Dünyaca Ünlü Piyanist Fazıl Say

1
23
Yazar ve müzikolog Ahmet Say ve eczacı Gürgün Say'ın oğlu olarak 14 Ocak 1970 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir.Henüz bebekken dudak-damak yırtığından dolayı ameliyat olmak zorunda kalmıştır. Doktoru geçirdiği operasyondan dolayı üflemeli çalgı çalması önerisinde bulunmuştur. Böylece Fazıl Say melodika çalarak müzik dünyasına ilk adımı atmıştır.

FAZIL SAY

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ı merak ediyorsanız işte hayatı.

Yazar ve müzikolog Ahmet Say ve eczacı Gürgün Say’ın oğlu olarak 14 Ocak 1970 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir.Henüz bebekken dudak-damak yırtığından dolayı ameliyat olmak zorunda kalmıştır. Doktoru geçirdiği operasyondan dolayı üflemeli çalgı çalması önerisinde bulunmuştur. Böylece Fazıl Say melodika çalarak müzik dünyasına ilk adımı atmıştır.

3 yaşındayken obuacı Ali Kemal Kaya ile ritmik jimnastik ve işitme alıştırmalarına başlamıştır. 4 yaşına geldiğinde Mithat Fenmen’den piyano dersleri almaya başlamıştır. 12 yaşına kadar Mithat Fenmen tarafından eğitilmiştir.

12 yaşındayken Ankara Devlet Konservatuarı’nda özel statü altında, “Üstün Yetenekli Çocuklar” statüsünde eğitime başlamıştır ve 1987 yılında piyano ve kompozisyon bölümlerinden mezun olmustur. Hemen ardından Alman bursu ile “Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu”na kayıt olmuştur. 1991 yılında “konçerto solisti” olarak diplomasını almıştır.

1992 yılında ise “Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi”nden piyano ve oda müziği öğretmenliği unvanını almıştır.1994 yılında “Genç Konser Solistleri Avrupa Yarışması”nda 1. olmuştur.

1995 yılında Newyork’ta yapılan aynı yarışmada Kıtalar arası birincilik ödülünü almıştır.

Fazıl Say, çeşitli oratoryalar, piyano konçertoları, farklı konseptlerde orkestra, oda müziği ve piyano eserleri bestelemiştir. Nazım ve Metin Altıok Ağıtı gibi bestelere imza atmıştır.

Gerçekleştirdiği en ünlü konserlerinden biri de, 2007 yılında Floransa Festivali’nin kapanış konseridir. Yaklaşık 20 bin kişiye konser veren Say, izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlanmıştır. Fazıl Say 2008 yılında, Avrupa Birliği tarafından ” Kültür Elçisi” unvanını almıştır. Bir Türk olarak bizi Avrupa’da temsil eden Say, piyano sanatının Dünya’ya açılan kapısıdır. Yaptığı besteler sayesinde birçok ödül alan Fazıl Say aldığı iyi eğitim sayesinde piyano sanatını üst noktalara taşımış başarılı bir müzisyen ve bestecidir. Yaptığı besteler Almanya’da müzik okullarında ders niteliğinde öğretilmektedir. 


You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here