Dünyanın En İlginç 10 Köyü

0

Dünyanın En İlginç 10 Köyü

 

Gezginlere sesleniyoruz! Sizlere bir gezi rehberi daha veriyoruz. Herkes buraya bakabilir mi? Yine bir turizm listesi ile karşınızdayız. Kendinizi dünyanın güzelliklerine adamış olan bir gezgin misiniz? Dünya üzerinde bulunan En’leri keşfetmek ve bir sürü anı biriktirmek isteyenlerden hani. O zaman çok mutlu olacağınız bir haberimiz var. Dünyanın en ilginç 10 köyü ile sizleri buluşturmak için yazıyoruz.

Siz şimdiden bavullarınızı hazırlamaya başlayın, zira yolunuz uzun. Fotoğraf makinesini ve mevsimlik kıyafetlerinizi de yanınıza almayı unutmayın. Soğuk, sıcak, kalabalık, tenha demeden gezeceğiz çünkü dünya üzerinde. Değerli okuyucularımızın hasta olmalarını istemeyiz öyle değil mi? Hazırsanız başlayalım. İlk durağımız ise… Tabi ki Danimarka!


Gasadalur Köyü

(Faroe Adaları, Danimarka)

Dünyanın en ilginç 10 köyü yazımızın ilk durağı; Danimarka! İnzivaya çekilmek için birebir, kendini dinlemek içinse fazlasıyla sessiz olan Gasadalur Köyü’ne gidiyoruz. Sadece gezmek dışında farklı aktiviteler de yapmak istiyorsanız tam sizlik bir yer. Gasadalur Köyü; Danimarka’ya bağlı ve özerk bir bölge olan Faroe Adaları’nda yer alır. Bir dünya harikası diyebiliriz görünümü için! İskoçya ve İzlanda arasında bulunan Gasadalur Köyü; 2013 metrelik bir sarp kayalık üzerine kurulmuştur. Evet uzansanız gökyüzüne dokunursunuz, mükemmel öyle değil mi? Mavi ve yeşilin aşkına yakından tanık olmak isterseniz eğer burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Gasadalur Köyü’nün bu kadar dikkat çekmesinin sebebi ise ilginç bir hikayesi olmasıdır.

Yolunuz bir gün düşer de gizemler diyarı Gasadalur Köyü’nü ziyaret ederseniz ne kadar ilginç olduğuna şahit olabilirsiniz. Gasadalur köyüne ulaşım ise; II. Dünya savaşı sırasında inşa edilen bir merdiven ile sağlanmaktadır. Sadece ve sadece 18 kişinin yaşadığı Gasadalur Köyü, gerçekten de fotoğraflanıp albümün bir köşesinde durması gereken yerlerden birisi. Dünyanın en ilginç köylerinden biri olmasının yanı sıra; dünyanın en güzel şelalelerinden biri olan Mulafossur Şelalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Şimdi daha bir gidesiniz geldi değil mi? Diğer köyleri görmeden karar vermeyin derim. Sırada ki durak… Yine Danimarka! Sıra dışı köyleri ile dikkat çeken Danimarka’da bakalım bu sefer nereye gidiyoruz.


Ittoqqortoormiit

(Grönland, Danimarka)

Şimdi ki durağımız ise, Danimarka’nın bir başka bölgesi olan Grönland! Kar kıyafetlerinizi almanızı söylemiştim değil mi? Zira bu köy bir hayli soğuk. Ittoqqortoormiit Köyü; Danimarka’ya bağlı ve özerk bir bölge olan Grönland’da bulunur. Bu adada ise buz tabakası tamı tamına 3 kilometre kalınlığındadır. Adanın %81’i buzla kaplı olup, içinde yaşayanların cesareti hayranlığa değer niteliktedir. Ittoqqortoormiit Köyü için adanın atan kalbi diyebiliriz. Ulaşım nasıl yapılıyor derseniz eğer; sadece helikopter ve deniz yolu ile cevabını verebilirim. Bu da köy kar altında kalmadığı zamanlar için geçerli. Kendilerini kısmen dış dünyaya kapatmış olan insanların yaşam alanı diyebiliriz. Köyde ise yaklaşık olarak 452 kişi yaşamaktadır. Ziyaret için açık olan köye bir gün giderseniz, donmadan gelmeniz dileğiyle! Sırada ki durağımız Hindistan.


Phugtal Gompa Manastır Komünü, Hindistan

Danimarka yolculuğumuzdan sonra, bir hayli ilgi çekici ve önemli bir yer olan Phugtal Gompa Manastır Komünü’yi göreceğiz. Phugtal Gompa Manastır Komünü Köyü; Hindistan’da bulunmaktadır. 12. Yüzyılda inşa edilmiş olup, günümüze kadar ayakta kalmış ve kalmaya devam eden bu köyde genel olarak din adamları yaşamaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi dinin ön planda tutulduğu bir köy olduğunu söyleyebiliriz. Peki ya köy neden böyle bir yere inşa edilmiş derseniz; meditasyon, barış ve yalnızlığın en iyi hissedildiği yerlerden biri olduğu düşünülmüş. Phugtal Gompa Manastır Komünü’de günümüzde 70 rahip yaşamaktadır. Evlere ulaşım ise bir hayli zordur. Bu köyde yaşayan din adamları bir nevi inzivaya çekilmiş gibidir. Olur da ziyaret ederseniz, terk edilmiş sanrısına kapılmayın. Zira rahipler evlerinde olabilirler! Sırada ki durak Peru! Haydi bavullar hazır mı?


Huacachina Vahası, Peru

Evet, Peru’dayız. Bavullarınızı, pasaportlarınızı ve şapkalarınızı aldınız değil mi? Başınıza güneş geçmesini ve bunun sonucunda da seraplar görmenizi istemeyiz. Peru’da bir çöl ortasında bulunan Huacachina Vahası Köyü; Peru’nun başkenti olan Lima’ya sadece 5 saatlik bir uzaklıktadır. Çölün ortasında bulunan Huacachina Vahası Köyü adeta bir serap gibidir. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi çölün tam ortasında bulunan bu köy; bir gölün etrafında kurulmuş olup, etrafı palmiye ağaçları ve sakız ağaçları ile çevrilidir. Üstüne üstlük bir de kahve yetişiyor. Tek geçim kaynakları turizm olan yerliler toplamda 115 kişilerdir.

Huacachina Vahası Köyü’nde yaşayan yerlilerin, İnkaların torunu olduğu söylenmektedir. İnkalar döneminde kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve köyün adı Kutsal Kadın anlamına gelmektedir. Yine ilginç bir hikaye ile turizmi canlandıran köyün; çölün ortasında ölen eşi için gözyaşı döken bir kadının göz yaşlarından oluştuğu söylenmektedir. Her yıl birçok yabancı turiste kapılarını açan köyü ziyaret için acele etmelisiniz. Zira sizin gibi şuan çok merak etmiş insanlar olabilir. Sırada ki durak ise; Çin!


Motuo Köyü

(Tibet, Çin)

Bu durakta şaşkınlıktan ağzınızın açık kalacağı şeyler öğreneceksiniz. En başında ise bu köyün dış dünyaya kendini kapatmış olması! Motuo Köyü; Çin’in Doğu Tibet bölgesinde bulunan 2100 ilçeden sadece biridir. Fakat başta da bahsettiğimiz gibi bu ilçe, diğer ilçelerden ve hatta dünyada ki hemen hemen tüm ilçelerden farklıdır. Dünyanın en ilginç köylerinden biri olan Motuo Köyü, dünyanın en izole edilen yeri olarak bilinir. Bir örnek isterseniz eğer; köye yapılan ilk yol; 2009 yılında inşa edildi. Motuo Köyü’ne en yakın yerleşim yeri ise 75 kilometre uzaklıkta bulunmakta. Dış dünyanın haricinde ayrı bir dünya yaratmış olan köye çok yakın bir tarihten itibaren turistler de ziyarete gelmeye başladı. Yerli halkın bundan ne kadar mutlu olduğu bilinmez! Bu köyde yaşayanların iki farklı kabileden oluştuğu söyleniyor. Motuo Köyü’nde yaklaşık olarak 10.000 kişi yaşamaktadır. Doğası sizleri büyüleyecek! Sırada ki durak ise; Pitcairn Adası’nın mini mini başkenti!


Adamstown, Pitcairn Adası

Yine bir doğa harikası olarak görebileceğimiz bir yere geldik! Sevgili okuyucular; Adamstown (Aslında köy demek istemiyorum ama…) Köyü, Pitcairn Adası’nın başkentidir. En ilginç köylerden biri olmasının yanı sıra; dünyanın en küçük başkenti unvanını almaya hak kazanmıştır. Bir hayli küçük olan başkentin içinde, hükumet tarafından yerleştirilen 6 aile, yani toplamda 48 kişi yaşamaktadır. Bu aileler dışında kimse yaşamıyor. Bu küçük başkentte; 1 okul, 1 postane, 1 cafe, 1 pansiyon, 1 dükkan ve bir kaç ev bulunuyor. Ziyaret için oldukça dikkat çekici bir yer olan Adamstown; ziyaretçilerine samimi bir şekilde kucak açıyor. Sırada ki durak; Reine!


Reine

(Lofoten Adaları, Norveç)

Şimdi ki durağımız ise; Norveç’in ünlü Lofoten Adaları’nda bulunan Reine Köyü’dür. Güzelliği ile gözlerinizi kamaştırmak için kurulmuş olan bu köy, bir hayli samimi ve doğa ile iç içedir. Bu küçük köyde, birbirleri ile çok yakın yaşayan 329 kişi vardır. Oldukça az nüfuslu olan bu köy; her yıl birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Norveç’e yolu düşen herkesin mutlaka uğradığı Reine; her mevsimine ayrı aşık olacağınız bir yerdir. Zira her bir mevsimde farklı bir renge bürünür. Fotoğraf makineniz yanınızdaydı değil mi? Yeni bir albüm hazırlamanın vakti geldiğini düşünüyorum. Sırada ki durak Edinburgh!


Edinburgh, Tristan Da Cunha

Biraz mola verelim öyle değil mi? Edinburgh, Tristan Da Cunha Adaları’nda yer alan çok küçük bir yerleşim yeridir. Aynı Çin’de bulunan Motuo Köyü gibi; Edinburgh’de kendini dış dünyadan soyutlamış bir köydür. Zira Volkanik adada tek yerleşim yeri Edinburgh’dür. Bu köye en yakın yerleşim yeri ise; 2800 kilometre uzaklığında bulunan Güney Afrika’dır. 1506 yılında keşfedilmiş olan bu köyde sadece 302 kişi yaşamaktadır. Sırada güzelliğine hayran kalacağınız bir köy olan Undredal Köyü var! E hadi, hazırsanız gidelim!


Undredal

(Song Og Fjordane, Norveç)

Yine Norveç’teyiz! Tek bir yoldan ulaşımın mümkün olduğu bu küçük köy; Norveç’in Song Og Fjordane eyaletine bağlıdır. Undredal köyünde sadece 112 hane vardır. Görenleri hayrete düşüren kısım ise; köyün yapısı ve doğa ile olan birlikteliğidir. Ziyaretçi sayısının düşük olmasının sebebi ise ulaşımın tek yolla sağlanması. Fakat yine de tüm zorlukları göze alıp gelen ziyaretçiler gitmek istemiyor. Sizler de bu ziyaretçilerden biri olmak ister misiniz? O halde haydi Norveç’e. Sırada ki durak ise; Oymyakon!


Oymyakon

Rusya’nın Saha Cumhuriyeti’ne bağlı olan Oymyakon ulunda yer alan bir köy olan Oymyakon; dünyanın en soğuk olan köyü olarak bilinir. -62 Dereceyi gören köy, Sibirya’nın en doğu ucunda bulunur. Yaklaşık olarak 500 kişinin yaşadığı bu köyde, soğuğa alışkın olan yerel halkın bile kirpikleri donmaktadır, gerisini siz düşünün! Her yıl birçok turiste ev sahipliği yapan bu köyde; bir sağlık kuruluşu ve bir okul bulunmaktadır. Kış aylarında ise; elektronik cihaz ve otomobil kullanılmamaktadır. Ziyaret etmek için biraz fazla soğuk olsa da, sıkça tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Siz hala evde misiniz? İyi seyahatler, sevgiyle kalın!

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here