Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü..

0

Yolsuzluk yapmak toplumun bereketini yok ederek  gelecek kuşakların kısmetlerini çalmaktır..Yolsuzluğu yapan Ülkeler de bazen üstüne kapatma yoluna giderek yok sayarak konu kapanmakta ve şefaf  bir ilerleme kaydedilmemektir.. Bunun üzerine Türkiye’nin de içinde bulunduğu 178 devlet tarafından 9 Aralık 2005’te  Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi  imzalanarak yürürlüğe girmiştir.. Burada amaç yolsuzluğun üzerine gitmek korkmadan yılmadan  peşinden gitmek ve suçluları bulmaktır..Ama ne kadar uygulanmıştır orası muğlaktır..Her şeyimiz kağıda geçirilip orada kalmasa uygulamaya geçilse, toplumda insanlarda adalet kavramı daha da gelişecek ve insanlarda hak arama ve bulma gayretleri oluşacaktır..Bu bir zincirdir aslında zincirin bir halkası kopuksa o zincir bir işe yaramaz.

Şeffaflık dürüstlük diğer ülkelerde hakkını verse de oralarda da bazen üstü kapanır..Uluslararası yolsuzluklar olur onda nasıl bir yol izlenir işin içinde o ülkede yer aldığını düşünün, işler gerçekten sarpa sarabilir.. Burada önemli görev aslında kişiye düşmektedir yine, vicdanlı ahlaklı dürüst insanlar işini temiz yapmalıdır.. Günümüzde çok hatalı bir anlayış vardır.. Kişinin zeki akıllı, isim yapan üniversiteden mezun olup iş hayatında çok başarılı olacağı düşünülür, ama onun ötesinde yapılan anketlerde bu tür başarıları olan insanların genellikle illegal işlerde bulundukları ortaya çıkmıştır.. ( Genelleme yapmasakta, çoğunluk diyebiliriz) Hata nerededir..? Nerede eksiklik yaşanmıştır..? Şimdi tivi kanallarında bu problem konuşulmaktadır.. Başarıyı sadece tek yolda bulmak diye bir çözümde yoktur her şey bir bütündür..Bunun yanında aile,vicdan, kişilik özellikleri, eğitim, namus ve ahlak vb..kavramlarını kapsar..

Bu gün nasıl doğmuştur ona da bakarsak konu dahada dikkat çekecektir..Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu’nun tahminlerine göre dünyada her yıl 1 trilyon Amerikan Doları rüşvet olarak dağıtılır. Yolsuzluk yapılarak çalınan paranın toplam miktarı 2 trilyon 600 milyar doları olunca Birleşmiş Milletler, eğitim, sağlık, adalet, demokrasi, refah ve kalkınmaya verdiği zararları göz önünde bulundurarak yolsuzluğa karşı küresel bir mücadele başlatması bu yüzdendir..

Toplumda birçok ayaklanmalar çıkmıştır..Günümüze yakın Malezya da, Güney Kore de olmuştur..Hepsinin kökeninde siyasi partilerin içinde bulunduğu rüşvet ve yolsuzluktur..Ve Dünya’nın birçok yerinde de çıksa da sonuçta birileri istifa ederek halk istediğini almıştır..Biz Türklerin’de böyle onurlu davranışlar içinde göreceğimiz olay ve durumları yaşayarak gördüğümüz adaletli yaşamlardan nasibimizi almak dileğiyle..

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here