Efsane Kaptan Alex Dünya’ya Gözlerini Açtı

0
25
SPOR TOTO SUPER LIG'DE FENERBAHCE, KAYSERISPOR ILE SUKRU SARACOGLU STADI'NDA KARSI KARSIYA GELDI. FENERBAHCELI FUTBOLCU ALEX DE SOUZA'NIN GOL SEVINCI. (ANADOLU AJANSI - SALIH ZEKI FAZLIOGLU) (20120121)

Alex De Souza, 14 Eylül 1977’de Brezilya’nın Brezilya’nın güneyinde Parana eyaletinin başkenti olan Coritiba’da dünyaya geldi. Diğer tüm akranları gibi kum ve top, gün içinde uykudan sonra Alex‘in en fazla vaktini alan iki candan arkadaşıydı. Doğduğu yer olan Coritiba’nın alt yapısında profesyonelliğe gidecek yolda ilk adımlarını atmaya başladı. Otoriter bir kişi olan babası Adenir, oğlunun futbol oynamasına izin vermiyordu. Onu okutmak ve iyi bir meslek sahibi yapmak amacındaydı.

Alex yeteneğini gösterme yolunda pek çok zorlukla karşılaştı. Çünkü Coritiba nın futbolcu adayları çok fazlaydı. İlk hocası Profesör lakaplı bir teknik direktördü. Alex’in yeteneklerini ilk keşfeden de o oldu. Profesör, Alex ile özel olarak ilgilenilmesi gerektiğininin ve antremanları hiç aksatmamasının şart olduğunun farkındaydı. Ama baba baskısı nedeniyle Alex idmanlara ancak gizlice geliyor, bazen de çalışmaları kaçırıyordu. Bunun üzerine devreye giren Profesör, bir gün Alex’in evine giderek babasıyla özel olarak görüştü ve kendisine oğlunu çok iyi bir futbol kariyerinin beklediğini, dünya çapında bir oyuncu olabileceğini söyledi. Alex ;e destek olmasını istedi. Profesör e göre Alex, byüük bir yetenek ve işlenmemiş bir cevherdi. Bu sözler Sambacının babasını yumuşattı ve gereken izin çıktı.

Profesyonel futbol kariyerine 1995 yılında Brezilya Série A takımlarından Coritiba’da başladı. 2 sene boyunca burada forma giyen Alex, kariyerini 1997 yılından itibaren aynı ligin takımlarından olan Palmeiras’ta devam ettirdi. Brezilya Millî Takımındaki ilk maçını 23 Eylül 1998 yılında Yugoslavya ya karşı oynadı. 2000 ile 2001 yılları arasında önce Flamengo, sonra Cruzeiro takımlarına gittikten sonra tekrar Palmeiras’a döndü.

2001 yılının Temmuz ayında Parma’ya 8 milyon € karşılığında transfer oldu. Burada 5 maç oynadı, takımına ısınmakta zorluk çekti ve Cruzeiro’ya geri döndü. 20 Haziran 2004 tarihinde 5 milyon € karşılığında Fenerbahçe ye transfer oldu. Fenerbahçe de geçirdiği 8 yılda 3 Süper Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası, 2 Süper Kupa sevinci yaşayan Alex, 2 kez de gol kralı oldu. 2007 – 2008 sezonu Şampiyonlar Ligi asist kralı olan Alex, Türkiye Ligi nde 100 ler kulübü, Asist Krallıkları vs. gibi birçok kişisel başarıya sahip oldu. 2012 yılında futbola başladığı Coritiba takımına geri döndü. 19 Şubat 2014 tarihinde, 1000.maçına çıktı. 3 Ağustos 2014 tarihinde, Aralık ayında Bahia ile oynanacak son lig maçının ardından futbolu bıraktı.


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here