Dünya Tarihinin En Unutulmaz 10 Gemisi

0
48

Dünya tarihinin en unutulmaz 10 gemisi sizce hangi gemilerdir? Eminim aklınıza gelen birkaç gemiyi siz de yazımızda göreceksiniz. Haydi listemize geçelim.

 

Hz. Nuh’un Gemisi

Gemiler hakkında liste yapıp da Hz. Nuh’un gemisini bu listeye almamak garip olurdu bundan dolayı en üst sıraya Hz. Nuh’un gemisini koydum. Rivayet odur ki Hz. Nuh’un kavmi iman etmez. Allah da Hz. Nuh’a bir gemi yapması emrini verir. Hz Nuh’da bunun üzerine gemi yapmaya koyulur. Hz. Nuh’u görenler ona boşuna böyle büyük bir gemi yaptığını söyleyip onunla dalga geçerler. Gün gelir Hz. Nuh gemiyi tamamlar ve dünya üzerindeki her hayvandan bir dişi bir erkek olmak üzere iki tane alır gemisine. Son olarak da kendine iman eden insanları alır gemisine. Daha sonra Nuh Tufanı kopar ve Hz. Nuh’a inanmayanlar helak olurlar. Daha sonra sular çekilir ve gemi bir rivayete göre Ağrı Dağı’na , başka bir rivayete göre ise Cudi Dağı’na oturmuştur.

 

Bandırma Vapuru

Tarihimizde çok önemli bir yeri olan bir gemi. Bandırma Vapuru bir ülkenin, bir milletin kaderini değiştiren bir gemi. Mustafa Kemal ve arkadaşlarını Anadolu’ya göndermek için VI. Mehmed tarafından, Mustafa Kemal 9. Ordu Müfettişi olarak tayin edildi. Bandırma Vapuru’nun hikayesi de böyle başlamış oldu. Halkı örgütlemesi için bir grup Osmanlı Subayı Anadolu’ya geçti ve Milli Mücadele ateşi böylece yakılmış oldu. Yapılan kongrelerin yayınlanan genelgelerin mimarı Bandırma Vapuru’dur aslında. Bir halkın küllerinden doğmasıdır aslında Bandırma Vapuru. Bir ülkenin ayağa kalkmasıdır aslında. Bir çok kesimce Osmanlı mirası reddedilse de kurulan Türkiye Cumhuriyeti bir çok bakımdan Osmanlı’nın devamıdır. Bandırma Vapuru da bu konudaki temel taşlardan biridir. Biraz da tarihinden bahsedelim. Bandırma Vapuru 1878 yılında Glasgow’da inşa edilir. Daha sonra İngiltere SS TOROCARDERTO ismiyle kullanır gemiyi. 1883 yılında ise Yunanistan kullanmaya başlar. 1894 yılında PANDERMA adıyla Osmanlı’ya geçer gemi. 1910 yılında adı BANDIRMA olarak değiştirilir. Mustafa Kemal ve arkadaşlarını Samsun’a götürdükten sonra bir süre daha posta gemisi olarak görev yapar. 1924 yılında ise hizmet dışı bırakılmıştır. 1925 yılında Bozmacı İlhami isimli armatöre satılmış ve parçalanmıştır. 1999 yılında Samsun’da tekrar yapımına başlanmış 2001 yılında bitirilmiş ve 2003 yılında ise müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

Titanic

Sıradaki gemimiz hepimizin yakından bildiği, birçoğumuzun filmini izlediği Titanic. Biraz tarihinden bahsedelim. 31 Mart 1909 yılında yapımına başlanan gemi 2 Nisan 1912 yılında tamamlandı. Gemi o kadar sağlam yapılmıştı ki; herkesler tarafından “batmaz gemi” olarak isimlendiriliyordu. Hatta gemiye o kadar güveniliyordu ki “Tanrı bile bu gemiyi batıramaz!” diyecek kadar ileri gidiliyordu. 12 Nisan 1912 gününde gemi ilk seferine çıktı. Herkes mutlu ve eğlenmekteydi. Ta ki buz dağına çarpana kadar. Dünyanın o devirde en büyük yolcu gemisi olan ve üstün teknolojilerle donatılan Titanic bir buz dağına çarparak büyük hasar aldı. Batmaz denilen o devasa 50 bin tonluk gemi yalnızca 3 saat içinde Atlantik Okyanusu’nun derinliklerine gömüldü. 2224 kişiden yalnızca 710 kişi sağ olarak kurtulabildi. Böylece tarihin en büyük gemi kazalarından biri yaşanmış oldu.

 

 

Victoria

Dünyayı dolaşan ilk gemi hangisidir? Sıradaki gemimiz Dünyayı ilk dolaşan gemi. “Victoria”. Dünyayı dolaşan ilk kaptan olarak hepimiz Macellan‘ı biliriz aslında. Fakat yanlış biliriz. Hikayemize geçelim. Macellan aslen Portekizlidir. Fakat Portekiz hükümdarı ile yaşadığı sorunlardan dolayı İspanya’ya sığınmıştır. 1519 yılında İspanya’nın Sevilla kentinden emrinde olan 5 gemi ile ayrıldı. 20 Kasım 1519’da ekvatoru geçen Macellan yılın sonlarına doğru Brezilyaya ulaştı ve Rio yakınlarında demirledi. Güney Amerika’ya doğru yolculuğunu sürdüren Macellan, ileride adının verileceği Macellan Boğazı’nı keşfetti. Mart 1521’de Filipinlere ulaşan Macellan, tercümanı sayesinde yerlilerle iletişim kurdu. İlk başlarda yerlilerle iyi anlaşan Macellan, daha sonrasında bir yerli grupla Mactan Savaşı‘nı yapmış ve bu savaşta ölmüştür. Daha sonrasında geminin komutasını yardımcısı Juan Sebastian de Elcano devraldı ve dünyayı dolaşan ilk kaptan oldu. Victoria yaklaşık 3 yıl süren dünya turunu tamamlayarak İspanya’ya döndü.

 

Ertuğrul Fırkateyni

Ertuğrul Fırkateyni… Tarihin en unutulmaz deniz kazalarından birine konu olmuş o efsane gemi. Ertuğrul Frıkateyni 1863 yılında inşa edilip, 19 Ekim 1863 yılında ise Sultan Abdülaziz‘in de katıldığı törenle denize indirilmiştir. Gelelim asıl konumuza o elim kazaya. Japon imparatorunun ailesinden bir ferdin 1887 yılında Osmanlı’yı ziyaretinden dolayı, II. Abdülhamit iade-i ziyaret için talimat verir. Donanmanın en iyi, en güzel gemisinin seçilmesini emreder padişah. Ertuğrul seçilir. Fakat söylentiler vardır. Geminin çürük olduğu iiddiaları üzerine Sultan rapor hazırlanması talimatını verir. Hazırlanan raporda geminin bakımlarının tamirlerinin yapıldığı ve 4 yıllık bir yolculuğa bile dayanabileceği belirtilir. Bunun üzerine hazırlıklar tamamlanır ve 609 mürettabatı ile 1889 yılında gemi yola çıkmaya hazır hale getirilir. Gemi Japon İmparatoru’na Sultan’ın hediyelerini ve nişanı götürmektedir. Limanlara uğraya uğraya yoluna devam eden Fırkateyn, ilk sorunu Süveyş Kanalı‘nda yaşadı. Fakat sorun düzeltildi ve yola devam edildi. Müslüman halkın bulunduğu kıyılarda demirleyerek giden Fırkateyn’e halktan yoğun ilgi gösterilmiştir. Gittiği her limanda büyük bir saygı ve hasretle karşılanmıştır. Ve nihayet Japonya’ya 1890’da varan gemi burada 3 ay kaldı. 3 ay boyunca bando ile halka konserler veren Fırkateyn için artık dönüş vakti gelmişti. Fakat dönüş yolunda fırtınaya tutulan gemi kayalıklara çarparak ortadan ikiye ayrılmış ve sulara gömülmüştür. Yalnızca 69 kişi kurtulabilmiştir bu elim kazadan. Kaza olduktan sonra tüm dünya üzerinde ses getirmiştir. Şehitler anısına Japonya’da anıt yapılmıştır ve kazanın yıl dönümlerinde anma törenleri düzenlenmiştir.

Victory

 

Tarih boyunca yapılan en büyük ahşap gemi olarak bilinen Victory, buharlı gemiler ortaya çıkmadan önce Britanya askeri gücüne çok büyük bir ihtişam katmaktaydı. Uzun yıllar deniz savaşlarında Britanya için çok önemli bir yer tutan Victory, özellikle İspanya ve Fransa’ya karşı yapılan deniz savaşlarında üstünlüğünü açıkça ortaya koymaktaydı. Tam olarak 6 yılda inşa edilen bu dev gemi 1765 yılında denize indirilmiş ve 1778 yılından itibaren savaşlarda kullanılmaya başlanmıştır. Victory asıl ününü ise 1805 yılında Lord Nelson komutasında zaferle sonuçlanan Trafalgar Savaşı’nda kazanır. Bir çok başarılı savaştan sonra geminin müzeleştirilmesine karar verilir ve gemi müzeleştirilir. Ek olarak gemi su üzerinde bulunduğundan kullanılabilen en eski gemi özelliğini de taşımaktadır.

 

 

Agamemnon

Agamemnon gemisi adını tarihteki bir savaşçı olan Miken Kralı Agamemnon‘dan alır. Truva Savaşı’nın kahramanlarından olan Agememnon’un adının gemiye verilmesi ise bir İngiliz işgüzarlığı. Çanakkale Savaşı’na da katılan bu gemi ile tarihteki Truva Savaşına gönderme yapan İngilizler, Boğazı geçebileceklerini sanmış fakat dedelerimiz buna izin vermemiş ve İngilizlerin heveslerini kursaklarında bırakmıştır. Fakat gemiyi asıl önemli kılan şey bu değildir. Bu gemide Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşmanın önemi ise şudur ki 600 yıldan fazla süredir ayakta olan Osmanlı Devleti fiilen sona ermiştir. Bir zamanlar Avrupa’ya kan kusturan, hükümdarları öldüğünde Avrupa kiliselerinde bayram ilan edilen Osmanlı Devleti bu gemide imzalanan antlaşma ile fiilen sona ermiştir.

 

 

USS Missouri

Bu gemimiz de tarihte önemli bir yere sahip. Sizleri 1940’lı yıllara götüreceğim. Hani şu II. Dünya Savaşı’nın yapıldığı yıllara… ABD Japonya’ya atom bombası atmadan önce koşulsuz şartsız teslim olmasını telkin etmişti. Fakat Japonlar bunu reddetmiş ve direnmeye devam etmişti. Ta ki ABD atom bombasını kullanana kadar. Atom bombası kullanılınca Japon yetkililer bu geminin güvertesinde koşulsuz şartsız teslim olduklarına dair belgeyi imzaladılar. Bir bakıma savaşı bitiren bir gemiydi bu gemi. Keşke hep öyle kalsaydı. 1998 yılında müzeleştirilene kadar ABD tarafından savaşlarda kullanılmaya devam edilmiştir.

 

 

 

 

 

Endeavour

Normalde, sıradan bir Britanya gemisi olan Endeavour, ününü Kaptan James Cook‘un Avustralya ve Yeni Zelanda’ya olan seyahatinde bu gemiyi komuta etmesinden alır. Avustralya’ya ulaşan ilk batılı gemidir. Avustralya’ya ulaştıktan sonra 4 ay boyunca Avustralya kıyılarında dolaşan gemi daha sonra İngiltere’ye dönmüş ve 1775 yılında 675 sterlin karşılığında satılmıştır.

 

 

 

 

 

Santa Maria

Santa Maria… Kristof Kolomb’un o meşhur keşif gemisi… Kolomb Amerika kıtasına bu gemi ile çıkmıştı. Fakat Kolomb bu kıtanın Amerika olduğunu bilmiyordu. Aksine bu kıtayı Hindistan sanıyordu. Bir kaza nedeniyle Santa Maria Haiti kıyılarında terkedildi ve suya gömüldü. Kolomb ve beraberindekiler geri dönüp buldukları kıtanın Asya’ya giden yeni bir yol olduğunu İspanya Kralı’na bildirdiler. Fakat daha sonra buranın Hindistan olmadığı anlaşıldı. Bu geminin özelliği ise Amerika’ya yönelik kolonileşme çalışmalarını başlatan gemi olmasıdır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here