Eğlenceli Su Sporları

0

Eğlenceli Su Sporları

Yazın yakanızı parçalayasınız geliyor sıcaktan değil mi? Kafanızı suya batırıp birazcık olsun serinlemek istiyorsunuz. Kışın ya da, evde otur otur nereye kadar. Toplayın tüm arkadaşlarınızı spor yapmaya gidiyoruz. Hemde müthiş keyif alacağınız ve sıcaktan bunalmayacağınız su sporları ?‍


Su İçerisinde Gerçekleştirilenler

Su sporları 3 ayrı başlık altında incelenebilir bunlardan biri su içerisinde gerçekleştirilen sporlardır. En eğlencelisi ise Atlama sporudur.

≈ Atlama

Havuzdan ya da denizden belirli bir yükseklikten atlayış ve o esnada yapılan estetik hareketler ile suya dik bir şekilde girmeye atlama sporu adı verilir. Genel olarak atlarken, aerobik ve jimnastik hareketleri tercih edilir. Kulağa biraz çılgınca geliyor ama bir kere yapınca bir kere daha yapmak isteyeceğinizden eminim. Kendi içinde de türlere ayrılır atlama. Bunlar; Tramplen Atlama ve Kule Atlamadır. Tramplen atlama yaylanmaya müsait olup, kule atlama ise yaylanmaya müsait değildir.

≈ Su Topu

Su topu deyince hepinizin yüzünde bir gülümseme olduğunu biliyorum. Toplam 14 kişiden oluşan kadrosuyla, 2’şer takım ile oynanan su topu; 2 yarı ve 8 dakika 4 periyot süresince su içerisinde yüzerek topu kaleye atmaya çalışma oyunudur. Evet bence de çok zevkli.

≈ Triatlon

Yunanca kökenli olan triatlon kelimesi; 3 branşın bir arada yapıldığı bir spor anlamına gelir. Genellikle zevk için yapılan sporlardan birisi olmamakla birlikte yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılır. Sporla ilgilenen kişinin üç branşta birden başarılı olması gerekmektedir. Dayanıklılık, hız ve teknik bilgi isteyen bir su içi sporudur.


Su Üzerinde Gerçekleştirilenler

Diğer bir başlık ise su üzerinde gerçekleştirilen sporlardır. Bunlar diğerlerinden daha eğlenceli ve cesaret isteyen sporlardır. İsterseniz bunları da tanıyalım.

≈ Ayakta Kürek Sörfü

Diğer adı ile Stand Up Paddle-SUP; türkçe karşılı ayakta sörftür. Bildiğimiz sörf tahtası üzerinde ayakta durup; bir elinizde kürek ile yaptığınız spordur. Kürek sörf adını verdiğimiz spor, Havai’den tutun da Amazonlara kadar eski dönemlerden beri kullanılan küçük su taşıtlarının günümüze taşınmış boyutudur. aynı zamanda zihnen ve bedenen de sizleri dinlendirir. Doğa ve denizle aranızda ki ilişkiyi güçlendirir. Bir nevi zihni boşaltma etkinliği olarak ta görülebilir.

≈ Kano

Öncelikle Ülkemizde Karadeniz’de çok tercih edilen kano sporu; düz tipli, tek bir pagayla yürüyen, hafif ve portatif tekne olan kano ile icra edilir. Türkçeye Fransızcadan geçmiştir. Akıntılı ve durgun sularda (şansınıza) kano ile yapılan bir spordur. Bir olimpik spor da sayılan kano yapması oldukça zevkli bir spordur. Ayrıca yeni şeyler keşfetmenizi ve adrenalin salgılamanızı sağlar.

≈ Rafting

Bir ekstrem spor olan rafting, suları ortalamanın üstünde akan bir nehirde raft adı verilen bir bot ile akıntıya karşı yüzmedir. Tam bir ekip ruhu gerektiren bu spor da 6-8 kişilik takımlar eşliğinde yarışlar yapıp eğlenceler düzenleyebilirsiniz. Uyumlu olan takım ıslanmadan karaya çıkmayı başarır. Peki ya herkes rafting yapabilir mi? sorusunun cevabı ise yaklaşık 40-45 dakikalık bir eğitim ve bilgilendirmeden sonra kesinlikle yapabilir. Çok zevkli vakit geçirebileceğiniz bir spordur.

≈ Yelken

Günümüzün popüler sporlarından olan yelken sporu; suyun kaldırma kuvveti ve rüzgarın gücünün birleşimi sonucunda yapılan bir spordur. Eğer şanslı iseniz o gün rüzgar vardır ve uzun bir yolculuk yapma şansınız çoktur. Rüzgarın gücünü yelkenden yararlanarak yönlendirmenizi sağlayan spor olan yelken, denizle baş başa kalmanızı ve onunla bir bağ kurmanızı sağlar.

≈ Uçurtma Sörfü

Uçurtma sörfü ya da Kitesurf dediğimiz bu spor; windsurf, surf, su kayağı, uçurtma, yamaç paraşütü gibi sporların ve jimnastik hareketlerinin birleşiminden oluşan bir rüzgar sporudur. Ayaklara takılan uygun bir sörf tahtası ile, gövdede bulunan trapeze 20-25 metre arasındaki uzunlukta bir iple bağlanan uçurtmanın gücü dengelenerek yapılıyor. Havada süzülen sporcuların yolculuğu suyun üstünde son buluyor. Yeterli rüzgar ve denizin uyumu sağlandığında kitesurf yapmak için uygun bir ortam oluşuyor. Son 10 yılda ülkemizde popüler olmuş bu sporun çok eski bir mazisi bulunmamaktadır.


Su Altında Gerçekleştirilenler

≈ Serbest Dalış

İnsanın nefesini tutarak serbest bir biçimde suyun derinliklerine dalmasına serbest dalış denir. Eskiden yapılan su altı avcılığının ilerlemesi ve bir grup meraklı gezginin daha derinlere gitmesi ile ortaya çıkmıştır. 1949 yılında dünya da rekorlar kırmaya aday olan bu spor, adrenalin ve dehşet duygusu bol bir spordur. Şimdi bir hayal edin; denizin okyanusun ya da derin bir havuzun dibinde daldığınızda görebileceğiniz canlıları. Mükemmel öyle değil mi? Suyun vücudunuzu kabul etmesi ve sizinle bir ahenk içerisine girmesi. Kesinlikle öyle.

≈ Su Altı Fotoğrafçılığı

Suyun altına yapılan gizemli yolculuklarda karşılaşılan su canlılarını ve buna benzer güzellikleri ölmsüzleştirmektir su altı fotoğrafçılığı. Belirli dalış eğitimler almadan yapılamayan bu spor aynı zamanda bir meslektir de. Buna bağlı olarak sadece dalış eğitimi değil, suyun altında kullanılacak olan malzemelerin hakkında da teknik bilgi ve eğitim almak gerekmektedir. Fakat tüm bu eğitimler bitip ilk dalışınızı yapıp, minik sarı balıklarını ya da kırmızı mercanları fotoğrafladığınız zaman alacağınız haz her şeye değecek inanın bana. Su altında kayıp bir dünya var ve siz bir kaşif olabilirsiniz.

≈ Su Altı Hokeyi

1964 yılında keşfedilen ve bir hayli zevkli olan su altı hokeyini icra etmek kesinlikle çok hoşunuza gidecektir. Tek seferlik bir eğlence olarak kalmayacaktır sizin için. Kış aylarında dalış gerçekleştirilemediği için bu spor keşfedilmiştir aslında.

Su altı hokeyi bir yüzme havuzunun altında 6’şar oyunculu iki takım tarafından oynanan, Belirli bir ekipmanla havuzun dibinde kalan diski sürerek kaleye gol atma sporudur.

≈ Su Altı Futbolu 

Aynı su altı hokeyi mantığı güden su altı futbolu; beşer kişilik iki takımla oynanır. Dalgıç ekipmanları ile oynanılan bu oyunlarda ayaklar yerine eller kullanılır. Toplar da hafif değil kum doludur. Karşı kaleye atan kazanır. Onar dakikalık 2 devre oynanan oyun berabere kalırsa uzatılır. Bununla birlikte dalış eğitimi almakta gerekmektedir. Aslında tüm su sporlarının temeli yüzme ve dalışa bağlı diyebiliriz. Bununla beraber su ile ilgili bütün sporlar çok zevklidir.

≈ Su Altı Ragbisi

Altışar kişilik takımlar ile suyun altında oynanır. Su hokeyi ve su futbolu gibidir. Derin ve ağır bir kale ve içi su dolu bir top karşı takımın kalesine atılmaya çalışır. Topu atan sayıyı alır. Erkek ve kadın karışık takımlar ile oynanabilir. Birçok kişi ragbi oynayamamaktadır. Çünkü bu oyunda güç, hız, teknik ve doğru pozisyon çok önemlidir. buna bağlı olarak bir strateji oyunu da diyebiliriz. Aynı zamanda yedeklerin de hemen oyuna girmeye hazır olmaları gerekmekte ve topu suyun dışına çıkarmamalıdırlar.


Eğlenceli ve yapımı kısa bir eğitimden sonra sizler için uygun olan su sporlarını tanıdık. Yazın, arkadaşlarınızla gittiğiniz tatillerde ve ne zaman canınız sıkılırsa. Hem eğlenin hem spor yapın. İkisi bir arada muhteşem su sporları ile hem bedenen hem zihnen sağlıklı kalın. Fakat sporları yapmaya başlamadan önce varsa eğitimini almanızı ve daha sonra başlamanızı, her şeyden önce vücut sağlığınızı düşünerek spor seçimi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlıklı Günler Dileriz.

ödev yaptırma
proje yaptırma
tez yaptırma
tez yazdırma
makale yazdırma
veri analizi
veri analizi yaptırma
istatistiksel analiz
makale hazırlama
tez hazırlama
proje hazırlama
tez yazdır
ödev yaptır
ödev
en iyi tez yazım merkezi
tez yazma
tez yazımı
tez danışmanı
yüksek lisans danışmanlık
akademik danışmanlık
tarih ne
diferansiyel denklemler
ankara evden eve nakliyat
şehirler arası nakliyat ankara
ilden ile nakliyat ankara
best essay
best essay homework
essay writing
essay yazdırma
essay ödev yaptırma
you win
you win hızlı giriş
hepsibahis youwin giriş
diferansiyel denklemler boğaziçi
diferansiyel denklemler formülleri
diferansiyel denklemler konuları

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here