Dünyanın En İlginç 10 Geleneği

0

İşte dünyanın en ilginç gelenekleri…

 

1_ Tanzanya ve Kenya’da yaşıyan Vesai kabilesi üyeleri birbirleriyle tükürerek selamlaşıyorlar.

 

 

2_Moritanya’da güzellik anlayışı biraz farklı. Ülkede şişman kadınlar güzel olarak kabul ediliyor ve daha çok itibar görüyorlar. Evlenme çağına gelen kızlar en az 60 kilo olmak zorunda.

 

 

3_ İskoçya’da gelinlerin düğünden önce üzerleri çamur, yumurta ve diğer şeyler ile kirletilir ve böyle şehirde yürüyerek gezdirirler. Gelinler ise intikam olarak gece geç bir saatte büyüklerine ayaklarını yıkatır.

 

 

 

4_Peru’daki ilginç gelenek görenleri hayrete düşüyor. Çocuklarının sağlıklı olmalarına isteyen aileler onlar için koyun ve evcil hayvanları öldürüyorlar. Ve öldürülen hayvanların kanları ile çocuklarını yıkıyorlar.

 

 

5_Endonezya’nın Güney Sulawesi Bölgesi’nde yaşayan yerel halk “Ma’nene” olarak adlandırılan ritüelleriyle tüyleri diken diken ediyor. Bölgede yaşayan aile üyeleri her 3 yılda bir ölülerine olan saygılarını göstermek ve onları onurlandırmak için mezarlarını açıyorlar. Açılan mezarlardan çıkarılan ölülerin üzerlerindeki giysiler temizleniyor, gerekirse yenileri giydiriliyor. Yerel halk, üzerinden yüzyıllar geçse bile ölen aile üyelerinin hala kendileriyle birlikte olduğuna inanıyor. Bu oldukça korkutucu..

 

 

6_ Hindistan’ın anlamakta zorluk çekilen bir çok geleneği mevcut. Onlardan biri de 7 yaşına gelen kız çocuklarının tören eşliğinde köpekle evlendirilmesidir. Bu evliliğin nedeni ise kız çocuğunun ileride gerçek kocasıyla evlenene kadar çocuğu köpeğin koruyacağına inanılmasıdır.

 

 

7_Meksikalılara göre hayat bir döngüdür ve ölüler halen bu evrenin bir parçasıdır. Dolayısıyla ölümün bir son olmadığını düşünen Meksikalılar ölen yakınları için her yıl yüzlerini kurukafa şeklinde boyayarak, onların en sevdiği yemekleri hazırlayıp bu günü mezarlıkta bir karnaval havasında kutlarlar. Piknik havasında geçen bu ritüel aynı zamanda onlar için hayatın da kutlanması anlamına gelir.

 

8_ İspanya’nın Castrillo de Murcia kasabasında her yıl bebeklerin üzerinden atlanır. Yaklaşık 400 yıldır düzenlenen ve festival etkinliği kapsamında devam eden bu geleneğin amacı ise bebekleri şeytani etkilerden ve günahlarından arındırmaktır.

 

9_ Brezilya’dan köken alan Yanomami kabilesi, modern yaşamdan uzakta eski geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir kabile. Bu kabilenin insanları dini geleneklerinden dolayı ölü insanın vücudundan herhangi bir parçayı saklamayı yasaklıyor. Bu kabilede biri öldüğü zaman tamamen yakılıyor. Küller ise aile bireyleri arasında paylaştırılıyor ve yeniyor.

10_ Bu bir Bedevi yemeği. Düğünlerde yapılan bu yemek bir hayli ilginç. İlk olarak deveyi kesiyorlar, yüzüyorlar, içini hazırlıyorlar. Ardından koyunu devenin içine koyuyorlar. Sonra tavuğu kesiyorlar, tavuğu koyunun içine koyuyorlar. En son balığı tavuğun içine koyuyorlar. Eğer balık bulamazlarsa tarife göre, tavuğun içine de bir düzene yumurta koyuyorlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here