Dünya Tasarruf Günü ..

0

Bu hayatta hemen hemen herkesin en çok duyduğu tasarruflu olmak gerekiyor sözüdür heralde..Sakla zamanı gelir zamanı yada ayağını yorganına göre uzat gibi atasözleriyle taçlandırılır böyle durumlar..Ama en olumsuz yanıda sadece halka söylenir bu durumlar, devletin üst kademesindeki yöneticilerde böyle durumlar göremeyiz.. Buda işte insanın içini en acıtan ve birazda deli eden yanıdır aslında..

Nerden doğmuştur böyle bir gün dersek;  İnsanları birikimlerini yastık altından çıkartıp bir bankada değerlendirme fikriyle tanıştırmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Yani devlet eliyle insanların kazandıklarını alma yöntemi ile zenginleştirme çabaları diyebiliriz.. Birde bunun yanında tasarrufun teşvik edilmesi konusunda mevduat bankaları; okullar, kültür-spor kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve din adamlarının da desteğini alarak çalışmalarınıda yürütmüşlerdir.. Öyle bir önemli bir günmüş ki ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra kutlanmasına devam edilen Dünya Tasarruf Günü en popüler dönemini 1955-1970 yılları arasında yaşamıştır. Öyle ki bu günde yapılan kutlamalar bazı ülkelerde gelenek haline bile gelmiştir. 

Günümüzde tasarruf yapmak gerçekten çok zor..Alınan maaşlar ve etrafımızdaki ürünlere sürekli zamlar gelerek kıskaca giriyoruz..Tasarruf yerine neden devlet maaşlara zam yaparak tasarruf yetkisini insanına vermez..? Tamam maaşlarımız yüksek olunca kendi kendime düşünüp karar veremez miyiz? Düşünez miyiz bunları…?

Kendime göre tasarrufa en önemli gidecek kurumlar ;

  1. Devletin üst kademelerinde gider gelir mutlaka yazılmalı internette yada caddelerde sokaklarda hava durumlarının yazılması gibi..
  2.  Belediyeler, Kaymakamlıklar, Dernekler Muhtarlıklar  ve Üniversiteler vb..

Şuan en önemlileri bunlar bence ..Maaşlar da uçurum var bu adaletsizler bitirildi mi herkese yetecek kadar kaynak var aslında ama kararlılık  yok düzeltilmiyor.. İlk okulda öğrencilere para kazanma yöntem ve yolları öğretilerek para kazanmalı kendi parasını kendisi yönetmesini bilmeli okullarda eğitim değişmeli yani..Küçük yaşta para kazanmasını bilen ekonomisinide o yaşlarda öğrendimi  hayatını daha prensipli ve koordineli yaşar..Çocuklara bunu öğretmeliyiz ama mutlaka..Öyle saatler dolsun zaman geçsin diye eğitim olmadan bu yol işlenmeli..

Güçlü bir ekonomi refah bir hayat getirebilir ama tabii insanın kişisel özellikleride yaşamına etki eder, kişisel destek ve sosyal gruplar güçlenmeli, aralarında yardımlaşma gibi durumlar olursa insana manevi destekte verilmiş olur..Herşey bir bütün aslında tek taraflı mutluluk yok gibi..

Bu hayat yolunda herkesin yolu farklı olsada alacağımız nefes aynı güneşimiz denizimiz gökyüzümüz aynı..Ve onların eşliğinde herkesin mutlu yaşamları olsun..Başta yöneticilerimizin adaleti ayakta tutarak büyüyeceğimiz unutulmamalı..Hayat mücadele yeriyse eğer buna herkesin katılımıyla olur..Dış cephe önemli olsada  iç cephede önemlidir ,yani sizler ben öğretmenimiz annemiz dayımız vb.. kişilere de görev düşüyor..Hayat yolunda birlikteliğimizden kuvvet doğar..Hep birlikte adaletli temiz bir ortak yaşam alanı oluşturmak dileğiyle..

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here