da görülür. Ve son olarak  bu tarihte kuzey kutup noktasında 6 ay gece, güney kutup noktasında  ise gündüz  yaşanır.  21 mart tarihinde yani İlkbahar ekinoksunda ise bu durum tam tersidir. Yani bu tarihten sonra güneş ışınları kuzey  yarım  küreye dik açıyla gelir. Bunun sonucunda kuzey yarım kürede gündüzler uzar geceler kısalır, bu durum kuzey yarım kürede ilkbahar başlıyor demektir. Bu yüzden de ilkbahar ekinoksu da denir. Peki bunun üzerine  ek bilgi de verelim bu bilgi kpss ve ygs  sınavlarında çıkabilir!

Neden ekinoks tarihleri arasında 2 günlük  gecikme var?
Bunun cevabını da şöyle izah edelim :

Dünya güneşin etrafında dolanırken kış mevsime denk gelen dönemlerde misal 3 ocak tarihinde güneşe en yakın olduğu zamandır…Bu tarihlerde dünya Güneşin çekim kuvvetinin artmasından daha hızlı döner..Bundan dolayı da olması gereken süreden iki gün önce tamamlar bu süreyi.Bundan dolayıda şubat 30 değil 28 çekecek şekilde belirlenmiştir..Bu iki gün eksikliğini kapatmak için..Şubat sonrasında zaten mart geldiği içinde martın 21 ne denk gelecek şekilde ekvatora dik gelir…Yine yaz mevsimlerinde misal 4 temmuz dünyanın güneş en uzak olduğu tarihte de güneşin çekim kuvveti azaldığından dönüş hızı yavaşlar ve eylül ayı iki gün gecikme ile ancak güneş ışınları 23’ünde ekvatora dik gelir.
Ekinoks tarihleri ygs konusudur dikkat edelim!!!.

Ahmet Kaya

You may also like

Share

7 YORUMLAR

      • Şubatın 28 çekmesinin Dünya’nın yörünge hızı ile alakası yok. Roma İmparatoru Numa zamanında 1 yıl 355 gün sürüyordu ve bu adamın tek sayıları uğurlu görmesinden dolayı 12 ayın 11 ayını tek sayı çeken (31-29) aylara böldü (çünkü 355 gün en fazla 11 tane tek sayı çeken aylara bölünüyordu) ve 12.ay olan Şubata da 28 gün kaldı. Jul Sezar zamanında Julien takvimi yapılınca (M.Ö 46) bu sefer yıl
        365 gün 6 saat olarak hesaplanıp(365.25 gün) artık olmayan yıllarda 6 ay 31 , 5 ay 30 çekecekti ve son ay olan Şubat 29 çekecekti.(O yıllarda Mart ayı yılbaşıydı) Jul Sezar öldükten sonra halk onun adına ‘Quintilis’ yani 5.ay olan bugün 7.ay olan Temmuz ayına Jul Sezar’ın ismini verince (July) ondan sonra gelen İmparator Augustinus da altta kalmamak için Sextilis yani bugün 8.ay olan Ağustos ayına kendi ismini verip Temmuz ayının 31 çekmesinden dolayı yine altta kalmamak için 30 gün çeken Ağustos ayına Şubat ayından 1 gün eksiltip eklemiştir. Yani tamamen İmparatorların isteği sayesinde olup bugüne kadar gelmiş. Hikayesi bu biraz uzun oldu ama asıl durum bu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here