Dünyadaki Ünlü Festivaller 2

0

Dünya Festivalleri turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Festivaller, eğlenceler bitmiyor ki a dostlar!

1. Full Of Moon Party / Tayland

Festival kategorisine aldığımız bu dünyanın en büyük partisi Tayland’ın Koh Phangan adasında her dolunayda gerçekleşiyor.

Bu partinin tarihi 1985 yılına dayanıyor. Ada daha turistik bir mekan olmadan önce yapılan bir doğum günü öyle güzel olmuş, öyle beğenilmiş ki demişler biz bunu her dolunayda yapalım.

Böyle böyle başlayan bu parti sırt çantalı gezginlerin kulağına geliyor ve etkinlik her sene daha çok büyüyor, parti hippilerin durak noktası oluyor. Zaten bunlar nerede parti, eğlence oradalar. Şu an katılımcıların sayısı 40,000’i buluyormuş!

Partide tek bir ses sistemi yok. Çeşitli barların önüne on beş çeşit ses sistemi kuruluyor ve her çeşit müzik çalıyor. İnsanlar da kendilerinden geçerek çılgıncasına eğleniyorlar.

2. Up Helly Aa Festivali

İskoçya’nın Shetland adasına kutlanan bu festival ülkenin geleneksel festivallerinden. Viking Festivali diye de geçen bu festival, Vikinglerin, 1000 yıl önce adaya gelişlerini kutluyor ve anıyorlar.

Başkent Lerwick’in sokakları binlerce meşaleyle aydınlatılıyor. İnsanlar Viking kostümleri giyiyor ve savaş aletlerini aksesuar olarak kullanıyorlar.

Bu festival sadece üç kere iptal edilmiş. Birincisi Kraliçe Victoria’nın öldüğü güne denk geldiği zaman, ikincisi Birinci Dünya Savaşı’nda, sonuncusu da İkinci Dünya Savaşı’nda iptal olmuştur.

3. Tomorrowland

2005 yılında başlayan Avrupa’nın en büyük elektro müzik festivali olan Tomorrowland her sene başka ülkede kutlanmakta. Denilene göre festival bir sene önceden organize ediliyor ve biletler çok çabuk tükeniyormuş. Bu sene 20-29 Temmuz arasında Belçika’da gerçekleştirilecek.

4. Running Of The Bulls

Biz Boğa Koşusu diye biliriz, İspanyollar San Fermin festivali der. Evet o meşhur boğaların insanları kovaladıkları meşhur festival. Gerçekten bu İspanyolları anlayamıyorum. Eğlence anlayışları çok garip. Önce Domates Savaşı şimdi de Boğa Koşusu. Neyse.

Gelelim festivalin kökenine. Pomplona’da gerçekleşen bu festivalin ortaya çıkma nedeni şudur. Pomplona’da Aziz Fermin adında kentin ilk piskoposu yaşarmış. Üçüncü yüzyılda piskopos idam edilmiş. O zamandan beridir Aziz Fermin’in ruhunun Pomplona sokaklarında gezdiğine ve insanları kötülüklerden koruduğuna inanıyorlar.

Onu anmak için de bu arkadaşlar beyaz giyinip, kırmızı fular bağlıyorlarmış. Beyaz, piskoposun masumluğunu, kırmızı da idamını simgeliyormuş.

Yalnız festival fotoğraflarına baktım da pek Aziz Fermin’i anmak amaçlıymış gibi durmuyorlar. Artık neyin amacıyla kutluyorlarsa!

Gelelim boğaların koşması olayına. Bu da çok garip bir şekilde çıkmış ortaya. Temmuz aylarında hayvan sahipleri boğalarını pazar yerine indirirlermiş. Hayvanları indirirken de kovalıyorlarmış arkalarından. Ruh hastaları galiba. Hayvanlar da haliyle koşunca karşılarına çıkan insanlar bir panikleyip, heyecanlanıyorlarmış. Herhalde bir manyağın aklına uyup bunu festival haline çevirmişler başka açıklaması yok bunun.

Temmuzda başlayan festival sabahı insanlar “yaşasın Fermin” diye bağırıp yürüyüş yapıyorlar ardından da boğaları salıp onlardan kaçıyorlar. Aman ne eğlenceli. (Çok itinayla göz devirilir.)

5. Burning Man Festivali

Bu festivalin adını müdavimi olan Şeyma Subaşı’ndan duymuştur çoğumuz. Şimdi Burning Man (Yanan Adam) adını her sene sembolik olarak büyük ahşap bir adam figürünün yakılmasından almıştır. Burning Man festival olarak anılsa da organizatörlerine göre ise festival değil, toplum ve sanat deneyi.

Her yıl Ağustos ve Eylül ayında düzenlenen festival Nevada’nın Black Rock Çölü’nde gerçekleşiyor. Çöle geçici bir Black Rock City kuruluyor.

Festivalin kökeni 1986’ya dayanıyor. Larry Harvey ve arkadaşları tarafından organize edilmiş ilk.

Günümüzden iyice popüler olan festival büyük eğlenceler ve törenleriyle anılıyor. Festivale gitmek için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş.

6. Dragon Festivali

Çin’de gerçekleşen bu geleneksel festival eski ve hüzünlü bir hikayeye dayanıyor. Bunun nesini festivale çevirmişler anlamadım.

Hikayeye göre M.Ö 3.yüzyılda Chu ülkesi zayıflamış ve Quin hanedanlığının işgaline uğramış. İşgale çok üzülen vatansever şair Qu Yuan 5. ayın 5. günü Guluo Nehri’ne atlamış. Buna çok üzülen insanlar Qu’nun cesedini bulmak için çok uğraşmışlar, sandallarla nehirde aramalar yapmışlar ama bulamamışlar. Bu da zamanla festivale dönüşmüş nasıl olmuşsa.

Hatta Çinliler bugünü Duanwu Bayramı olarak adlandırıyor, sabahları erkenden kalkarak, sadece bu bayramda yapılan Zongzi yemeğini yapıyorlar.

Festivalin olayı birbirleriyle yarışan kayıklarda. Bu bir spora dönüşmüş. Her kayığın başında da çeşitli şekillerde ve renklerde ejderha başları oyuluyor. Her kayıktan davul ve gonk sesleri duyuluyor.

Bu hikaye 80lerde Avrupa’da duyulmaya başlanmış. Böylece popüler bir festival olmuş. Üstelik sadece Çin’de de değil Güney Kore’de, Singapur’da ve Japonya’da da kutlanıyor. Hatta Türkiye’de bile bu festival yapılıyormuş!

7. Diwali Festival of the Lights

Şimdi Hindistan’a gidiyoruz. Hindistan’da her şey gibi festival de bol bulunmakta. Diwali ise Hinduizmin en önemli festivali.

Işık festivali olarak da bilinen bu şölende aydınlığın, karanlığı yenişini, kötünün iyiliğin karşısında yenilişini, cehalet karşısında bilgeliğin, umutsuzluk karşısında umudun zaferini temsil ediyor.

Kutlamaların olduğu ülkelerde ve kentlerde kapı önlerine, çatılara, balkonlara her yere milyonlarca ışık konuyor.

Bu festival Hindistan kadar Pakistan, Fiji, Sri Lanka, Singapur, Surinam, Güyana, Malezya gibi ülkelerde de kutlanmakta.

8. Songkran Water Festival


Bu festival Tayland’ın geleneksel festivali. Festival, Songkran zamanında Buda heykellerinin yıkanmasıyla ortaya çıkıyor. Her yeni yılda yapılan yıkama işlemi temizlenme, yenilenme demek olduğu için aile bireylerine de temsilen su sıçratılması kitlesel su savaşlarının oluşmasına zemin hazırlamış böylece.

Benim en çok beğendim festivallerden biridir ayırca. Umarım kimsenin kulağına su kaçmıyordur.

9. Las Fallas Festivali

İspanya’nın Valensiya şehrinde kutlanan bu festivalin amacı baharın gelişini kutlamak imiş. İnsanlar çeşit çeşit kostümler giyiyor, dev kuklalar sokak sokak gezdiriliyor. Gece yarısı da kuklalar birer birer yakılıyor. Sadece biri müzede sergilenmek için saklanıyor.

Her sene teması değişen festivalin kuklaların yapımı tam bir sene sürüyor. Peki bu festivalin olayı ne diyecek olursanız hakkında iki hikaye var.

Birinci hikayeye göre Valensiyalı marangozlar kışın atölyelerinde çalışırken parot adı verilen tahtalara mum asarlarmış. Baharın gelişiyle de onları yakarlarmış. Bu devam ede ede bir gelenek olmuş ve festival ortaya çıkmış.

İkinci hikayeye göre ise Valensiya’da çocuklara tahtadan kukla yapan San Jose’nin atölyesi yanarak kül olmuş. İnsanlar da San Jose’ye yardım edelim diyecekleri yerine her sene bu olayı anmak için kuklalar yapıp yakmaya başlamışlar. Bu İspanyolları gerçekten anlamıyorum ya.

Hatta çocuklar için junior boy kuklalar da yapıp yakıyorlarmış. Tabii kuklaların yakılması gece yarısında 12’de yakılıyor. O zamana kadar şehirde çeşitli kutlamalar ve gösteriler boy gösteriyor.

10. Çin Yeni Yılı Festivali

Çin’in geleneksel ay-güneş takvimin başlangıcında kutlanan önemli bir festivali. Bu festivalde ataları ve tanrılar onurlandırılır. Filipinler, Malezya, Kamboçya, Endonezya,Hong Kong, Tayvan, Singapur, Tayland gibi Çin nüfusunun bulunduğu ülkelerde de kutlanır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here