Edoardo Detti Aslında Kim ?

4
13

     16 Ocak 1913’de İtalya’da doğmuştur. 71 yıllık ömründe İtalya’nın Modern mimarinin temsilcilerinden biri olmuştur.
Mimarlık Fakültesi’ne girdi ancak döngüsel kesintilerle derslere katılabildi; ayrıca, yaptığı eğitim döneminde, Alp topçuluğunda at sırtında teğmen olarak askerlik yaptı.
1940 yılında Floransa’da bir Üniversite fakülte enstitüsü projesiyle mezun oldu. Konuşmacısı Giovanni Michelucci, 1944 yılına kadar önce Bahçe Sanatı dersinde, sonra da İç Mimarlık dersinde gönüllü olarak yardımcısı oldu. Detti, 1943’de direniş için silah toplayıp örgütleyen ilk kişiler arasındaydı. Köprülerin inşasında ve merkezin bombalanmış olduğu alanlarda yarışmalara katılan bir tasarımcı olarak da aktifti.

     1945 yılında gerçekleşen yarışmada Gizdulich, Giuseppe Gori ve Leonardo Ricci ile birlikte Floransa yakınlarındaki Settignano partizanlarının mezarlığını tasarladı. Daha sonra 1946 yılında Ponte Vecchio çevresindeki alanı yeniden yapılandırma planı yarışmasında “Città Sul Fiume (Nehir Üzerinde Şehir)” başlıklı projesinde  Riccardo Gizdulich, Rolando Pagnini ve Danilo Santi ile birlikte hazırlanan Detti, o tahrip edilmiş merkezin tasarımıyla birinci gelmiştir. Belediyenin şehir planlama ekibi ve yarışmada dereceye giren diğer yarışmacılarla işbirliği içinde projesini oluşturmaya başladı.

     1949’da Floransa Belediyesi planının sınırlarını ve genel düzenleyici planının geliştirilmesini incelemek için Bartoli, Savioli, Pastorini, Sagrestani ve Giuntoli ile birlikte görevlendirildi. 

     1954’de Floransa’nın geleceği konusunda «Dilemma Sul Futuro Di Firenze» adlı eserinde yine 1954’de yayımladığı hedefleri ve en çok da bölgede Floransa’nın daha doğal bir biçimde yapılanması konusunda sürekli olarak bizzat teyit edip, Floransa’nın resmi olarak tasarımcısı ve planlama yöneticisi olarak hem yazılarda hem de müdahalelerde bulundu. 

     Detti, şehirde; villa, köşk, özel konut ve dükkânlar için sayısız projeyle umut vadeden profesyonel bir faaliyet başlattı. Bu faaliyette Santo ve Savioli en önemli yardımcılarıydı. Aynı zamanda 1949’da INA-Casa tarafından düzenlenen ve Savona’da bir komut kompleksi planlanan yarışmaya da onlarla katıldı. 

     1962’de Le Corbusier ve 1964’te Alvar Aalto hakkında bir sergi düzenledi. Ragghianti ile Detti 1953-1955 yılları arasında Toskana hakkında “Civiltà millenarie”, “Storia di una piazza”, “La piazza di Pisa”, “Lucca città comunale” gibi bazı eleştiriler de hazırladı. 

     1970 yılında modern Floransa’nın kentsel olanaklarının resmini çizdiği romanı “Firenze Scomparsa” adlı eserini yayımladı. 


YAPILARI:

 • Grand Hotel Minerva, 
 • Palazzo Ex-Nuova Italia,
 • Palazzo Degli Uffici Giudiziari, 
 • Chiesa Di San Giovanni Battista,
 • Edificio Plurius (COOP),
 • Floransa’daki Yeni İtalya yayınevinin inşası (1968-1973),
 • Bazı tarihi merkezlerin detaylı planlarının hazırlanması,
 • Valdarno (1973-1977),
 • Monselice (1979),
 • Montevarchi (1979-1984),
 • Borgio Verezzi (1977-1982),
 • Hayatının son dönemlerinde ise tarihi komplekslerin restorasyon ve yenileme çalışmalarında bulundu.

You may also like

Share

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here