Dürrüşehvar Sultan Aslında Kimdir?

0
Dürrüşehver Sultan

DÜRRÜŞEHVAR SULTAN KİMDİR ? Dürrüşehver Sultan

  Dürrüşehvar Sultan 26 Ocak 1914 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İsmi “Şahlara mahsus inci” gibi çok güzel bir manaya sahip olduğu gibi kendisi de dillere destan güzellikte, oyuncak bebek misali bir kadınmış.

Dürrüşehvar Sultan, 1914 yılının Ocak ayında Son Halife Abdülmecid’in Çamlıca’daki köşkünde dünyaya gelmiş ve çocukluğunu Dolmabahçe Sarayı’nda geçirmiş olan Dürrüşehvar Sultan, TBMM’nin 5 Mart 1924 tarihli hilafetin kaldırılması yasası ve Osmanlı Hanedanı’nın sürgün edilmesi kanununu kabul edilmesinden kısa bir süre sonra, ailesiyle birlikte Türkiye dışına çıkmak zorunda bırakılmıştır. Bir süre İsviçre’de yaşamışlar, daha sonra ise Güney Fransa’nın Nice kentine yerleşmiş ve orada yaşamaya devam etmişlerdir.
 Dürrüşehver Sultan

Dürrüşehvar Sultan, hatıralarını anlattığı, Haydarabad’da 1947 yılında yayınladığı lakin bugün son derece nadir olan, bulunan “Doğan” isimli bir kitap yazmıştır. 1924 yılında sürgünden önce İstanbul’da yaşadığı zamanlarda tam adı ve unvanı “Devletlu ismetlu Hatice Hayriye Ayşe Dürrüşehvar Sultan Aliyyetü’ş-şan Hazretleri” imiş. 1924 yılının 5 Mart akşamı ailesiyle beraber Türkiye’den zorla sürgüne gönderildiği esnadaki hislerini, Doğan kitabında şöyle anlatmıştır:

 Dürrüşehver Sultan“Nereye gidiyorduk? Belki onulmaz bir felakete, belki de gurbette geçecek olan cefakar, elemli günlere doğru… Bu ani darbe ile bütün ümitlerim kırılmış ve saadetin parlak ışıkları sönmüştü.

Karanlık bir köşeye çekilerek o felaketli günlerin hatıralarını gözyaşlarımla silmeye çalıştım. Arkamızda yedi asırdan beri hüküm süren Osmanlı ailesinin sönmüş ocağını ve Türk Tarihi’ni şanla dolduran dahilerin tahtını sahipsiz bırakarak ecdadımızın sevgili yurduna veda ettik.

Memleketten son bir hatıra olmak üzere, yerden bir çakıl taşı aldım. Gurbetteki ilk gecemi uykusuz kalarak, hayatımızın güzel zamanlarını düşünerek geçirdim…”

 

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in torunu, son Halife Abdülmecid Efendi’nin kızı ve Osmanoğlu ailesinin en yaşlı Sultanı Dürrüşehvar Sultan, 7 Şubat 2006 tarihinde Londra’da vefat etmiştir. Osmanlı soyunun ilk neslinden hayatta kalan son kişi olan Dürrüşehvar Sultan, vefat ettiğinde 92 yaşındaydı.
1931 yılında dünyanın en zengin hükümdarı Haydarabad Nizamı’nın oğlu ile evlenmiş, “Berar Prensesi” unvanını almış olan Dürrüşehvar Sultan, Londra’daki Brookwook Müslüman Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Saygı ve Rahmetle anıyoruz..
 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here