Dünya Yürüyüş Günü

0

Sağlıklı yaşam için spor şart bunun hemen hemen hepimiz bilincindeyiz ama iş icraata gelince maalesef bu kadar iyi olamıyoruz. İstiyoruz ki herkes yaşamına değer versin kendini, hayatı sevsin ve çaba sarf etsin  3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olarak 1991 yılından bu yana kutlanıyor. Fiziksel aktiviteyi gündelik hayata entegre etmeyi amaçlayan bu günde, kaliteli yaşamın olmazsa olmazı hareketli yaşam tarzının benimsenmesi, toplumsal bir bilinç oluşturulması hedefleniyor.

 TAFISA (Uluslararası Herkes için Spor Birliği) tarafından ilan edilen Dünya Yürüyüş Günü, 1991 yılından bu yana Ekim ayının ilk hafta sonunda kutlanıyor. 150’den fazla ülkeden 270 üyesi olan TAFISA , en önemli ‘Herkes için Spor’ kuruluşu olarak kabul ediliyor. Ayrıca, ülkeler farklı günler de belirleyerek, bu kapsamda etkinlikler oluşturabiliyor.

Çağımızda teknolojinin de içimize çok yerleşmesi sebebiyle hareketsizlik ve buna bağlı hastalıklar arttı. Obezite,  kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıklar.Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerde önde gelen risk faktörleri arasında dördüncü sırada yer almasına neden oluyor. Bunları önleyebilmemizin başı hareket etmektir. 

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kaslarının enerji harcayarak gerçekleştirdiği tüm hareketleri fiziksel aktivite olarak tanımlamaktadır. Egzersiz ile çok sık karıştırılan bu kavram, egzersizi de içine alan ve gün içinde diş fırçalamaktan, merdiven çıkmaya, bulaşık yıkamaktan, yemek yapmaya kadar dinlenme dışındaki tüm hareketleri kapsayan bir aktivitedir. Egzersiz veya spor ise süresi ve şiddeti planlanarak uygulanan fiziksel aktivite türüdür. 

Bakanlık, fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika; 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerektiğini belirtiyor.

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler:

“Her gün 10 bin adım” sloganıyla hareketli bir yaşam çağrısı yapan Bakanlık, yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirmeniz için şu önerilerde bulunuyor:

“Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.

Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.

Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.

Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.”

Dünya Yürüyüş Günü etkinlik kuralları

Sağlık Bakanlığı, Dünya Yürüyüş Günü kapsamında düzenlenecek etkinlik kurallarını şöyle belirledi:

  1. Düzenlenen yürüyüş toplumdaki tüm insanların (aileler, engelliler, yaşlılar vb.) katılabileceği bir etkinlik olmalıdır.
  2. Ana rota 12 km den fazla ve zorlayıcı/yorucu olmamalıdır.
  3. Birbirinden farklı rotalar önerilerek; faklı fiziksel uygunlukları olan katılımcıların etkinliğe dahil edilmesi sağlanmalıdır.
  4. Yürüyüş rotası sakatlanmaya neden olacak riskler içermemelidir.
  5. Emniyet ve Güvenlik dikkate alınmalıdır.
  6. Hava koşullarına göre yürüyüş programları için gerekli önlemler alınmalıdır.
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here