Dünyanın En Büyük Dövüş Sanatları Ustası: Bruce Lee …

0
39
Bruce Lee, büyük aktör ve dövüş sanatlarının en büyük uzmanı. 27 Kasım 1940'ta San Francisco'da hayata geldi. 1939 yılında, Hong Kong'lu bir opera sanatçısı olan babası, eşi ve üç çocuğuyla beraber Amerika'ya taşındı. Annesi ona bir Amerikan ismi koymayı düşünmüyordu fakat hastanedeki çalışanlar ona, Keltçe'de güçlü insan manasına gelen
Bruce Lee, büyük aktör ve dövüş sanatlarının en büyük uzmanı. 27 Kasım 1940'ta San Francisco'da hayata geldi. 1939 yılında, Hong Kong'lu bir opera sanatçısı olan babası, eşi ve üç çocuğuyla beraber Amerika'ya taşındı. Annesi ona bir Amerikan ismi koymayı düşünmüyordu fakat hastanedeki çalışanlar ona, Keltçe'de güçlü insan manasına gelen "Bruce" diye hitap ediyorlardı. Henüz üç aylıkken ilk filminde yer aldı.

Bruce Lee, büyük aktör ve dövüş sanatlarının en büyük uzmanı. 27 Kasım 1940‘ta San Francisco’da hayata geldi. 1939 yılında, Hong Kong’lu bir opera sanatçısı olan babası, eşi ve üç çocuğuyla beraber Amerika’ya taşındı. Annesi ona bir Amerikan ismi koymayı düşünmüyordu fakat hastanedeki çalışanlar ona, Keltçe’de güçlü insan manasına gelen “Bruce” diye hitap ediyorlardı. Henüz üç aylıkken ilk filminde yer aldı.

1941 yılında Lee ailesi Hong Kong’a geri taşındı. 1946 yılından itibaren yirmi filmde çocuk oyuncu olarak görev aldı. Oyunculuk dışındaki zamanlarında dansla ilgilenen Lee, bu yıllarda birde cha-cha yarışması kazandı. Bu dansın adıda dünyada Cha Cha dansı Türkçe Çaça dansı olarak yayıldı.

Gençlik yıllarında Hong Kong sokak çetelerine katılan Lee, dövüş yeteneklerini geliştirmek için, 1953 yılında Kung-fu dersleri almaya başladı. 1959 ‘da dövüşler yüzünden polisle sorunlar yaşadı ve annesi tarafından Amerika’ya, Seattle’daki aile dostlarının yanına gönderildi.

Lise eğitimini bitirdikten sonra, Washington Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı. Bu sırada da Hong Kong’ta eğitimini aldığı Wing Chun tarzı dövüş sanatının derslerini vermekteydi. Bu yıllarda tanıştığı Linda Emery ile 1964 yılında evlendi. Seattle’da kendine ait bir dövüş sanatları kursu açtı. Daha sonra eşi Linda ile California’ya taşınan Lee, Los Angeles ve Oakland’da iki yeni kurs açtı. Bu kurslarda Lee genellikle Jeet Kune Do tarzıyla ilgili dersler verdi. Steve Marquin, Karem Abdul Cabbar, James Caburn, Don Inosanto gibi ünlü isimler öğrencileri arasında yer aldı. 1965 yılında oğulları Brandon Lee ve birkaç yıl sonra da kızları Shannon Lee doğdu.

1964 yılında Ed Parkers ile ilk çıkışını yaptı. Daha sonra da kendisi için çok iyi bir çıkış olacağını düşündüğü dizi, “Gren Hornet“ta yer aldı. Ancak bu dizi bir sezon yayında kaldı. James Garner’ ın oynadığı “Marlove” adlı filmde de küçük bir rolü oldu.

1970’li yıllarda hem Hong Kong’dan, hem de Hollywood’dan birçok teklif aldı. 1972 yılında, Asya’da büyük bir film yıldızı haline geldi ve kendi yapım şirketi olan, Concorde Pictures’ı kurdu. Bu dönemde sırtından çok ciddi bir sakatlık geçirdi. Doktorların tavsiyesi üzerine altı ayını yatakta sırtüstü yatarak geçirmek zorunda kaldı. Yatmak zorunda olduğu dönemde “Jeet Kune Do Tao” adlı kitabını yazmaya başladı ama tamamlayamadı. Ölümünden sonra bu kitabı eşi Linda tamamladı.

20 Temmuz 1973 tarihinde, otuz iki yaşındayken hayatını kaybetti. Bruce Lee’nin ölümü beraberinde birçok iddayı da getirdi. Sağlığının gayet iyi olduğu biliniyordu. Baş ağrısı için Equogesic adlı bir ilaç aldı ve uzandı. Uyuya kalan Lee bir daha hiç uyanamadı. Hastaneye ulaştırıldığında çoktan ölmüştü. Ölüm sebebinin beynindeki tümör olabileceği düşünüldü ama sebep tümör olmasa bile bu şekilde çok fazla yaşaması da mümkün görünmüyordu. Ölümünden iki ay önce de bir beyin travması geçirmişti. Ölümü ile tüm Hong Kong ‘u yasa boğdu.

31 Mart 1993 tarihinde, oğlu Brandon Lee’de babası gibi tartışmalı bir şekilde, “The Crow” filminin çekimleri sırasında, karnından vurularak öldü.

Bruce Lee, Seattle’daki Lake View mezarlığına gömüldü. Daha sonra Oğlu Brandon Lee’de aynı yere, babasının yanına gömüldü.

Benim halen hergün vidyolarını , dövüşlerini izlediğim bir efsane olan Bruce Lee, bence dünyanın gelmiş geçmiş en büyük dövüş sanatları ustasıdır. O dövüş sanatlarını beyninde okadar iyi kurgulayan bir isimdiki bu hızlı düşünmesi ve tekniğiyle yaptıklarını izlemeye davet ediyorum sizleri…


You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here