e-Devlet Soy Ağacı Uygulamasını Yeniden Başlattı

0

Aslında nereli olduğunuzu, dedelerinizin kim olduğunu ve aslında nereli olduklarını hiç merak ettiniz mi?
Her ailede anne ve babanın sırasıyla anlattıkları eskiler olur. Hatırladıkları veya duydukları ilk büyük dededen başlayarak sırası ile aşağı doğru inerler. “Biz aslında şuradan gelmişiz. Bizim dedelerimiz şunlar.” diye asıl topraklarından bahsederler. Neden geldikleri konusundaki duyduklarını aktarırlar bize. Ya bunu anlatacak kimse yoksa. Öyle bir durum da söz konusu olabilir. Dedelerimizin dedelerini ve ninelerimizin ninelerini merak ederiz hep. Çoğu evin salonunda veya baş köşelerinde bu resimler vardır zaten. Bazı esnafların dükkanlarında da bulunur. Hiç tanımasak da gülen gözlerle baktığımız o siyah beyaz fotoğraflar da bir şeyler ararız.

Soyumuzun nereye ve kime dayandığını anne ve baba haricinde ise Devlet kaynağından yani Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden de öğrenebilmekteyiz. Yaklaşık 1700-1800′ lü yıllara kadar dayanır bu bilgiler. Tabi bu tarihlerde soyadı kanunu henüz resmileşmediği için; var olanlarda soyadımızı bulamayabiliriz.
Devlet’ in internet platformu olan e-Devlet isimli uygulamayı hepimiz biliyoruz. Ve Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü, bu platforma, soy ağacı adı altında, soy bilgilerimize e-Devlet aracılığı ile ulaşabilmemizi sağlayan bir içerik ekledi.

 

e-Devlet Nedir?

2006 yılında henüz taslak halinde iken; Başbakanlık adına tasarlandı ve 24 Mart 2006 tarihinde; 2006/10316 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Ulaştırma Bakanlığı yetkisine verildi. 20 Nisan 2006 tarihinde ise Meclisten aldığı onay ile, 26145 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanması akabinde yürürlüğe sokuldu.
Alınan bu kararlar doğrultusunda; vatandaşların İnternet ortamında kamu hizmetlerini gözden geçirebilmesi, gerekli olan bazı evraklara anında ulaşabilmesi, kişisel bilgi içeriği ve Devlet Kurumlarınca adına olan her içeriğe ulaşabilmesi konusunda, gerekli altyapı hazırlandı ve uygulamaya geçildi. İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon çalışmaları yapılarak; faaliyetine başlandı.

 

e-Devlet ile Erişebileceğimiz Bilgiler Nelerdir ?

e-Devlet içerisine Kurum Hizmetleri, Belediye Hizmetleri, Firma Hizmetleri ve Üniversite Hizmetleri bulunmaktadır. Devlet adına bütün kurumlar mevcutken; Belediye ve Üniversite Hizmetlerini ise sadece bu uygulamaya dahil olmuş kurumlar vermektedir.
Örneğin; adınıza açılmış bir davayı; Adalet Bakanlığı sekmesinin altından; Adıma Açılmış Davalar menüsü ile görüntüleyebilir, adınıza bulunan GSM operatörlerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ nun sayfası ile kontrol edebilir, aracınız plakasına yazılmış olan cezaları sorgulayabilir, Sosyal Güvenlik Durumunuzu kontrol edebilir, tapularınızı görebilirsiniz. Erkek kullanıcılar askerlik durum belgesini sorgulayabilir. İkametgah belgesi, Adli Sicil Kaydı, Yargıtay davaları ve Maliye Bakanlığı’ na olan vergi ve diğer borçlarını da buradan kontrol edebilirsiniz.

 

Alt ve Üst Soy Ağacı Uygulaması

Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ nün geçtiğimiz hafta uygulamaya eklemiş olduğu bu sistem; yoğun talepler doğrultusunda yüksek ziyaretçi kapasitesine ulaşmıştır. Belirli bir kota üzerinde verilen hizmet; kota yetersiz kalınca yükseltilmiştir.
Faaliyete girdiği ilk gün kotaları tüketen uygulama ile yetkililer gece kontrol amaçlı 200 bin yeni belge kotası eklemiş olsa da; gece 02:00 ve 03:00 saatleri arasında yaklaşık 350 bin başvurunun olması ve kota yetersizliği ile sistem kilitlenmiştir.
Yaklaşık bir günlük bir genel bakım ile uygulama tekrar faaliyete geçirilmiş fakat Alt ve Üst Soy Ağacı Sorgulaması kaldırılmıştır. Kota ve sistem düzenlemeleri ile 14 Şubat 2018 tarihinde gece 00:00 sularında tekrar hizmete açılan sistem yine yoğun taleplere karşı aksaklıklar meydana gelse de şu an için ihtiyaçları karşılayabilecek düzeydedir.
Yapmanız gereken e-Devlet şifreniz ile uygulamaya girmek ve Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü sekmesinden Alt ve Üst Soy Ağacı Sorgulaması sekmesine tıklamak. Yeni başvuru oluşturmanızı isteyecek olan sistem; belgeniz düzenlendiği zaman size sisteme kayıtlı cep telefonunuz ile SMS bildirimi yaparak belgenizin hazır olduğunu bildirmektedir.

 

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Türkiye Vatandaşlarının İnternet ortamındaki Devlet Platformu olan e-Devlet’ e giriş için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifre gerekmektedir.
Merkez P.T.T Müdürlüğü’ ne giderek 2 Türk Lirası karşılığında temin edilebilen bu şifre; herhangi bir sebepten dolayı (unutmanız, kaybetmeniz) tekrar P.T.T yolu ile alımında 4 Türk Lirası’ lık bir ücretle yenilenmektedir.
P.T.T Müdürlüğünce aldığınız şifreden sonra; https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranız ve almış olduğunuz şifreniz ile e-Devlet uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Mobil Uygulaması da bulunan bu platformu App Store ve Google Play Store’ den de cihazınıza indirebilirsiniz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here