Dünyanın 7 Harikası ve Muhteşem Detayları

0
  • Taç Mahal (Hindistan)

Babil imparatorluğunun 6. Hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan’ın Agra şehrinde yapıldı. Türk İslam mimarisinin en önemli yapısıdır. Şah Cihan eşi Banu Begüm Mümtaz Mahal’a olan aşkı için yaptırmıştır.

Yapımı Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mehmet İsa Efendi tarafından 22 yılda 22.000 işçi çalıştırılarak tamamlanmıştır. Kubbesinde altından bir alem vardır. Yapının dört tarafında Hattat İsmail Efendi tarafından yazılan Yasin Suresi yazılmıştır. 42 zümrüt 142 yakut 625 pırlanta 50 adet inci vardır.

Taç mahal aydan her zaman daha parlaktır. şair ve yazarların ilham kaynağıdır.

 

  • Kolezyum (ROMA)

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunur. Asıl adı Flavian Amfitiyatrosu’dur insanlık tarihinin en kanlı sahnelerinin yaşandığı arenada gladyatör dövüşlerinin dışında halk gösterilerinin de gösterildiği arenadır. Yapımı 10 yıl sürmüştür. İmparator Titus döneminde tamamlanmış, 100 gün süren açılışında yapılan gladyatör dövüşlerinde 5.000 den fazla hayvan ve yüzlerce insan kanlı bir şekilde katledilmiştir.

 

  • Chichen İtza Piramidi (Meksika)

Mayaların adeta astronomi ve matematik bilgilerini ortaya koymak için yaptığı büyük yapıdır. Matematiksel yapıda, 4 çevresinin her birinde 91 basamak yer alır ve 4×91=364 sayısına en tepedeki bir düzlüğü eklediğimizde 365 olan bir yıldaki gün sayısını buluruz. Yüksekliği 24 metre çevre uzunluğu ise 220 metredir.

Mayalar güneşin belirli dönem ve hareketlerinin özelliklerini eserlerinde kullanmışlardır. Güneşin ekvatora dik geldiği tarihlerde o dönemde kutsal sayılan tüylü yılanın merdivene yansımasını kullanmışlardır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde yılanın merdivende gölge şeklinde belirmesi ince astronomi ve matematik bilgisi gerektirmektedir. 21 Martta aşağı doğru hareket eden gölge, 23 Eylül de ise yukarı doğru hareket edecek şekilde hesaplanmıştır.

 

  • Machu Picchu (Güney Amerika Peru)

Tekerleği ve yazıyı bulan İnka medeniyetinin antik şehridir. 1450 li yıllarda inşa edildiği tahmin edilin yapı 2360 m yüksekliktedir. İnkalı hükümdar tarafından 1450 yılında inşa edilmiştir. 3000 basamağı vardır. 100 den fazla mezar bulunur. Antik şehir 1911 yılında bir üniversitenin yaptığı bilimsel gezi sırasında bulunmuştur.

Neredeyse her mevsim yağış alan kentte şaşılacak şekilde yerler hiç çamur olmuyor.

 

  • Kurtarıcı İsa Heykeli (Brezilya)

Brezilya’nın Rio De Janeiro kendindeki yapı 710 mt yükseklikte bütün şehri görür.

Heykelin tasarımcısı Heitor Silva Costa, heykeli yapan heykeltıraş ise  Paul Landowski dir. Heykel Paul tarafından 5 yılda yapılmış 1900 yılında bitmiştir. Heykelin baş kısmı 3 metre kadardır, ağırlığı 30 ton gelir. Açılmış kollarının uzunluğu ise 30 metredir. Heykelin boyuda 30 metredir. Heykelin toplam ağırlığı ise 1145  tondur. Heykel Brezilya ülkesinin kuruluşunun 100. Yılı şerefine yapılmıştır.

 

  • Çin Seddi (Çin)

Yapılış amacı kuzeyden gelebilecek saldırılara karşı korunmaktır. Dünyanın Ejderhası olarak bilinen yapının toplam uzunluğu 8858,8 km dir. kalınlık ve yüksekliği ortalam 4-6 metre tabanı 7 mt üstü ise 6 mt civarındadır. 200 mt bir gözelme kulesi 9 km de bir fener kulesi bulunur. Seddin yapımında 8.000 işçi çalıştırılmıştır. Ayrıca uzaydan görünen tek tarihi yapıdır.

 

  • Petra Antik Kentİ (Ürdün)

MÖ 400 ve MS 106 yıllarında Nebati Kırallığına başkentlik yapan kent Ürdün’dedir. İlk yapım amacı araştırılırken  Petra’nın altında bulunan gizli bir bölüm kral mezarları bulunmuştur. Roma döneminde yapılan amfi tiyatro en önemli bölümüdür. Kayalar pembe ve turuncu renkte olduğu için Rose City olarak ta adlandırılır. Bu tarihi yapı, Indiana Jones, Mortal Kombat gibi dünyaca bilinen birçok filme ev sahipliği yapmıştır.

Merve Nazlı

... acayip tuhaf, tuhaf ve acayip...
Merve Nazlı

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here