Dünyada İnşa Edilen İlk Tapınak: Göbekli Tepe Mabedi

0

GÖBEKLİ NERESİDİR?

Şanlıurfa’nın Örencik köyünün 3 km kuzeydoğusunda yer alır. Neolitik çağda birçok insan topluluklarının kaynaşması, birleşmesiyle mabedin inşası ilk defa yapılır. Tepe ile muhtemelen tarihte insan topluluğunun ilk defa bu kadar kalabalık bir şekilde bir araya getirmiştir.

GÖBEKLİ TEPE TARİHÇESİ

İnsanların avcılık,toplayıcılık yaptığı dönemlere (neolitik çağ) uzanan Göbekli Tepe bugün ki Şanlıurfa yakınlarında yer almaktadır.

Göbekli Tepe insanların en önemli inanç merkezlerinden biridir.

Göbekli Tepenin inşa edildiği dönemde insanoğlu küçük gruplar halinde yaşayan ve toplayıcılıkla uğraşıyorlardı.Göbekli Tepe’nin inşaatı için taşınması gereken ağır taş ve kayaların insan topluluklarının ilk defa kalabalık bir şekilde bir araya gelmesine sebep olmuştur. Yani Göbekli Tepe bir çok insanın bir araya gelerek yaptığı mabettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖBEKLİ TEPE TARİHİ ESERLER

İlk kazılarda bulunan 8-10 ton ağırlığında olan Pre-Paleolithie döneme ait taş heykelleri bulunmuştur.

Göbekli Tepe’nin tarihi bir eser olduğunu başlatan ve dünyanın gelmiş geçmiş tarihi bir eser başlatacağından habersiz olan 1983 yılında ihtiyar bir çiftçiydi.

İhtiyar çiftçi 1983 yılında sıradan bir günde tarlasına gider. Tarlasını karabasanla sürmeye başlar. Tarlayı sürerken toprağın altında bulduğu oymalı taş ile arkeolojik kazıların başlamasına neden olur.

1996 yılında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü’nün başkanlığının adı altında başlatılan arkeolojik çalışmalar başta kafalarındaki soru işaretlerine çözüm olacağını sanıyorlardı.Fakat bu tarihi eserle akıllarını aha a çok karıştırdı.Soru işaretlerinin aydınlanacağını umarken yeni soru işaretleri ortaya çıktı.Çünkü Göbekli Tepe yaklaşık 12.000 yaşındaydı ve tarihi altüst etmeye yetiyordu.Yazılmış birçok kitap ve makaleyi çöpe attıracak bilgilere sahipti.

Göbekli Tepe’de devasa büyük kayaların özenle ayağa dikilmesiyle ve süslenmesiyle oluşturulmuş 20 adet tapınak bulunmuştu.Tapınakta ‘T’ biçiminde dev heykeller yer almaktaydı.

Göbekli Tepe tarihi bir eser olarak devasa büyüklükteki 20 tapınağıyla önem taşımaktadır.

 

 

GÖBEKLİ TEPE MABEDİ

İnsan eliyle yapılmış olmakla birlikte milattan öncelere dayanan Göbekli Tepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak bilinir.

Göbekli Tepe mabedinin duvarlarına avcılığı temsil eden resimler ve hayvan figürleri kabartma olarak işlenmiştir.Sanatsallık açısından önemli olan bu mabetteki taşların üzerine birçok figürler yer almaktadır.(akrep,tilki,keçi,boğa,yılan…)

Bazı arkeologlar taşların üzerindeki figürlerin farklı insan toplulukların sembolü olabileceğini nitelendiriyor.Bazıları ise bu figürlerin farklı anlamlar taşıdığını öne sürmektedir. Örneğin keçi→bereketi, tilki→zekayı vb.

 

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here