Dünya Şehircilik Günü

0
28

Dünya şehircilik günü; 8 kasım da kutlanmaktadır. Geleneksel olarak her sene 8 kasımı içine alan 3 gün boyunca (kolokyum)lar beş yılda bir de Türkiye şehircilik kongresi düzenlenmektedir. Türkiye ve dünyanın kentleşme ve aynı zamanda planlama gündemini yakından ilgilendiren konularda yapılan etkinliğin yürütüldüğü bir organizasyondur. Tmmob şehir plancıları odası ev sahipliği ise bir üniversitenin şehir bölge planlama bölümü tarafından üstlenilmektedir.
Şehircilik ve eğitimi arasındaki ilişki geniş kapsamlıdır. Bu ilişki akademik kurumlar yada akademik ortamlar ile sınırlı değildir.Mesleki ortamlar ve kurumsal yapı, mesleki örgütlenme, toplumsal süreçler ve mücadele içinde eğitim ve üretilmiş mekanın öğreticiliği şehircilik ve eğitiminin kapsamının genişliğini göstermektedir. Şehircilik/planlama etkinlikleri ile doğrudan ilişkili kurumların aynı zamanda birer eğitim birimi olarak da görev üstlenmeleri bir Cumhuriyet geleneğidir.
Her sene düzenlenen Dünya Şehircilik Günü Kolokyumunun 41 incisi bu yılki oda konya şubesi sekreteryasında Selçuk üniversitesi ev sahipliği yapacaktır. Bu yıl ki kolokyumun teması ”Planlama Kırsal Alanlar ve Bölge” olarak belirlenmiştir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here