Efsane Oyun ”Counter-Strike”

2
21

Efsane Oyun Counter-Strike

Ülkemizde oynana efsane oyunlar adlı bir liste hazırlamaya kalksak sanırım bu listeyi hazırlamak haftalar sürebilir. Konomi’nin Pes serisinden, FIFa’ya, GTA’ya ve daha birçok araba yarışı oyunu. Ancak yinede listenin en başında gelecek isim çoğu bilgisayar oyuncusuna göre hiç tartışmasız Counter-Strike’dır. Bence bu yazıyı okuyorsanız bu fikre katılıyotsunuz demektir. Ne kadar çok oyun sayarsak sayalım hiçbiri  Counter-Strike efsanesinin yerini tutmaz. Ve saymış olduğumuz bu oyunlardan şüphesiz ki en popülerlerinden biri yine Counter-Strike efsanesi olur.

Counter-Strike oyununu yapımını üstlenen ekip Valve Corporation olmuş ve bu oyun yine aynı ekip tarafından yayımlanan ve Sierra Entertainment tarafından dağıtılan bir efsane haline gelmiştir. Oyun 1999 yılından bu yana hemen herkesi büyülemeyi başarmıştı. Harçlıklarımızı yoluna feda edip serdiğimiz, uğruna okuldan kaçıp ailemizden fırça yedimiz, gecemizi gündüzümüze katıp saatlerce başından kalkmadığımız bazen değil uykusuz uğruna aç kaldığımız bu efsane video oyunu, 80’lerin sonlarında ve 90’ların başında doğan her bireyin gençliğine damgasını vurmuştur. Düşük grafiklerine, kolay ulaşılabilirliğine rağmen, bir efsane olmayı başarmış Counter-Strike’ın başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istedik

İşte Counter-Strike efsanesinin başarı öyküsü:

Bir dönemin atari salonlarından çıkmayan gençleri, 1998 Kasım’ında Half-Life adında akıl almaz bir derecede güzel ve sürükleyici bilgisayar oyunu ile tanıştı. Yılın Bilgisayar Oyunu Ödülü’nü de kazanan bu oyun, 14 milyon kopya satışı ile korsanlarından CD’lerden bile daha fazla satan tek bilgisayar oyunu unvanının da hala sahibidir. Bu etkileyici oyun çıktıktan sadece bir yıl sonra Min Le ve Jess Cliffe adındaki iki bilgisayar oyunu geliştiricisi, terörist ve anti teröristlerin mücadelesine sahne olacak bir yan oyun geliştirmeyi karar verdiler. Zor görünse de bu fikre iyice ısınan ikili bu işi  kafaya koydular. İlk olarak Half-Life’ın oyun modu olarak ortaya çıkan bu FPS (Birinci Şahıs Nişancı) oyunu, kullanıcılar tarafından fazlasıyla beğenildi. Bu durum ve başarı süper zengin oyun şirketleri arasında yer alan Valve Corporation’ın dikkatini çekti ve iştahını kabarttı. Counter-Strike’ın isim hakkını almaya karar veren şirket Böylelikle yeni bir efsanenin doğuşu için ilk adımı atmış oldu.

Mapları Oyuncular Yaptı !

Counter-Strike oyununun, diğer oyunlardan ayıran ve belki de böylesine beğeni toplamasına neden olan, en büyük sebeplerinden bir tanesi de haritalarının oyuncuları tarafından geliştirilmesiydi. Halihazırda anti terör timi ve teröristler arasındaki bu çatışma, oyuncuların beğenisini kazanmışken, sadece tek haritanın olması büyük bir eksiklikti bu eksikliği gidermek gerekiyordu. Bu nedenle Lee ve Cliffe, yeni haritalar oluşturmaya karar verdiler. Ancak oyunun yaratıcıları, harita yapımında oldukça geç kalmışlardı. Çünkü Counter-Strike’ın oyununun müdavimi olan oyuncuları çoktan yeni haritalar geliştirmişlerdi. Bu oyuncular bu oyunun efsane olmasını sağladılar. Dust, Assault, Aztec, Inferno, Siege ve Nuke gibi haritaların tamamı, bu oyuncular tarafından yapılmış ve bu maplar oyunun unutulmaz bir efsane haline gelmesini sağlamıştır.

O Artık Liste Başı

 

1999 yılında yapılan Counter-Strike oyunu, hem dünyada hem de ülkemizde oldukça büyük bir başarı yakalamıştı ve yakalamış olduğu bu başarıyı uzun yıllar devam ettirmiştir. Günümüzde Grand Theft Auto V, Uncharted 4, Titanfall 2 ve Overwatch gibi üstün grafiklere ve akla hayale gelmeyecek değişik kurgulara sahip video oyunları piyasaya sürülmesine rağmen bu oyun ile büyüyenler için Counter-Strike, halen daha dijital oyun tarihinin efsanelerindendir, hatta en iyisidir. Dünyanın en çok satan video oyunları arasında yer alan bu ve her sene zirveye oynayan efsanenin, 2008 yılı itibariyle 498 milyonun üzerinde kopya satışı gerçekleşmiştir. Elbette ki bu rakam bile, Counter-Strike’ın efsane oluşunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Counter-Strike ayrıca oyuncuları arasında bilindik ve klasikleşmiş bir konuşma tarzı ve botların bazı replikleri vardır. Bu replikler oyunun oyucuları arasında komik sohbetlere de neden olmakta.

O zaman her oyunun başlangıcında dediğimiz gibi; HADİ HADİ GİDELİM, HADİ BİTİRELİM ŞU İŞİ.

 

Kerem Aşıgül
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here