Dünya Su Günü

0

Dünya Su Günü

Varlığın dört temel unsurundan biri. Toprak, hava, ateş ve su. İki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan bu renksiz kokusuz ve tatsız maddenin, hayatın mayası olması oldukça şaşırtıcı değil mi? İlk filozof Tales’in evrendeki tüm varlığın ilk maddesinin su olduğuna dair mistik bir inanışı vardı. Bugün bu inanışı destekleyen bir çok bilimsel bulgu vardır. Su olan her yerde hayat vardır. Bunun tersi de doğrudur suyun olmadığı yerde hayat yoktur. Örneğin insan vücudunun yüzde altmışı, kanın yüzde sekseni, beynin yüzde yetmişi, ciğerlerinse yüzde doksanı sudan oluşmaktadır. Kemiklerin bile yüzde onunda su vardır. İnsanın tohumu olan spermin su oranıysa yukarıda sayılan oranların hepsinden çok daha fazladır. Astronomi araştırmalarında bile bir gezegende hayat olup olmadığını anlamak için önce o gezegende su olup olmadığı kontrol edilir. Çünkü su, hayatın mayasıdır.

Tarih boyunca bütün medeniyetler hep su kenarlarında kurulmuştur. Yazıyı bulan Sümerler hayatın kaynağı dedikleri Fırat ve Dicle nehirleri arasında medeniyetlerini yükseltmişlerdir. Mısır, Yunan, İyon, Fenike, Çin, Roma ve Osmanlı medeniyetleri gibi tarihe yön vermiş medeniyetler, hep bir nehrin ya da bir havzanın kenarında filizlenmişlerdir. Bundan anlaşılıyor ki su sadece hayatın değil, medeniyetin de temelidir. Suyun medeniyetlerin ve kültürlerin mayası olmasının sonucu olarak, medeniyetler de suyun kültürünü kurmuştur. Yaşamın bu en değerli maddesi için çeşmeler, bentler, su kemerleri, sarnıçlar, sebiller, havuzlar ve şadırvanlar yapmıştır. Her medeniyet kendi kültürünü yansıttığı bu eserlerde suyun önemini adeta zamana kazımıştır. Ve su, estetiğin girdiği her yere girer. Örneğin edebiyata. Şiirlerde hep berraklığın, temizliğin ve saflığın timsalidir su. Bazen insan ömrüne, bazen alçakgönüllülüğe, bazen de sevgiliye kavuşmaya benzetilir. Su, sanatlara sızmakla kalmamış, bir sanatın doğmasına da vesile olmuştur; “ebru”. Suya yazı yazılamayacağı söylenir. Oysa ebruyla suyun üzerine sayısız resimler yapılabilir. Su aynı zamanda güçtür. Bütün fütüristlerin ortak görüşü şudur ki uzak olmayan bir gelecekte suyun değeri petrolün değerini geçecektir. Ve su en çok aranan madde durumuna gelecektir. Çünkü insan, petrole alternatif bir yakıt ve enerji kaynağı bulacaktır ama asla suyun yerini tutacak bir madde bulunamayacaktır.

Bugün Dünya Su Günü. Yaşam kaynağımız olan su için yılda bir gün değil her gün su günü ilan edilmeli. Bugün dünyada içilebilir sağlıklı suya hasret 2 milyardan fazla insan var. Ve her  sene yedi milyondan fazla insan sudan sebep hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. Dünya üzerinde mevcut su miktarı bir buçuk milyon metreküp ve bu suyun yüzde 97.5’i tuzlu su, yüzde 2.5’i de tatlı su. Tatlı suların yüzde 0.3’ünü göllerde, akarsularda ve barajlardaki su oluşturuyor. Küresel ısınmanın etkisiyle dünya susuzluğa doğru sürüklenirken bir çok canlı türü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dünya yaşamak için fazlasıyla güzel ve değerliyken, bir şeyler yapmak için geç kalmadık mı? Ha unutmadan, yaz geliyor kuşlar, kediler ve köpekler için kapınızın önüne su koymayı unutmayın.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here