Edouard Seguin ; Zihinsel Engellilik

0
33

Edouard Seguin 20 ocak 1812 yılında Fransa’da dünyaya gelmiştir. Ailesi ünlü doktorları barındırmaktadır. Bu sebepten dolayı Edouard ailesi gibi doktor olabilmeyi dilemiştir. Bunun için eğitim görmüştür. Daha sonra Edouard zihinsel engelli olan insanlara karşı ilgi duymaya başlamıştır ve bu alana yönelmiştir. Tedavi yöntemleri geliştirmiş, bulmuş ve bunları zihinsel engellileri tedavi edip yaşama adapte edebilmek için kullanmıştır. Çeşitli psikolog ve psikiyatristlerle çalışmıştır.

1839 yılında Edouard dünyada bir ilk gerçekleştirmeye karar vermiştir ve bu kararını uygulayarak ağır zihinsel engelliler için bir okul açmıştır. Edouard’ın ağır zihinsel engelliler okulu dünya üzerindeki ilk zihinsel engelli okuludur. Edouard’a göre zihinsel engelli birisinin işlevselliğini belirli bir oranda düzeltmek ve eğitebilmek mümkündür. Bunun için oldukça sıkı bir çalışma gerekse bile normal hayata adapte olmalarını engelleyecek bir şey değildir. O zamanlarda bu düşünceye inanan tek kişi Edouard olduğu için bütün eğitimi ve gelişimi bizzat kendisi üstlenmiştir. Edouard zihinsel engelli olan bir insanın ne tam anlamıyla hastalıklı ne de tam anlamıyla anormal bir beyine sahip olduğunu söylemenin doğru olmadığını, bu sebeple insani işlevselliklerinin geliştirilebileceğini ancak normal bir insandan daha yavaş ve daha iyi bir eğitim ile öğretilebileceğini savunmuştur.

Edouard bu görüşüyle zihinsel engelli bir çok insanın hayatını değiştirmiştir ve uluslararası bir üne sahip olmuştur. Bu ün kısa süre içerisinde çok daha fazla yayılmıştır ve Edouard’ın düşüncesi tıptaki yerini sabitlemiştir. Bir süre sonra Edouard’ın düşüncesi herkes tarafından benimsenen klasik bir çalışma planı olarak görülmeye başlanmıştır.

Fransa’da yaşamakta olan Edouard, oradaki siyasi ortama daha fazla katlanamadığı için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmeye karar vermiştir. 1850 yılında ABD’ye göç etme eyleminde bulunmuştur ancak Edouard’ın tam anlamıyla ABD’ye yerleşmesi yaklaşık on yılını almıştır.

1860 yılında engelli insanlar adına daha büyük bir adım atarak bütün Avrupayı düşünce sistemiyle tanıştırmıştır. Bunun üzerine 1863 yılında Edouard’ın düşünce sistemi uluslararası bir düzeye taşınmıştır. Edouard oldukça ağır derecede zihinsel engelli bireyleri yaşama kavuşturabilmek için onlarla sıkı bir tedavi düzenlemiştir.

1876 yılında Edouard’ın ağır engellilere ait olan Amerikan kurumlarının sağlık memurları kurucu başkanı olmasına karar verilmiştir.

Bu arada 1866 yılında kitaplarını yayına vermiştir ve kitapları tamamen psikoloji ile alakalıdır. Edouard bu arada aynı zamanda başarılı bir nörolog olarak kariyer yapmaktadır. Bu kariyeri onu Amerikanın önde gelen nörologlarından birisi haline getirmiştir.

Hayatının sonuna kadar nöroloji, psikiyatri ve ulaşabildiği tüm ağır engelli insanlarla ilgilenmeye ve onları geliştirmeye devam etmiştir. Ancak Edouard Seguin 28 ekim 1880 yılında New York’ta hayata gözlerini yumup aramızdan ayrılmıştır. Fakat günümüzde hala Edouard Seguin düşünceleri ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu sayede bir çok insanın hayatı hala düzelmeye devam etmektedir ve insanlık tarihi boyunca yerini koruyacağı umulmaktadır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here