Ecdad Yadigarı Beyazıt Kütüphanesi

2
17

Ülkemizde devlet eliyle 24 eylül 1882 yılında kurulan ilk kütüphane Beyazıt Kütüphanesidir. Kütüphane ilk olarak Kütüphane’i Umum’i Osman’i adıyla kurulmuş bir süre sonra Beyazıt Umum’i Kütüphanesi olarak adlandırılmış 1961 yılında ise şuan ki ismi olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi olarak hizmete devam etmektedir.

II. Abdülhamit tarafından kurulan kütüphane 1883 yılında yayımlanan bir kanunla telif ve tercüme olarak yayımlanan her eserden birer nüshanın toplanmasıyla devlet kütüphanesi olma özelliğine sahip olmuştur.

Kitap mevcudu açılışından sonra yapılan bağışlarla 1886 yılında 7068 eser sayısına ulaşmıştır. Balkan savaşı yıllarında kaybettiğimiz topraklardan ilim adamları tarafından kaçırılan eserlerimiz yine bu kütüphanede depolanmış ve saklanmıştır.

Kütüphane 1946 yılında mevcut binanın yetersiz olması sebebiyle bir takım onarım faaliyetleri geçirmiş 1948-1953 yılları arasında yapılan restorasyonla eski dişçilik mektebi ve beyazıt külliyesinin bir kısmı kütüphaneye dahil edilmiştir.

Beyazıt kütüphanesi 28 şubat döneminde o dönemki siyasi terslikler, sürtüşmeler ve çağdaşlık naraları atan bir kısım tarih düşmanları tarafından erozyona uğratılmış binlerce eser koliler halinde çöpe atılmış bir kısmı ise imha edilmiştir. Atılan binlerce eser içinde Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in 2. Abdülhamit’e hediye ettiği kitaplarda bulunmaktadır. Yok olan eserlerin bir kısmı bazı kitap koleksiyonerleri tarafından satılırken yakalanmış ve kütüphaneye geri kazandırılmıştır.
Bizler istesekte istemesekte bu eserler tarihimizin birer belgesidir bunları kendi hazımsızlıklarımızdan dolayı yok etme eğiliminde olma hakkımız yoktur. Maalesef ülkemizde bir kısım zümreler tarafından tarih düşmanlığından bir sürü önemli eser nasibini almıştır, bu kültür erozyonuna sebebiyet vermek amacıyla yapılan bu tarz girişimleri en şiddetli şekilde lanetliyoruz..Bu konularda daha hassas olmakta bizim için fayda var…

Saygılar

You may also like

Share

2 YORUMLAR

  1. Aslında toplumsal belleğimizi kaybediyoruz böyle kitaplarimizin yakilmasiyla.. 🙁 Keșke hiç olmasaydı ama ruhu bozuk kișilerin davranıșlarına inat daha çok kitap korumalıyız..

  2. hocam bunu yapan şahıssoruşturma bile geçirmedi ismini yazımda zikretmedim sorun olmasın diye…bu şahıs bunu yaparken sebep olarak ; eski eserleri atıp yerine yeni eserler koyduk diyordu bu nasıl bir cehalettir anlamak zor… 100-150 yıllık eserleri çöpeat 8-10 yıllık eserler koy yerine bu nasıl bir zarar vermektir ve maalesef bunu yapan o dönem yök başkanıydı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here