Dünya Toprak Günü

0

İnsanın var oluşunun başlangıcı ve hepimizin sonunda kavuşacağı, toprak…

Dünya Toprak Günü toprağın önemini anlamak için önemli bir kuruluştur. Umursamadan geçmek olmaz, üstünde durmakta fayda var. Sonuçta hayatımız boyunca ihtiyaçların uzak ya da yakın olsun karşılandığı birimdir. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Basit bir örnek vermek gerekirse gıda bünyenin temel gereksinimidir ki  bunun %95′i topraktan sağlanır. Gıdayla sınırlı kalmadan bir düşünce açısı oluşturacak olursak, her gün kullanmış olduğumuz kalem, kağıt, masa, vs… Biliyoruz ki bunların hepsinin ana kaynağı topraktan gelmektedir. Küçük bir tohumun gelişerek ihtiyaç kaynağı haline gelmesi de canlılık tarihince süregelen bir toprak olayıdır.

Toprağın üstünde olduğu gibi altında da yaşam devam eder. Yeraltında barınan bilmediğimiz binlerce çeşit canlı da yaşamını toprağa borçludur.

 

Dünya Toprak Günü İlanı

Uluslarası Toprak Bilimleri Birliği, 2002 yılında toprağın önemini daha ön plana çıkartmak ve bilinçli olmanın üzerine basmak için 5 Aralık‘ı Dünya Toprak Günü ilan etti. Birleşmiş Milletler 68. Genel Kurulu’nda, Gıda ve Tarım Örgütü’nün isteği doğrultusunda, 2013 yılı itibariyle 5 Aralık Dünya Toprak Günü resmiyete kavuştu.

Toprağın oluşumu

Dış kuvvetler yardımıyla çözünüp ufak yapılar halini almasıyla oluşan, içinde organik maddeler ve mineraller barındıran yeryüzünün örtüsüne denir.

Çözünme üç şekilde meydana gelebilir:

1) Fiziksel Çözünme: Sıcaklık farkından doğan basınçla kayanın dayanamayıp ayrışmasına denir. Genellikle çöllerde gerçekleşir.

2) Kimyasal Çözünme: Nemli iklime sahip bölgelerde taşta bulunan suda çözünen maddelerin çözünmesiyle kayanın parçalara ayrılmasına denir.

3) Biyolojik Çözünme: Bitkilerin taşların arasına girmesi ve gelişerek parçalanmasıyla oluşan çözülmelere denir.

Toprağın ana içerikleri kum, kil, kalker, organik maddeler, mineraller, su ve havadır.

Bize düşen;

Toprak öyle bir nimettir ki her yerde farklı görevlere maliktir. Her toprak çeşidi doğaya farklı sunumlar yaparak dünyamıza güzellik verir. Bize düşen görev ise toprağın öneminive faydalarını kavrayarak toprak üzerine bir farkındalık yaratmak ve olması gerektiği gibi doğanın işleyişine müdahâlede bulunmamak. Yani toprağın da temizlenmesi zor maddelere maruz kalma ihtimalini en aza indirmek toprak için ve yaşam için en iyisi olacaktır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here