Dünya’nın En Soğuk Bölgesi Rekorla…

0
Dünya'nın En Soğuk Bölgesi Rekorla...
Dünya'nın En Soğuk Bölgesi Rekorla...

Amerika Birleşik Devletlerinden bilim insanları, yeryüzündeki en düşük hava ısısının -98 derece olduğunu ortaya koydu. Rekor seviyedeki soğuk Antarktika’da kuzeyinde tespit edilirken, uygun koşullarda hava ısısının daha da düşebileceği belirtildi.

Colorado Üniversitesi’nden Amerika Birleşik Devletli bilim insanları, Antartika’daki hava ısısının neredeyse —100 dereceye kadar düşebileceğini tespit etti. Rekor seviyedeki soğuklara ait çalışmanın neticeleri Geophysical Research Letters mecmuasında yayınlandı.Antarktika’da 2013’te tespit edilen en düşük hava ısısı —93 derece olarak ölçülmüştü. Yeni rekor, daha öncekisi gibi anakaranın doğusunda kırıldı. Analistler, rekor seviyedeki ısıyı Antartika’daki sıcaklık metamorfozlarını kaydolan uyduların parametrelerini araştırarak ve neticeleri yer tabanlı meteoroloji istasyonları bilgileriyle doğrulayarak buldu.

‘Sibirya ve Alaska’ya göre çok soğuk’

Analist takımdan Doyle Rice, “Hiçbir zaman böylesine soğuk bir etrafta bulunmadım ve umarım asla bulunmam. Orada her soluğun acı verdiği ve soluk alıp verirken boğaz ve akciğerlerin donmasını önlemek için çok dikkatli olunması gerektiği söyleniyor. Oradaki hava, Sibirya’ya veya Alaska’ya göre çok daha soğuk” diye konuştu.

Araştırma takımının başındaki Ted Scambos ise, “Böyle bir hava ısısı, Mars’ın kutup bölgelerinde normal bir yaz günü sezilebilir” ifadelerini kullandı.
Bilim adamları, NASA’ya ait Terra ve Aqua uydularından gelen bilgileri ve Amerika Birleşik Devletleri Milli Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin 2004-2016 yarıyılında yapılan uydu ölçümlerini kullandı.

Çalışma neticesinde en büyük sıcaklık başkalaşımlarının güney yarım kürede, Haziran-Ağustos yarıyılında geceleri alana geldiği anlaşıldı. —90 derecenin altındaki hava ısıları ise o bölgede kesintisiz olarak ölçülüyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here