Dünyanın İlk Başarılı Organ Nakli

0
14
Dünyanın İlk Başarılı Organ Nakli
Dünyanın İlk Başarılı Organ Nakli

Organ transplantasyonu sağlam organ parçasının ya da tamamının alıcının hasarlı veya çalışmayan organı yerine koymak için bir vücuttan diğerine nakledilmesidir. Bir çok hastanın yaşama şansını arttıran organ naklinin tarihi 17. yüzyıla kadar dayanır. O dönemlerde ilk olarak deri nakli denendi fakat doku reddi ile ilgili sorunlar yaşandı.

Bilim adamları ilk denemelerini önce hayvanlar üzerinde yaptılar. 1902 yılında Avusturyalı Emerich Ullman ve Fransız Alexis Carrel birbirlerinden habersiz köpeklerin organlarının yerlerini değiştirmeyi denediler.  Bunun üzerine Carrel eğer iki ayrı birey arasında organ nakli yapılırsa doku uyuşmazlığı olduğunu; fakat bireyin kendi bedeni içinde bir değişiklik yapılırsa olmadığını fark etti. Doku nakli üzerine geliştirdiği ilk teknikle 1912 yılında Tıp Nobel Ödülü aldı.

1916 yılında Fransız Mathieu Jaboulay insanlar üzerinde ilk organ naklini denedi. Fakat nakil için hayvan organı kullandığı için bu denemesinde başarısız oldu.  Sonrasında yapılan denemelerin çoğu ölümle sonuçlandığı için bir çok bilim adamı bu konudaki çalışmalarından vazgeçti.

İlk başarılı böbrek transplantasyonunu 1954 yılında Şikago’da Joseph Murray gerçekleştirdi. Ve bu ona 1990 yılında Tıp Nobel Ödülünü kazandırdı. Bu naklin başarılı olmasındaki en büyük etki bağışı yapan kişinin hastanın tek yumurta ikizi olmasıydı. Böylece bağışıklıkla ilgili vücudun gösterdiği tepkileri en aza indirdi. Nakil yapılan hastanın ölümü ise nakilden sekiz yıl sonra kalp krizinden oldu.

Akrabası olmayan birinden yapılan ilk başarılı uygulama ise 1962 yılında yapıldı. Fakat bağışıklık sisteminin reaksiyonunu önlemek amacıyla hastalara yapılan ışınlar faydadan çok zarar veriyordu. 70 li yılların sonunda bugüne kadar en etkin olan “Ciclosporin” elde edildi ve organ nakilleri denemeleri tekrar hız kazandı. Bunun üzerine 1989 yılında tüm dünyada tam 100.000 böbrek nakli yapıldı. Şu ana kadar ise dünyada yaklaşık yarım milyon böbrek nakli gerçekleştirildi.

Burcu Bilgen
Follow me
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here