Dünyanın En Korkunç Mezarı

0

Plymouth Deniz Araştırmaları Enstitüsü okyanusa uzaktan kumandalı araç gönderdi ve okyanus tabanı üzerinde deniz canlılarının iskelet kalıntılarıyla karşılaştı!

 

Canlılar öldükten sonra doğaya sahip olurlar ve besin zincirinin diğer bölümlerine fayda sağlarlar. Şimdi, araştırmacılar düz bir korku filmi olan bu mezarlığı ortaya çıkardığı andan itibaren bir dizi görüntü yakaladı.

Gördüğünüz gibi; Dünyanın en büyük ve en güçlü canlılarından bazılarının öldüğü yer.

 

Plymouth Deniz Enstitüsü Üniversitesi’nin, Balina Köpekbalığı ve üç Moublid Rays da dahil olmak üzere  dört büyük deniz canlısının çoğunlukla iskelet kalıntılarıyla karşılaştığı derinliğe, uzaktan kumandalı bir araç (ROV) gönderdikten sonra okyanus tabanında ayrıştırma görüldü.

 

Ayrılan her yaratık, önce kimin karkasları tüketebileceğini görmek için bir savaşta dolaşan yaklaşık 50 atıcıyla çevriliydi. Bu takıma, avcılardan en büyük ve en korkunç yaratıkların nasıl avcılara gönderildiğini birinci elden görme fırsatı verdi. Ölülerin deniz ekosistemine nasıl entegre edildiğinin harika bir örneği.

 

Aslında balina karkaslarının kendilerinin karmaşık ekosistemlere ev sahipliği yaptığı bilinmekte. Ayrışmanın ilk birkaç saati içinde köpek balıkları ve küçük balina türleri gibi daha büyük toplayıcılar taze etin dolmasını sağlarlar. Ardından, daha küçük Oportünistler (Amfipolar denen çeşitli karides ve yengeçler gibi) eğlenceye katılırlar. Ancak kalıntılar iskelet haline getirildiğinde, Osedax resmi giriyor.

 

Hayvanlar kemiklerine bayılıyorlarken, uzmanlaşmış bakteriler de kalan yağları parçalamaya yardımcı oluyorlar.

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here