Dünyanın Ulu Önder Atatürk’e Söylediği 10 Efsane Söz

0
29

Mustafa Kemal Atatürk;

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında Selanik’te doğdu.10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

30 Ocak 1882 yılında doğdu. Amerika Birleşik Devletleri’nin 32. başkanı olup en uzun süreyle görevde kalmış olan başkanıdır. ABD halkı tarafından kısaca isminin baş harfleri olan FDR şeklinde anılır. Başkanlığa 4 kez seçilmiştir.

 

 

 

 

 

 

Franklin ROOSEVELT (ABD başkanı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması’nın imzalanması nedeniyle; “Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı” diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O’nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

Aristide Briand (28 Mart 1862, Nantes-7 Mart 1932, Paris, Fransa), Fransız devlet adamı. 1906-32 arasında 11 kez başbakanlık yapmış, 15 kez de çeşitli bakanlık görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası işbirliği, Milletler Cemiyeti ve dünya barışı alanlarındaki çabalarından dolayı 1926 Nobel Barış Ödülü’nü almıştır.

 

 

 

 

 

 

 

(Aristide Briand,Fransız Başbakanı, 1921)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

Bir komünist filozof, Sovyet Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Marksist görüşlerin bir dindar takipçisi olan Vladimir Lenin Rusya’yı yeniden şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayan Bolşevik Partisi’nin lideri olarak hatırlanır. Bir aziz ve diğerleri gibi bazıları tarafından kabul edilen bir diktatör olarak, Lenin ülkesinde radikal bir değişim getirdi

 

 

 

 

 

 

 

(Vladimir İliç Lenin, Rus İhtilali Lideri, 1921)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi

Franklin Delano Roosevelt (30 Ocak 1882 – 12 Nisan 1945), ABD’yi Büyük Bunalım ve II. Dünya Savaşı boyunca yöneten 32. Amerikan başkanının federal hükümetin yetkilerini genişleyen programlar ve reformlar dizisi ile genişledi

 

 

 

 

(Roozwelt (Franklen D.) 1928, ABD Başkanı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

İngiliz Generali Townshend Birinci Dünya Savaşı’nda Mezopotamya Cephesi’ne atanmasıyla Türklerle karşı karşıya gelmiştir. Irak İngiliz Harekat Kuvveti ya da bilinen ismiyle 6. Tümen, General Townshend kumandasında bir dizi savaşlar sonunda Kut-ül Amare’de Halil Paşa komutasındaki Türk Ordusu’na 29 Nisan 1916’da teslim olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6- Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir… Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

Yunan devlet adamı ve diplomat Elefterios Venizelos, 23 Ağustos 1864 tarihinde o zamanlar bir Osmanlı toprağı olan Girit adasındaki Hanya şehrinin bir köyünde doğdu. Bu sırada Osmanlı Devletine bağlı olan adada Rum isyanları sürmektedir. Bu isyanlardan dolayı sürgüne gönderilenlerden birisi olan babasının cezasından dolayı, ilk eğitimini Syros Adasında yaptı. Eğitimine daha sonra Atina’da devam ederek, Atina Üniversitelerinde hukuk tahsili yaptı. 1889

 

 

 

 

 

 

 

(Eleftherios Venizelos, Yunanistan Başbakanı, 1933)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7- Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O’nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

Wisnton Churchill, Oxfordshire’da, 30 Kasım 1874’te, Lord Randolph Churchill’in oğlu olarak dünyaya geldi. 1895’te Kraliyet Harb Okulunu bitirdi ve orduya girdi. Boerler savaşında esir düştü ve kaçarak milli kahraman haline geldi. On ay sonra, Muhafazakar partiden milletvekili seçild

 

 

 

 

 

(Winston Churchill, İngiltere Başbakanı, 1938)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8- O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

1892 yılında Pangman’da doğdu. Babası Kral Habibullah Han, 20 Şubat 1919’da suikast sonucu ölünce, önce kral naibi oldu, sonra bu durumdan yararlanarak, amcaları Serdar Nasrullah Han ile İnayetullah Han’ın karşı koymalarına rağmen, kendini emir ilan etti.

 

 

 

 

 

 

 

(Emanullah HAN, Afgan Kralı)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9- İnsanı teslim alıcı fevkalade önderlik kuvveti vardır. O, tetiktir, hazır cevaptır, dikkati çekecek kadar zekidir.

Gladys Pearl Monroe Baker , güzel, kırılgan dul , oldu Norma Jeane’ in annesi. 1902’de Meksika’da Amerikalı ailelere doğdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Gladys Baker(Gazeteci), ABD)

 

 

 

 

 

 

 

10-  Aslında söylenecek tüm kelimeler anlamını yitiriyor söz konusu Ulu önder olunca; Nefes alıyorsak, güzel bir hayat yaşıyorsak, özgürsek, bunu önce Rabbimize daha sonra da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.

 

 

 

 

(Seda Nur Argarun)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here