Dünya Televizyon Günü’nü Kutlayalım..

0
61

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Mart 1999’da aldığı karar neticesinde, her yılın 21 Kasım günü Dünya Televizyon Günü olarak kutlanıyor. Bugün 21 Kasım, Dünya Televizyon Günü..

Televizyonlar çıktığında bazı bilim adamları görüşlerini dile getirirken bazıları harika bir buluş derken bir kişide bir kutuya kim bakar ki desede günümüzde daha da gelişerek hayatlarımızın olmazsa olmazları arasına girmeyi başarmıştır..Gün geçtikçede belki özellikleri daha da geliştirilerek tahmin bile edilemeyecek hayatlar yaşayabiliriz..Televizyon yararlı desekte tivi kanallarının düzenlediği basit tarzda kalabilecek programlarla günlerimiz harcandığı görüşündeyim..Bunlar diziler,yemek programları, ve şimdi günümüzde her kanalda gördüğümüz küskünleri barıştırma kayıpları bulmaya dönen bir dünya oluverdi ama bu programların insana kattığı değer nedir bilinir mi..?  İnsanı ya uyuşturan yada hipnoz altına alır gibi davranış kalıplarına soktuğu da olur ..Özellikle küçük çocukların ilgisi çizgi filmlerde oynayan bir karakter gibi olmak istemesi gibi çocuğu etkilemektedir.. Ailelerin üzerinede birçok görevler düşsede sınırın kendisinde bitmediğinin farkındadır televizyonu kapatsa bilgisayar cep telefonu arkadan gelmektedir..Teknolojiyi sınırlandırmanın sonu olmadığı gibi yönetmekte aileyi zorlayabilir..O yüzden televizyonlarda çocuklara kendilerini korumasını öğretecek program olması her aileye yardımcı olacak ve çocuğu bilgilendiricektir..

Televizyonlar reyting için değil bilgi sunmak için yada eğlenceli öğretimlerle diziler ve filmler olmalı..Zamanında dizilerde evli ailelerin entrikaları zararları toplumu nasıl bozduğunu görün..Şimdi günümüzde güç gösterileriyle dolu dizi ve filmler had safhada ben güçlüysem herşeyi yaparım benim dediğim olur tarzında oldu mu toplumda ki insanlarında ona göre davrandığı gözükmektedir. Mafya tarzı filmler ve diziler topluma bir yandan şekil vermiyor mu..? Bunların üzerimizde etkisi yok diyemeyiz o yüzden kanallar dikkatli olmalı..Ne yapıyorsak ucu bir şekilde kendimize dokunmaktadır çünkü..Türkiyemizde en büyük diğer problemde yaratıcı değiliz hiç kendimize ait formatımız olduğunu bilmiyorum hep yurt dışından sürekli alınır, neden..? Bir kere yabancıların kültürüyle bizim kültürümüz bir değilken böyle yabancı kökenli formatlar Türkiyemizde hiç bir yararı olmadığı gibi ortaya çıkan insanlarada bir yardımı olmamıştır, kazanan daima kanal olmuştur..Ülkeler kendi kültürlerine uygun program sonrasında katılan yarışmacılarında sonradan hayatlarına kazandıklarıyla devam etmesini sağlayacağı ve  verimliliğinin sürekliliği olan bir etkinlik düzenlenmelidir..Yoksa televizyonda geçici reyting savaşlarıyla yapılanlar gibi kaybolup gider..

Televizyonun Gücü Başkadır..

  1. Öğretir
  2. Gösterir
  3. Bilgilendirir
  4. Toplumu şekillendirir
  5. Yaratıcılığın doğmasına sebep olur..

Ve sayamadığımız daha nice özellikleri yakalayabilir..Televizyonda ki programlar haberler diziler ve  filmler bir dinamit özelliği taşır..Dünya bile değişebilir..Kullanmak elimizde, başarı herzaman insandan gelir..Bir kitaptan doğan insan  gibi bazen bir programla bir haberle yine bir insanla farklılaşabilir herşey.. insanın sahnesi, toplumun resmi olan  dünya televizyon günü kutlu olsun..

 

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here