Efsane Grup Linkin Park’ın Kurucusu Mike Shinoda

0

Linkin Park’ın yapımcısı, söz yazarı, müzisyeni ve grubun kurucularındandır Mike Shinoda.
Asıl adıyla Michael Kenji Shinoda, 11 Şubat 1977’de Muto ve Donna çiftinin büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Daha sonra kardeşi Jason’un doğmasıyla aile Kaliforniya’ya yerleşti.

Çok küçük yaşlardayken çizimler yapan Mike aynı zamanda piyano çalmayı öğrenmişti. 12 yıldan uzun bir süre süren piyanodan sonra hip hop’a ilgi duymaya başladı.

Mike yarı Japon ve yarı Amerikalıdır. Bu nedenle çocukluğunda ırkçı yaklaşımlar görmek zorunda kaldı.

Efsane grubun doğuş hikayesi Mike ve Brad Delson’un tanışmasıyla olmuştur. Brad ona gitar çalmasını öğretti ve ikisi beraber grup kurdular. Grubun adı ilk başlarda Xero olmuştur.

Liseyi bitirdikten sonra üniversitede sanat bölümü okuyan Mike burada Joe Hann ile karşılaştı ve grubun ilk üyesi de gruba dahil oldu.

1998 yılında “Arts in Design and Illustartion” lisansıyla sınıfındaki en genç  mezun öğrenci olmuştu. Mezun olduğunda henüz 21 yaşındaydı. Aynı zamanda okulun dışında grafikerlik yaparak CD kapakları tasarlıyordu.1997’de Styles of Beyonds’un 2000 Fold albümü için bir kapak tasarlamıştı.

Aynı şekilde grafikerliğini grubunda da devam ettiriyordu. Grubun solisti o zaman Mark Wakefield adında bir elemandı. O da gruptan ayrılınca yerine Linkin Park’ı efsaneleştiren solisti Chester Bennington geldi.
Grup ismini Hybrid Theory olarak değiştirdi.

1999 Mayısında “Hybrid Theory EP’yi piyasaya sürdüler. EP’nin kapağını Mike hazırlamıştı.
İlerleyen zamanlarda grup Chester’ın fikri olan Lincoln Park’tan ürettikleri Linkin Park adını aldı. Kendilerini 3 kere reddeden Warner Bros’un kapısını bir kez daha çaldıalr ve en sonunda bir albüm kontratı imzalamayı başardılar.

Ekim 2000’de Hybrid Theory piyayasaya sürüldü. Albüm kapağı yine Mike’in eseriydi. Albümün çıkış parçası
“One Step Closer” ile grup birden patladı. Müzik dünyası aradıkları yeni kanı bulmuştu. Hybrid Theory’i tanıtmak için geniş kapsamlı bir turneye çıktılar.

Hybrid Theory gelmiş geçmiş en iyi Rock albümleriden biri oldu. 2001 yılının en çok satılan albümü olan
Hybrid Theory halen daha Linkin Park hayranlarının tüylerini diken diken etmektedir. Albüm o zamanlar 25 milyondan fazla satmıştır.

2002 yılında Joe Hann ve Mike’ın yazarlığını üstenledikleri “It’s Going Down” adlı şarkılarını X-Ecutioners adlı bir grupla düet yaptılar. Aynı yıl Crawling ile En İyi Hard Rock Performansı dalında ilk Grammy ödüllerini kazandılar.

Linkin Park 2003 Mart’ta ikinci albümleri Meteora’yı piyasaya sürdüler. Aynı şekilde Hybrid Theory kadar patladı albüm. In The End, Numb, Breaking The Habit gibi efsane şarkılar yayımlandı. Grup artık dünya turnesine çıkıyordu.

10 Mayıs 2003’te de uzun yıllardır sevgilisi olan Anna Lovejoy ile evlendi. Çiftin evlilikleri halen daha devam etmektedir.

2004 yılına geldiğimizde Mike, Depeche Mode’un şarkısı Enjoy The Silence’ı yeniden düzenledi.
Aynı zamanlarda grup Jay-Z ile ortaklık yaparak MTV için bir mush up albüm çıkardılar ve küçük bir show verdiler. Mike hayranı olduğu Jay-Z ile çalışmaktan son derece gururluydu. Çıkardıkları albümde “Numb/Encore” şarkısı “En İyi Rap/En İyi Şarkı İşbirliği” dalında ödül kazandı.

Dünya turu bittikten sonra grup çalışmalarına bir süre ara verdi. Bu dönemde Mike zamanını kendi hip hop projesi olan yan grubu Fort Minor ile geçiriyordu. 2005 yılında Jay-Z’nin baş yapımcı olduğu “The Rising Tied”adında bir albüm çıkardı

Bu albüm eleştirmenler, hayranlar hatta 50 Cent’in bile onayını aldı. Albümde Mike’ın kişisel hayatından temalar içeren şarkılar yer alıyordu. Fort Minor’un konsepti ve albüm kapağı için yaklaşık 10 çizim yaptı. Çizimlerinden oluşturduğu ilk sanat galerisini de “Gallery 1998″i tuttu.

Çizimleri genelde hayvanlar, kalp, klüp simgeleri ve robotlardan oluşuyordu. İnternet sitesinde kendi çizimlerinin bulunduğu bir kitap ve tasarımı t-shirtler satıldı.

2007 Mayıs’ında Linkin Park “Minutes to Midnight” ile geri döndü. Bu albüm diğer albümlerine göre daha olgundu. Çevresel sorunlar, savaş problemleri albümün şarkılarında yer bulmuştu. Grup Nu Metal çizgisinden çıkıp, Alternatif Rock ve Alternatif Metal türünde şarkılar yapmıştı. Albüm parçası “What I’ve Done” o yıl ikinci Grammy ödüllerini kazandırdı. Şarkının klibi çevresel sorunlar, artan savaşlar ve küresel ısınma gibi konuları içeren temaya sahipti.

Albümün tanıtım konserleri bittiğinde “Glorious Excess” adlı bir sanat gösterisi için çalışmalara başladı.

2009 yılında ilk çocuğu Otis Akio Shinoda dünyaya geldi.

Aynı yıl Linkin Park, Rock’n Coke Türkiye için İstanbul’da konser verdi. Mike, Türk hayranın kırmayıp, ona hediye ettiği Türk bayrağını piyanosuna astı.

2010 yılında Linkin Park’ın yeni albümü için kolları sıvadı. İPod, İPad ve İPhone’lar için birçok karakter üzerinde çalıştığı 8-Bit Rebellion oyunu piyasaya sürüldü. Oyunun müziklerinde Linkin Park’ın şarkıları
bulunmaktaydı.

2010’da sanatı ve sanat dalında çalışmalarından dolayı “East West Players 44th Anniversay Visionary Awards’da onur ödülüne layık görüldü.

14 Eylül 2010 yılında Linkin Park dördüncü albümü “A Thousand Suns”ı piyasaya sürdü. Bu albüm yine yapılan savaşlara tepki gösteren albümlerinden biri olmuştur. Albüm ilk haftasında 253.000 satarak Bilboard 200’de bir numaraya yükselmiştir.

26 Haziran 2012’de Living Things albümünü çıkarmışlardır. .Aynı yıl Transformers Revenge Of The Fallen filmi için “New Divideé adında bir single çıkardılar.

Rock türünden uzaklaşmaya ve elektronik müzik ağırlıklı şarkılar yapmaya başlayan grup 2014 yılında çıkardıkları “The Hunting Party” ile eski tarzlarına geri dönüş yaptı.

 

Son albümleri 2017 yılında One More Light piyasaya sürülmüştür. Albüm tanıtımları sırasında grubun solisti Chester Bennington’un girdiği depresyon nedeniyle 20 Temmuz 2017 tarihinde evinde kendini asarak intihar etmesiyle grup sarsıldı. Mike haberi attığı bir tweetle “Şok edici ve kalp kırıcı ama gerçek.” diyerek doğruladı.

Chester, Mike’ın en yakın arkadaşıydı. Chester’ın intiharının ardından karısının Twitter hesabı çalındı ve Mike hakkında çirkin iftiralarda bulunan tweetler atıldı. Hesap hemen kapandı.

 

 

Ekim ayında Chester’ın onuruna konser veren grup şimdilerde sessizliğini koruyor. Bir kuşağın sesi olan Linkin Park 2 Grammy, 1 Emmy ve daha pek çok ödüllerin sahibi bir gruptu.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here