Dünyanın İlk Ağır Sıklet Şampiyonu Jack Johnson

0
40
Jack Johnson
1878’de doğan Jack 1908’de Dünya Şampiyonu oldu. Ağır sıklette şampiyon olan ilk zenci Amerikalıdır. Sonralarda yetişen çoğu boksör onun etkisi altında kalmıştır.

Jack Johnson Kimdir?

                                      Jack Johnson

1878’de doğan Jack 1908’de Dünya Şampiyonu oldu. Ağır sıklette şampiyon olan ilk zenci Amerikalıdır. Sonralarda yetişen çoğu boksör onun etkisi altında kalmıştır.

 

UNUTULMAYACAK BİR MÜCADELE JOHNSON &  JEFFRIES

  Gerçek adı ile John Arthur, “Jack” Johnson, Teksas’ın Galveston kentinde 31 Mart 1878’de doğmuştur. Anne ve babası iç savaş sonrası özgür bırakılmış köleler olan Jack bir kaç yıllık okul hayatından sonra Galveston doklarında işçi olarak hayatında devam etti.  Johnson doklarda dövüşerek mücadeleden ederek hayatta geri adım atmamayı kendine bir prensip haline getirdi.

19 yaşlarında profesyonel bir boksör olup orta sıkletten yükselmeye başladı. 1.87 boyu ve formdayken çektiği 95 kg. onu ideal bir boksör konumuna getirdi. İlk resmi ağır sıklet dünya şampiyonluğu 3 Şubat 1903’de “Denver” Ed Martin’i 20.raundun sonunda hakem kararı ile yenmesi sonucunda olmuştur. 

O dönemde şampiyonluk tahtında oturan James J. Jeffries’in ise Johnson’a  koltuğunu kaptırmak istemiyordu. Jeffries namağlup şampiyon olarak emekli oldu ve ünvanı üzerine alan Kanadalı Tommy Burns kendisine çok iyi bir para teklif edildiği için şampiyonluğu gözü kapalı kabul etti.  Johnson, Sydney’de rakibini abandone ile yendi. Tarih 26 Aralık 1908’di. 

 Johnson’ın son galibiyetini yerinde izleyen Jack London şöyle yazıyordu: “Jeffries artık çiftliğinden çıkmalı ve Johnson’ın suratındaki o muzaffer gülümsemeyi ortadan kaldırmalı. Haydi Jeff, her şey sana bağlı.”

Çağrılar sonucunda dayanamayan Jeffries beş yıl aradan sonra tekrar ringe çıkmaya karar verdi.  1910 yılında olan maç ABD’nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz’a denk getirilmişti. Johnson ilk raunddan itibaren Jeff  ile ciddiyet içermeyen bir oyun oynadı ve 15. raundda onu yere devirdi. 

Jeffries zorlukla ayağa kalkıp devam etmek istediğinde salondaki kalabalık ve antrenörleri durumunun ağırlığını fark edip maça bir son verdiler ve Johnson galip ilan edildi. 

   New York Tribune’e göre asrın maçında Jeff’in halini gören seyirciler, Johnson’a dur, vurma artık diye bağırıyorlardı. Ve 5 Temmuz’da atılan manşet şöyleydi ve dönemin ırkçı bakış açısını yansıtıyordu, “Rengi siyah ama cesareti beyazdı.” 


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here