Dünyanın En Gizemli Uçak Kazaları

1

Uçaklar ve Gizem…….

Dünyanın neresinde olursa olsun bir uçak kazası olduğunda hemen bir gizem belirir. Nedendir bilinmez ama bu gizem olayı her uçak kazasında mutlaka dillendirilir. Bu gizem durumu, kaza üzerinde incelemeler yapıldıktan sonra geçerliliğini yitirir. Fakat işin aslı, gizemi çözülemeyen birçok uçak kazası olduğu da bir gerçektir. Dünyadaki en gizemli uçak kazalarına bir bakalım o zaman…

 • Amelia Earhart Gizemi

Amerika’nın o zamanlar en ünlü kadın pilotu olan Amelia Earhart, yanında kılavuzu Fred Noonan ile dünya turu yapmak için Locheed Electra tipi bir uçakla 2 Temmuz 1937 yılında Californiya’dan havalandı. Yolculuğunu tamamlamasına az bir mesafe kalmasına rağmen ‘Kolaysa bulun beni’ şeklinde bir telsiz mesajı ileterek ortadan kayboldu.

ABD’nin 4 milyon dolar harcayarak 400 bin kilometre kare alanda yaptığı aramalara rağmen ne uçaktan ne de Amelia Earhart’tan bir iz bulunamadı. Kimilerine göre uçak denize çakıldı, kimine göre Earhart bir ABD ajanıydı ve Japonlar tarafından yok edildi, kimine göre uzaylılar tarafından kaçırıldı. Bu olayın gizemi hiçbir zaman çözülemedi.

 • Flight 19 Gizemi

Flight 19 filosu 5 uçakla, 5 Aralık 1945 günü rutin eğitim uçuşu için havalanmıştı. Rotaları 160 mil doğu, 40 mil kuzeye dönüş ve sonrasında 120 millik bir geri dönüş ile Fort  Laudardale üssüne iniş olacaktı. Fazlasıyla yakıtları ve on ayrı kanallı telsizleri vardı.

Kuleye 15.45’te acil durum çağrısı geldi. Acil yardım çağrısında söylenen, yönlerini kaybettikleri idi. Kule, batıya dönmeleri konusunda cevap verdi. Pilotlar güneşe doğru da yön bulabilirdi ve güneş daha batmamıştı. Bir süre sonra filo komutanından bir telsiz konuşması daha duyuldu. Telsizde ‘Burası nasıl bir yer, bu şeye benziyor….’ diye birkaç kelime duyuldu ve telsiz kesildi.

Bunun üzerine hemen acil yardım uçağı Mariner üsten havalandı. Mariner, Flight 19 filosunun kaybolduğu yere varana dek telsiz bağlantısı normaldi. Fakat oraya vardığında Mariner ile de iletişim kesildi ve bir daha haber alınamadı. Bölgeye varan diğer arama-kurtarma ekipleri 6 uçaktan hiçbir iz bulamadı. Aylarca, yıllarca aranmasına rağmen, günümüzde bile Flight 19 ve Mariner’den hiçbir iz bulunamamıştır.

 • Stendec / Star Dust Gizemi

2 Ağutos 1947 yılında Star Dust havayollarına ait bir yolcu uçağı, 11 kişilik yolcusu ile Arjantin’e inmesine az bir mesafe kala Mors alfabesi ile ‘stendec’ diye bir mesaj yollayıp iletişimini kesti. Havacılık literatüründe ‘stendec’ diye bir terim yoktu. Bu mesajın ardından uçaktan bir daha haber alınamadı. Uçağın en son mesajı yolladığı yer And dağları civarıydı. Yıllarca süren aramalara rağmen ne uçaktan ne de enkazdan hiçbir parçaya ulaşılmadı. 1997 yılında bir dağcı ekibi, buzulun içinde bir uçak enkazına rastladı. Bu uçak Stardust idi. Yapılan incelemelerde uçağın yönünü kaybettiği anlaşıldı. Fakat ‘stendec’in ne anlama geldiği hiçbir zaman çözülemedi.

 • PanAm Flight 7 Gizemi

1957 yılının Kasım ayında 44 kişi ile havalanan PanAm havayollarına ait Flight 7 isimli uçak Pasifik Okyanusu civarında iletişimini kesmişti. Yapılan aramalar sonucunda uçağın okyanusa düşen enkazına ulaşıldı. Uçakta fazla bir hasar yoktu. Fakat yolcuların hepsinde karbonmonoksit zehirlenmesi görüldü. Tüm incelemelere rağmen yolcuların nasıl karbonmonoksitten zehirlendiği anlaşılamadı.

 • 107 Kişilik Abd Uçağı Gizemi

1962 yılında ABD’nin Californiya eyaletinden havalanan 107 kişilik uçak, yakıt ikmali için Guam’a indi. Yakıt ikmali yapan uçak havalandıktan sonra Filip denizi açıklarında birden iletişimini kesti. Yapılan onca aramaya rağmen uçaktan hiçbir zaman bir iz bulunamadı. 107 kişi ile birlikte bu uçak gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

 • Uçuş 404 Gizemi

25 Ağustos 1989 günü Pakistan havayollarına ait Fokker F-27 tipi yolcu uçağı 54 kişi ile Gilgit’ten havalanıp İslamabad’a inmek üzere yola çıktı. Pilot rutin sinyalini saat 08. 50’de kuleye yolladı. Bu sinyali gönderdiğinde Himalayalar civarında olan uçaktan bir daha sinyal alınamadı. Pakistan ordusu 4 gün boyunca 8 bin metre yükseklikte uçağın enkazını aradı ama hiçbir iz bulamadı. Uçak gizemli bir şekilde oratadan kayboldu.

 • Uçuş 6715 Gizemi

10 Ocak 1995 günü Endonezya menşeili Merpati Nusantara havayollarına ait DHC-6 tipi uçak 14 kişi ile Bima havaalanından havalandı. Kötü hava koşulları nedeniyle pilot uçağın kontrolünü kaybettiğini bildirmesinin ardından uçakla iletişim kesildi. Tüm aramalara rağmen uçaktan hiçbir iz bulunamadı.

 • 800 Sefer Sayılı New York- Paris Uçağı Gizemi

1996 yılında New York JFK havaalanından kalkan 800 sefer sayılı Boeing 747 tipi yolcu uçağı kalktıktan 12 dakika sonra patladı ve 230 yolcusu hayatını kaybetti. Long Island’a düşen uçağın enkazında yapılan incelemede, yakıt deposu yakınındaki bir kablonun kısa devre yapması sonucu deponun alev alıp patlamasına yol açtığı bildirildi. Ama bu açıklamadan bir süre sonra bazı görgü tanıkları ortaya çıkmaya başladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçağa doğru arkasında iz bırakan bir nesnenin çarptığı görülmüş ve uçak ondan sonra infilak etmişti. Bu görgü tanıklarının ifadelerinden sonra FBI uçağın parçalarının incelenmesine hiçbir zaman izin vermedi. Çünkü tahminlere göre uçak, askeri bir tatbikat sırasında yanlışlıkla ya da bilerek füze ile vurulmuştu. Bu olay hiçbir zaman araştırılmadı ve üstü kapatıldı.

 • 1999 Atlantik Gizemi

31 Ekim 1999 yılında New York’tan JFK havalimanından kalkıp Kahire’ye gidecek olan EqyptAir uçağı 36 saniye içinde 14 bin feet yükseklikten alçalarak Atalantik Okyanusu’na çakıldı. Uçakta, mürettebat dahil 217 kişi bulunuyordu. Uçağın yardımcı pilotu Gamil El-Batuti uçakta cinsel istismar yaptığı şeklinde bir suçlamaya maruz kaldı. Kaptan pilot Hatim Rüşti yardımcı pilot El-Batuti’ye ‘bu senin son uçuşun’  şeklinde azarlayıcı laflar ettiği, yardımcı pilotunda ‘seninde son uçuşun’ diyerek cevap verdiği karakutunun çözülmesi sonrasında ortaya çıktı.

Kaptan pilot tuvalete gitmek için kokpitten ayrıldığı sırada, yardımcı pilot El-Batuti uçağı otomatik pilottan çıkarıp manuele alarak direkt yere sürmüştür. Bu karakutu detaylarını ABD yetkilileri açıklamasına rağmen Mısır bu iddiaları şiddetle reddetmiş ve uçağın teknik bir arıza sonucu düştüğünü iddia etmiştir. Bu ikili açıklamalar sonucu bu olayın gizemi çözülememiştir.

 • Çalınan American Airlines Uçağı Gizemi

25 Mayıs 2003 tarihinde bir pilot ve havaalanı çalışanı American Airlines’a ait Boeing-727 tipi bir uçağı kaçırmaya kara verdi. Angola Quatro de Fevereiro Havalimanı’na girmeyi başaran iki kafadar, uçağın uçması için en az 3 kişiye ihtiyaç olmasına rağmen uçağı havalandırdı. Atlantik Okyanusu’na doğru havalanan uçak, bir süre sonra sinyal veren tüm cihazlarını kapattı. FBI ve CIA’in tüm dünya çapına arama yapmasına rağmen, nasıl olduysa uçak hiçbir iz bulunamadı. Ne bu 2 adam ne de uçak bulunamadı.

 • Air France 447 Gizemi

31 Mayıs 2009 günü Air France ait Airbus A330 modeli uçak, Rio de Janeiro’dan havalanıp Paris’e inmek için harekete geçti. Atlantik Okyanusu üzerinde uçakla rutin görüşme yapıldı ve bir problem yoktu. Fakat bir sonraki rutin görüşmede uçaktan cevap alınamadı. Çünkü uçak bir önceki rutin görüşmeden hemen sonra düşmüştü. A330 bilinen en güvenli uçaklardan biriydi ve hiçbir şekilde acil durum çağrısı da yapılmamıştı.

Yapılan aramalarda uçağın enkazına ulaşılamadı fakat bir süre sonra bazı enkaz parçaları sahile vurmaya başladı. Okyanusun derinliği sebebiyle uçağa ulaşmak çok zordu. 2 yıl süren arama çalışmaları neticesinde bir sonuca ulaşılamayınca özel bir arama ekibi kuruldu. 2011 yılında özel arama ekibi uçağın enkazına ulaştı. 228 kişiden sadece 110 tanesinin cesedine ulaşıldı. Yapılan incelemelere rağmen uçağın neden düştüğü açıklanamadı. Kokpitte pilotlar arasında ne geçti ise uçağın bu nedenle düştüğü tahmin edildi. Lakin kokpitte neler olduğu hiçbir zaman öğrenilemedi.

 • Malezya Havayolları 2014 Gizemi

8 Mart 2014 günü 239 kişi taşıyan Malezya Havayolları’na ait Uçuş 370,  Kuala Lumpur Havalimanı’ndan Pekin  Havalimanı’na doğru uçmak için gece 00:41’de havalandı. Kalkıştan 40 dakika sonra uçak radardan kayboldu ve iletişim kurulamadı. Hemen başlatılan arama-kurtarma çalışmaları günümüze kadar devam etmesine rağmen en ufak bir ize bile rastlanamadı.

Hala günümüzde de devam eden gizem üzerine çeşitli teoriler ortaya atıldı. Kimilerine göre uçağı teröristler kaçırdı ve kasıtlı olarak okyanusa düşürdü. Kimine göre de uçağı uzaylılar kaçırdı. tüm bu teorilerin gölgesinde Uçuş 370’den hala iz bulunamamış ve gizemli bir olay olarak kalmıştır.

 • 2014 AirAsia Gizemi

28 Aralık 2014 günü 162 kişi ile Endenozya’daki Surabaya Adası’ndan Singapur’a giden AirAsia uçağı kalkışından 1 saat sonra Java denizi üzerinde radardan kayboldu. Hemen başlatılan arama-kurtarma çalışmaları sonucunda uçağın enkazına ulaşıldı.Uçağın 30 saniye boyunca tam dik bir şekilde yükselip 12 bin kilometre yüksekliğe ulaştığı tespit edildi. Fakat işin ilginç yanı uçağın kaza yaptığı ana kadar hala yükselmeye devam ettiği idi. Uçağı kaptan pilotun değil de yardımcı pilotun kullandığı karakutudan tespit edildi. Uçakta bulunan 162 kişiden 72 kişinin cesedine ulaşıldı. Fakat uçağın hem yükselmeye devam edip hem nasıl düştüğü anlaşılamadı.

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here