Dursun Çiçek Kimdir ?

0
24

DURSUN ÇİÇEK KİMDİR ?

  Dursun Çiçek, 25 Ocak 1960 yılında Tokat ilimizin Reşadiye ilçesinin Umur köyünde doğmuştur. İlkokuldan sonra 6 yıl yatılı olarak kaldığı Sivas-Yıldızeli  Pamukpınar Öğretmen Okulu Fen Bölümünden okul birincisi olarak mezun olmuştur.

1976 yılında, girdiği Kara Harp Okulu’nu  1980 yılında devre üçüncüsü olarak bitirmiştir. 1980-1984 yılları arasında Foça Amfibi Tugayda Takım Komutanı , 1984-1988 yılları arasında Tuzla Deniz Harp Okulu Bölük Komutanı olarak görev yapmıştır.

1988 yılında Harp Okulu’nu kazanmış, 1990-1994 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Harekat Başkanlığında Tatbikat Proje Subayı olarak çalışmıştır.

Çiçek, 1994 yılından sonra 15 ay Şırnak Özel Amfibi Tatbikat Komutanlığı’nda Harekat Eğitim Şube Müdürü Olarak çalışmıştır. 1997-1998 yıllarında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Çok Uluslu Yardım Kuvveti Plan Prensipler Şube Müdürü ve Halkla İlişkiler Subayı olarak görev yapmıştır. 1999’a kadar Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Grubu Harekat Kısım Amiri olarak görev yapmıştır.

1999 yılında Foça’daki Tugay Komutanlığı’nda Kurmay Başkanlığı görevine başlamıştır. Albay Dursun Çiçek 2001-2004 yılları arasında İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda görev yapmıştır. Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü’ndeki “Örgütlerde motivasyon  ve iş yaşam kalitesi” konulu doktora tezini 2005 yılında tamamlamıştır.

2004 yılında itibaren Genelkurmay Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak göreve başlamıştır. 12  Haziran 2009 tarihinde Taraf Gazetesi’nde yayınlanan taklit imzalı sahte “İrticayla Mücadele Eylem Planı” yazısı yüzünden hedefe alınmıştır. Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptırdığı inceleme sonrasında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un düzenlediği basın toplantısında “Bugün biz bu kağıt parçasının birileri tarafından TSK’yı yıpratmak ve karalamak amacıyla hazırlandığını değerlendirmekteyiz.” Açıklamasını yapmıştır.

Eylül 2009 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Daire Başkanı olarak atanan Çiçek, başta Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV olmak üzere yandaş medya tarafından karalanarak yargısız infaza uğramıştır.

30 Haziran 2009 tarihinde Ergenekon soruşturması savcıları tarafından sorgulanmış, İstanbul 14. Ceza mahkemesi tarafından tutuklanmıştır. Kısa bir süre sonra üç hakimli mahkeme heyetinin toplanmasıyla tahliye edildi. Soruşturması devam ederken olduğu görevden alınmış ve Genekurmay Ana Karargah binası dışında bulunan Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi Akademik Kurulu’na geçici görev olarak atanmıştır. 4 Eylül 2009 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmıştır. 2009 Ekim tarihinde ıslak imzalı orijinali olduğu söylenen belge bir ihbar mektubuyla beraber soruşturmayı yürüten savcılara gönderilmiştir. Adli Tıp Raporu’nda “belgelerdeki söz konusu olan imzanın Albay Çiçek’e ait olduğu ortaya çıkınca 11 Kasım 2009 tarihinde ikinci defa tutuklanmış, avukatları tarafından tutuklama kararına yapılan itirazlar sonucu tutuklandıktan 44 saat sonra tekrar tahliye edilmiştir.

Albay Çiçek, 30 Nisan 2010 tarihinde tekrar tutuklanmış, 21 Eylül 2012’de sona eren Balyoz Davası’nda 16 yıl hapis cezası almıştır. 52 ay boyunca Hastal ve Silivri cezaevlerinde kaldıktan sonra 19 Haziran 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararıyla tahliye edilmiştir.

Ergenekon ve Balyoz Davası’nda hedef seçilen Albay Çiçek’e Ergenekon Davası’nda yine bir taklit imza gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır.

Dursun Çiçek, 2011 yılında TSK’dan emekli olmuştur.

Çiçek, 1982 yılında Gülşen Çiçek ile evlenmiş, Deniz ve İrem adlarında iki kız çocuğu vardır.

Dursun Çiçek, 10 Mart 2015 tarihinde CHP’ye katılmış, CHP İstanbul 2. Bölgeden milletvekili aday adaylığını açıklamıştır.  7 Haziran  2015 tarihinde yapılan 25. Dönem TBMM milletvekili seçimlerinde CHP’den İstanbul 1. Bölgeden aday olmuş, yapılan seçimlerde milletvekili olmuştur.

KİTAPLARI

Dijital Terör Örgütü Fethullah Gülen’in Türk Ordusu İle Mücadele Eylem Planı

Erciyes-Bir Dağ Bir Tecelli

Postmodernizmin İslamcılar Üzerindeki Etkisi

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here