Dünya’ya En Çok Benzeyen 2.Gezegen

0
6

Şili’de ki bir gözlem evinde keşfedilen Dünya büyüklüğünde ve ılıman iklime sahip bir gezegen keşfedildi.Bu gezegen güneş sistemine kısmen yakın bulunmakta.

Tam 11 Işık Yılı Uzakta

BBC’nin haberinde,Şili’de ki La Silla Gözlemevi’nde Yüksek Kesinlik Radyal Hız Gezegen Sondası (Harps) ile keşfedilen gezegenin,dünyamıza 11 ışık yılı uzakta olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Dünya’ya en yakın bu 2.gezenin adı “ROSS 128B” dir.

Yüzey Sıcaklığı Dünya’ya Benziyor

Ross 128B’nin ,yıldızı etrafında Dünya’nın Güneş’e olan mesafesinden 20 kat daha yakın döndüğünü ,cüce yıldızının Güneş’ten çok daha küçük ve parlak olmasının nedeniyle Ross 128b gezegeninin dünyadan daha az radyasyona kaldığı bilgisine ulaşıldı.

Astronomlardan gelen açıklamaya göre Ross 128b’nin yüzey sıcaklığı dünyaya yakın olabilir.Tabi bu etkenler o gezenin yaşanabilir olabilceği kanısını kesinleştirmez.Su ve toprak olmadıktan sonra o gezegende yaşam olur demek zor bir şeydir.

Dünya’ya en yakın olan gezegen Proxima b’nin yaşam için elverişli koşullar göz önüne alınarak Ross 128 B’den daha kötü olduğu bilgisi de astronomlar tarafından verilmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here