Eğitim Robotlaștırıyor..

0
8

Eğitim sistemimiz gerçekten gün geçtikçe değerini düşürüyor..Öğrencilerin yeteneklerini keşfedeci bir sistem yok tersine bir programa uydurma hareketi içinde tavırlar ve yönetim içimizden bir filozof yada daha önce üretilemeyen bir aileti üretme şansı olabilir mi…? Tabii ki hayır..Okullarda öğrenme yok sadece verilen bilgileri alma ve ezber yapma var..Öğretmen sınav yapacağı zaman burdan sorarım der öğrenci orayı çalışır ezberler ve puanını alır..Hangi öğrenci sınavlar olmazsa okula gitmek ister..? Diyelim öğrenci okula gitmek istemesin, eğer sınavlar olmazsa okullar kapanır..Şİmdi sizlere hangi ülkeler eğitimde iyi ve sistemleri hakkında kısaca bilgiler vericem…

Dünya ölçeğinde eğitim çözümleri geliştiren Pearson eğitim şirketi, küresel eğitim durumunu gösteren bir rapor yayımladı. Raporda aralarında Türkiye’nin de olduğu 40 ülke yer aldı. Ülkelerin eğitimde başarı sıralamaları, bilimsel araştırmalar sonucu oluşturulmuştur.

Rapora göre dünyanın en iyi eğitim sistemine Güney Kore sahip. Güney Kore’nin dünya eğitiminde bir numara olmasını GSYİH, mezuniyet oranları, öğrenci başına düşen harcama olarak eğitimde önemli olan faktörler belirliyor. Hepimizin eğitim sistemi hakkında olumlu şeyler duyduğu Finlandiya ise dünya eğitimi raporuna göre 5. Sıraya gerilemiş vaziyette..

2014 verilerini içeren Dünya Eğitimi Sistemlerinden başarı raporuna göre öne çıkan bilgiler şöyle:

Doğu Asya ülkeleri diğerlerini geride bırakmaya devam ediyor.

Güney Kore’yi Japonya, Singapur ve Hong Kong eğitim sistemleri başarı sıralamasında takip ediyor.

Japonya eğitim sistemi, her zaman olduğu gibi yine başarı sıralamasında ilk 5’in içerisinde yer alıyor.

Eğitimde başarılı sistemlere sahip ülkelerin eğitim sistemleri ödül, çaba, açık öğrenme çıktıları ve geniş dayanışmacı toplum ağına sahip.

Eğitimde başarılı ülkelerin eğitim sistemlerinde hesap verebilirlik kültürüyle de fark oluşturdukları görülüyor.

İskandinav ülkelerinin geleneksel olarak güçlü oldukları eğitim alanlarında güç kaybettikleri görülüyor.

İSKANDİNAV ÜLKELERİNDE DÜŞÜŞ VAR

İskandinav ülkelerinin eğitimde başarılı sistemler sıralamasında düşüşleri ise şu şekilde kaydedilmiştir: Finlandiya, dünya eğitimi sistemi başarısında 1. Sıradan 5. Sıraya düşmüş. İsveç eğitim sistemi ise 21’den 24. Sıraya gerilemiş durumda.

Dünya eğitiminde önemli gelişmeler de göze çarpıyor. İsrail’in dünya eğitim sıralamasında başarısı 29. Sırada iken 17 basamak ilerleyerek 12. Sıraya yükselmiş gözüküyor.

Rusya’da eğitimde yol alan ülkeler arasında gözüküyor. 20. Sıradan 13. Sıraya yükselmiş.

Polonya 14. Sıradan 10. Sıraya yükselerek dünya eğitiminde 10 ülke arasına girmiş durumda.

Türkiye’nin sıralamadaki yer 34 olarak gözükmektedir.

DÜNYA EĞİTİMİ BAŞARI SIRALAMASI

➡ GÜNEY KORE

➡ JAPONYA

➡ SİNGAPUR

➡ HONG KONG

➡ FİNLANDİYA

➡ İNGİLTERE

➡ KANADA

➡ HOLLANDA

➡ İRLANDA

➡ POLONYA

 

Okullarda itaati isteyen bir sistemden gençlik üretemez fakat sistem değişirse ortam iyileşir..Uğraşalım deneyelim mücadele edelim böyle gelmiş böyle gider düşüncesini kıralım ve yeniliklere açık olalım..Ama tabii bunun yanında öğretenleri de unutmayalım yani öğretmenleri..Onlarada kendilerini geliştirmeleri durumunda ödüllendirme sistemi getirelim..Devlete kapağı at memur ola sonra bak keyfine anlayışı yıkılıp yenilik getiren öğretmenlerin maaşlarına zam yapılsın mesela..Okullara haberli müfettişlerin gidip öğretmenler hakkında bilgiyi sınıftaki öğrenciler versin.. Yani öğrencide öğretmenleri eleştirebilsin puan versin, bunlar çoğaltılabilir..Öğrencide merak duygsu uyandırılarak eğitim verilmeye başlansın ..Hafıza teknikleri mutlaka öğretmenler tarafından bilinmeli öğrenilmeli..Yani hep ezber değil ..

Hayaller gerçekleşir yeter ki isteyelim..İmkansız değil, belki zaman alır ama birgün mutlaka gerçekleşir..

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here