Efsaneleşen Müjdat Gezen ..

0

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, şair, yazar, oyun yazarı. Türk tiyatro ve sinema tarihine çeyrek asırlık sanat geçmişiyle hizmet etmiş olan Gezen, mizah ve güldürü türünde akla gelen ilk isimlerden biridir. 29 Ekim 1943  İstanbul’da doğmuştur..

Kendisini özellikle “Azmi” ve “Darbukatör Baryam” tiplemeleriyle hafızalara kazınmıştır..Ama kimdir daha yakından tanırsak kendisini eski TRT müzisyenlerinden Necdet Gezen ile Macide Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Oyunculuk yeteneğinin farkına varan ilkokul öğretmeninin zoruyla ilk defa 1953 yılında, “Küçük Çiftçiler” adlı bir ilkokul piyesiyle sahnelere adım atar.. Sanatın diğer dallarıyla da alakalı olan küçük oyuncunun yazdığı şiirler de, aynı yıl Doğan Kardeş adlı çocuk dergisinde yayımlamıştır..İlerleyen yıllarda, İstanbul Radyosu bünyesinde kurulmuş olan Çocuk Klübü korosuna katılarak, şarkı söylemeye başlar.. Sonra liseye dönemi gelir , dönemin birçok ünlüsüne eğitim vermiş ve Türkiye’de ilk defa ders dilini Türkçeye çevirmiş okul olan Vefa Lisesi‘ne gider, Uğur Dündar ve Kemal Sunal ile burada tanışır ve arkadaşlıkları uzun yıllar boyunca devam eder ve  kemal sunal vefatıyla aralarından ayrılmış olur..

        1959 yılında, 16 yaşındayken, sahne sanatlarına duyduğu ilgiyi ve yeteneğini görmezden gelmeyen  babası Necdet Bey, onu İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na yazdırır ve arkadaşı olan sahne amiri Kemal Tözem‘e emanet eder. Böylece, 1960 yılında profesyonel oyunculuk hayatına adım atmış olan Gezen’in kariyeri, bu dönemden sonra hızlı bir yükselişe geçmeye başlar.

1961 yılında, İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nın açtığı sınavı kazanarak Tiyatro Bölümü’ne girer ve eğitiminin yanı sıra burada sahnelenen oyunlarda rol almaya başlar. Ertesi yıl, yönetmenliğini Yılmaz Atadeniz‘in yaptığı “Yedi Kocalı Hürmüz” filmi ile ilk defa kamera önüne geçer.  Sonrasında, 1963 yılında, Muammer Karaca ve Münir Özkul tiyatrolarında oyunculuğa devam ederek, kamudan özel sektör sahnelerine adım atmıştır. Aynı yıllarda, şiirleri ve bazı amatör tiyatro oyunları çeşitli kültür-sanat dergilerinde yayımlanır..

1964 yılında askerlik görevini yerine getirir..

1966‘da Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda rol almaya başlar..

1968‘de Profesyonel oyunculuk yaşamının sekizinci yılında, , ilk defa kendi adını taşıyan özel tiyatrosunu kurar ve  öte yandan da İstanbul Tiyatrosu‘nda rol almaya devam eder.. Aynı yıl, Güzin Hanım’la hayatını birleştirir ve bu evlilikten iki yıl sonra Elif adını verdikleri bir kızı dünyaya gelir..

1969‘da “Berduş” ve 1970 yılında da “Kara Gözlüm” adlı sinema filmlerinde rol alarak beyaz perdede boy gösterir..

1975 yılında Savaş Dinçel‘le birlikte yazdığı, “Çizgilerle Nazım Hikmet” adlı kitap, dönemin çalkantılı siyasi ortamının, düşünce özgürlüğüne yönelik olumsuz yansımalarından nasibini aldı ve Gezen tutuklanarak cezaevine girer.. Ancak bu durum, onun yazmasına ve üretmesine engel olmadı.

1980 yılında, ünlü meddah üstadı İsmail Dümbüllü adına her yıl düzenli olarak verilecek bir tiyatro ödülü oluşturur.

1981 ve 1983 yıllarında, çok beğenilen “Gırgıriye” adlı seri filmlerde rol aldı ve canlandırdığı “Darbukatör Baryam” tiplemesiyle hafızalara kazındı.

1982‘de, kendi yayınevini kurarak, yazdığı kitapları buradan yayımlamaya başlar.. Yine 1982‘de, o dönemler üniversitede öğretim görevlisi olan güldürü üstadı Kandemir Konduk‘la biraraya gelerek, “Güldürü Üretim Merkezi“ni (GÜM) kurar..

1984‘de “Gülümseyen Dünya” ve 1986‘da “Kobay” adlı filmlerin çekimi için bu defa kamera arkasına da geçen usta oyuncu, sinema çevrelerinin görüşüyle paralel bir şekilde, kendisi yönetmenlik konusunda başarılı olamamıştır..

1988‘de ikinci kez Leyla Turgut‘la nikah masasına oturur..

1991 yılına gelindiğinde, tüm malvarlığını satmasının yanı sıra, büyük bir borç yükünün altına girerek, İstanbul Kadıköy‘de satın aldığı eski bir köşkü restore ettirerek “Müjdat Gezen Sanat Merkezi“ni (MSM) kurmuştur.. Ücretsiz oluşu ile ekranlarda birçok ünlünün yetişmesine katkısı olmuştur bu okul..

1992 yılında, MSM bünyesinde “MSM Ormanı“nı kurarak, başarılı bir sosyal projeye daha imza atmıştır..

1996 ile 1998 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde mizah yazıları ve fıkralar yazmış ve  1997 yılında ise, Devlet Tiyatroları’nda oyun yönetmenliği yapmıştır..

2002‘de, “Abdülhamit Düşerken” ve “Papatya ile Karabiber” adlı sinema yapımlarında yer alan Gezen, büyük beğeni toplayan “Cennet Mahallesi” adlı komedi dizisinde de, “Darbukatör Baryam” tiplemesini anımsatan “Yunus Baba” karakteriyle ekranlarda görünmeye başlar..

Hayatında 38 tane kitap kaleme almıştır. Bu kitapların dokuzu üniveristelerde yardımcı ders kitabı olarak okutulmaktadır.

Özellikle Aziz Nesin‘i anlattığı “Ç.Arkadaşım Aziz Nesin“, “Ustalarım“, “İkibuçuk Lira İçin“, “Komikler Ağlamaz“, “Eşeğin Karnındaki Elmas“, “Bir Bulut Olsam“, “Şiirim Geldi Bırakın Beni” (şiir kitabı), “Artiz Mektebi“, “Oyunculuk Eğitimi“, “Oyuncunun El Kitabı“, “Galiba Ben Sanatçıyım” yazdığı kitaplardan bazılarıdır. “Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur / Müjdat Gezen Kitabı” da Halit Kıvanç tarafından kaleme alınmıştır. 25’in üzerinde tiyatro oyunu, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisinin de yönetmenliğini üstlenmiştir.  Kişilik yapısında aşırı derecede simetri, denge ve hastalık takıntıları olan biri diye tanınır..

Yaptıklarıyla topluma yön vererek yetenekli öğrencilere olanak ve imkan sağlamalarıyla birçok katkısı olmuştur..Daha nice katkılarıylada aramızda yeşertecek tohumları görmekten mutlu olacağımız birisidir.. Çevresindeki gençlere ücretsiz okulu ile yardımları hiçbir zaman unutulamaz..Böyle bir ortamlada kendiside efsaneleşmeye doğru giden tek insandır diyebiliriz..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here