Dünya Sanat Günü

3

Dünya Sanat Günü

Sanatla ilginiz nedir? Yakından takip ettiğiniz yada uğraş verdiğiniz bir sanat var mı? En son ne zaman bir sanat galerisine gittiniz? Sanat sanat için midir? Yoksa toplum için midir? Hangi görüşün destekçisiniz?

Tüm bu soruların yanıtlarını okurken zihninizden cevaplandırdıysanız siz kesinlikle bir sanat seversiniz. Aslında canınız sıkkınken yada istediğimiz herhangi bir zamanda şöyle bir resim çizmeyi denediniz mi? Bana göre beyin ile yapılan en güzel sanatlardan bir tanesi resimdir. Zihnimizdeki duygu-düşünceleri ve hissettiklerimizi en güzel şekilde resmedebilmemiz mükemmel birşey olmakta birlikte inanın ki bunu bir kere yaparsanız asla pişman olmasınız. Eğer çizmek istemiyorsanız yazmayı da deneyebilirsiniz. Mesela ben de genelde öyle yapanlardanım. Sadece izlemeyi tercih edenlerdenseniz bir sanat galerisini ziyaret etmenizde büyük fayda var. Yada dinlemeyi sevenlerdenseniz iyi bir müzik grubunu dinlemeye gidebilirsiniz. Önemli olan ufakta olsa bir şeyler çizmek, yazmak yada dinlemektir. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Belki de bu konuda yetenekli olduğunuzu keşfedebilirsiniz yada sadece hobi olarak, meşguliyet edinmek adına yapabilirsiniz. Daha bunun dışında yapabileceğiniz çok sayıda sanat dalı mevcut.

Dünya Sanat Günü Nedir?

Bugün Dünya Sanat Günü, her 15 Nisan’ da kutladığımız sanat günü 2011 yılında kabul edilmiştir.
Dünya Sanat Günü, International Associations of Art (IAA) ’ın işbirliği ile her 15 Nisan günü düzenli olarak gerçekleşmektedir.

Dünya Sanat Günü ‘nün Kabul Edilişi

2011’de Meksika’da gerçekleşen International Associations of Art (IAA) Genel Kurul Toplantısı’nda Türkiye temsilcisi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam’ın sunumunun ardından, bu günün Dünya Sanat günü olarak kutlanması önerisi üzerine, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın, Dünya Sanat Günü / World Art Day (WAD) olarak kutlanması oy birliği ile kabul edilmiştir.

Dünya Sanat günü nerelerde kutlanıyor?

Dünya Sanat Günü, sadece International Associations of Art (IAA) üyesi ülkelerde değil, tüm Dünya’daki sanatçı ve sanatseverlerin kutlaması amacıyla önerilmiştir ve kabul görülmüştür. Sanat için çok önem taşıyan bu günün organize edilmesinde ki amaç, sanatın her yaş ve her ırktan, tüm toplum için önemini vurgulama ve bilinçlendirmektir.

15 Nisan Dünya Sanat Günü için bütün müzeler, galeriler, üniversiteler, sanat kurumları ve sanatçılar kendi etkinliklerini düzenleyecek ve logoyu da kullanarak bu özel günü kutlayabilecekler.

Türkiye’deki ilk kutlamalarda da Nişantaşı-Abdi İpekçi Caddesi’nde kitap ve müze stantları kuruldu; vitrin sergileri, paneller, konserler, dinletiler ve dans gösterileri gerçekleştirildi.

Ayrıca Sanat gününe özel çeşitli organizasyonlar düzenlemekle birlikte sokak sanatları, sanat galerileri, sanat kurumları, sivil toplum örgütleri, müzeler, sanatkârlar ve bu işlerde emeği geçen herkes yaptıkları çalışlamaları çeşitli yerlerde halka sunmaktadır.

“Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”
-Mustafa Kemal Atatürk

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here