Dünyadaki En Yetenekli ve Zeki 10 Hayvan

1
51

Dünyadaki En Yetenekli, Zeki ve Hünerli 10 Hayvan

Hayvanlar da tıpkı biz insanlar gibi akıllı ve yeteneklidirler. Üstelik çoğu söylediğimiz şeyi anlarlar ve sevgiyi de korkuyu da hissederler. Doğanın bu süper kahramanlarını eğitmek o kadar kolaydır ki, sadece sabır gerekli.

Bakalım doğada yaşayan dostlarımızın ne gibi özellikleri ve yetenekleri var.


1- Çok Hamarat Görünümlü Orangutan

Bu hünerli Orangutanın nehir kenarında çamaşırları yıkayışını görüyorsunuz, gerçekten bu sevimli canlı çamaşırları sadece yıkamakla kalmamış, bir de çitiliyor. Ahh biz kadınlar hepimiz aynı demek ki…


2- Avını Tükürüğü Yardımıyla Avlayan Okçu Balığı

Bu balığın tükürüğü adete bir ok görevi görüyor.
Ana vatanı Avustralya ve Güneydoğu Asya olarak bilinen bu okçu balıkları etçil bir hayvan olmakla beraber, yemek ihtiyacını ilginç bir şekilde karşılar. Su yüzeyine yakın bir dal veya yaprakta gördüğü böcekleri gözüne kestirir ve ağzından su püskürterek avını vurur, böylece yemeğini bulunduğu yerden suya düşürerek amacına ulaşmış olur. Püskürtülen suyun düzgün bir çizgi üzerinde, dağılmadan suyun dışındaki hedefe ulaşması durumu ise çok şaşırtıcı, ayrıca  bu uyanık balık diğer balıklar avını kapmasın diye, avının düşürmeden önceden nereye düşeceğini bile ayarlayabiliyormuş.


3- Mavi Suların Sevimli ve İnsan Canlısı Balıkları Yunuslar

Yunusları çok zeki canlılar olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Yapılan araştırmalara göre yunuslar çok büyük, planlanmış ve ayrıca fazlasıyla uyanık  karar mekanizması ile çalışan bir beyin sistemine sahiptirler. Yani insanlardan daha karışık bir beyinleri vardır. Yapılan başka bir araştırmaya göre ise yunusların insan zekasına çok yakın bir zekaya sahip olduğu söylenmektedir. Bilim adamları yunusların da bir ”isme” sahip oldukları ve birbirleriyle iletişim esnasında bu isimleri kullandıklarını ileri sürmüşlerdir. Bu masum yunusların birçok kez insanlara boğuldukları sırada yardım ettikleri görülmüştür, öyle cana yakınlar ki gemi gördüklerinde bile peşlerinden gidip onlarla yarışırlar. Bu denizin olağanüstü canlılarına dokunup, onları hissedip onlarla yüzmek ise mümkün. Çok sayıda havuzda ve denizde terapi ve eğlence amaçlı yunuslar eşliğinde yüzebilir, ayrıca eğlenceli şovlarına tanık olabilirsiniz.


 4- Matematik Dehası Maymunlar

Maymunların matematik yeteneği olduğunu düşünen bilim adamları yaptıkları test sonucunda toplama işlemi yapabildiklerini kanıtlamışlardır. Testten geçirilen ve ödül sunulan maymunlar bir çok soruya doğru cevap vererek bu iddiaları doğrulamışlardır. Ayrıca yapılan deneyleri başarıyla tamamlayabiliyor, düşünebiliyor, iletişimi sağlayabiliyor,plan yapabiliyor ve alet yapımını gerçekleştirebiliyorlar.


 5- Duygusal İnekler

Yapılan araştırmalara göre bilim adamları ineklerin arkadaşları ve düşmanlarının olduklarını ispatlamışlardır.
Duygusal olarak acı çektikleri, korktukları, anksiyete geçirdikleri ve en tuhafı ise gelecek endişesi yaşadıkları da araştırmalar arasındadır.


 6- Futbolcu Filler

Nepal’de uluslararası bir festival kapsamında yapılan fillerin futbol maçında binicileri yardımıyla yönlendirilen filler, topun peşinden koşuyor, gol atıyor ve üstelik seyircilerin sevinçlerini de paylaşıyor.
Ayrıca filler çok duygusal canlılardır; ölülerinin arkasından yas tutar, stres anında birbirleri ile iletişime geçerek seslerle ya da hareketlerle birbirlerine yardım eder, insanın beden dilini anlayabilir, ve insan sesini taklit etme yeteneğine sahiptirler. Son derece uzaklıktaki yerleri, su alanlarını hatırlayabilme özellikleri ise ”Fil Hafızası” benzetmesini vurgulamaktadır. Son olarak eklemek gerekirse, bu üstün yetenekli canlılar resim bile çizebilmektedir.


7- Akıl Ustaları Kuzgunlar ve Kargalar

Araba motorunu, sifon sesini, diğer kuş türlerinin seslerini de taklit edebilme; birbirlerine jest yapabilme ve empati kurma yeteneğine sahiptirler. Bilim adamları aklın temsilcisi olan kuzgunların mantıklı bir düşünce sistemine göre hareket ettiklerini gözlemlemiştir. Yapılan deneylerde önüne bir bulmaca verilmiş ve bu bulmacanın üzerinde biraz düşünen kuzgun hızlı bir şekilde bu işlemi başarıyla tamamlamıştır. Kargaların kendi içlerinde şakalaşıp eğlendikleri ve başka gruplardaki kargalarla özel bir dil aracılığıyla anlaşabilme yeteneklerine sahip oldukları görülmüştür.


 8- Küçük Kemirgenler Fareler

Üzerinde sürekli testler yapılan bu kemirgenler birbirinden farklı iki deseni bulmada, iki farklı deseni birbirinden ayırt etmede insanlardan daha başarılı oldukları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.


 9- Zeka Küpü Ahtapotlar

Karar verme, öğrenme, hafıza ve problem çözme yeteneğine sahip olan ileri derecedeki fonksiyonları kontrol edebilen canlılardır. Yapılan deneyler sonucunda labirentlerden kolayca çıkabildikleri ve yapbozları düzenleyebildikleri gözlemlenmiştir.


 10- Uyuyan Güzel Ağaç Kurbağaları

Soğuklarla başa çıkamayan bu narin canlılar kış aylarında kendilerini dondururlar.
Yaprakların altında oluşturduğu çukurlarda soğuk havayı bekleyerek istenilen soğuk havaya ulaştığında önce derisi daha sonra ise kanı donmaktadır.
Peki bu canlı yaz geldiğinde tekrardan çözünerek nasıl hayatta kalır diye merak ediyorsanız;
Çözüldükten sonra hayatta kalabilme mucizeleri hücrelerinin glikoz ve üre ile dolu olmasından kaynaklandığı bilinmektedir.


 

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here